Müzik ile uyuşan genç beyinler

3 dakika


Lafı fazla uzatmadan direk konuya girmek istiyorum. Çok büyük bir tehlike, müzik temalı gayet sevimli bir kavram adı altında genç nesilleri yavaş yavaş etkisi altına almaya başladı bile..

Şu an piyasada dönen hemen hemen çoğu Türkçe sözlü rap şarkısında maalesef uyuşturucudan, yüksek kafalardan bahsediliyor ve bunlar gayet havalı birşey gibi lanse ediliyor. Yetişmekte olan nesil ise bu müzikleri kulaklıklarında ya da arabalarında son ses dinliyorlar. O kadar açık seçik her şey anlatılıyor ki ; bir gencin bu tarz müzikleri dinleyip özenmemesi neredeyse imkansız gibi ! Kendi yaşadıkları saçma sapan hayatları çocuklara öyle bir aşılıyorlar ki, artık iş müzikten çıkmış. Çok farklı bir boyut kazanmış. Bir kaç müzik şirketi ise resmen bunu destekler olmuş. Nasıl temin edilir, nasıl kullanılır,  içtikten sonra nasıl bir kafa yaşanılır…

O kadar aleni ki her şey , artık bu tehlikenin farkına varmak lazım ! Örnek olarak şu an İngiltere’ nin gençliğine göz atacak olursak; madde kullanım yaşının çok ama çok küçük yaşlarda başladığını ve envai çeşit madde kullanımını görürüz. Bizim gençlerimiz de mi böyle olsun? Z nesli diye adlandırılan bu nesli daha yeşermemiş bir fidan iken zehirlemek neden? Ne yatıyor bu düşüncenin altında?

Bakınız hükümet her fırsatta uyuşturucu ile mücadele ettiğini, bunlara nefes aldırmayacağını, operasyonların hız kesmeden devam edeceğini söylüyor. Bravo , olması gereken bu ! Fakat , müzik adı altında bu tehlikeyi çok ama çok daha hızlı yayıyorlar! Kliplerde ellerinde tecavüzcü coşkunun filmlerindeki gibi kocaman sigaralar, dumanlar , yasadışı olan şeyleri yapmanın havalı olduğunu anlatmaya çalışmalar , F*ck the police gibi söylemler vb. bir çok şey en derinden gençlerin beynine kazınıyor! Gireceği ilk farklı ortamda denemekten çekinmeyecek , devamını isteyecek ve bunun için bütün sınırlarını ailesinden gizli olarak zorlayacak ve en sonunda o çok masum , havalı gözüken uyuşturucu batağının içine düşecek ..

Aslında yazılması , çizilmesi gereken o kadar derin bir konu ki; nerden başlasam nasıl anlatsam şimdilik bu kadar yazabiliyorum ! 

Ama bu konun takipçisi olmalıyız ve bunun önüne geçmeliyiz. Sokakta bu işin kirli ticaretini yapanları cezalandırırken , müzik yolu ile binlerce gence ulaşan bu şeref yoksunu sözde müzisyenleri nasıl engelleyeceğiz? Lütfen herkes elini taşın altına koysun ve bir düşünsün ! Bunun sonu nereye varacak ?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Serdar Faci<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF