Müzik Adamı ve Emekli Psikolog

...Memur olmalıydım onlar için müzik hep hevesti Aile, baskı, nakit, yokluk...3 dakika


Kimdir Bu  'Emekli Psikolog ve Müzik Adamı' ?

Birçoğunuz onu "Yeis Sensura" olarak bilinen sahne adıyla tanıyor. Asıl ismi ise Mehmet Çetin'dir. Sahne adının anlamını merak edenler için bir röportajında şöyle bir açıklama yapmıştır:

 Yeis’in anlamı birçok yerde “elem ve umutsuzluk” olarak geçmekte. Sensura’nın ise herhangi bir anlamı yok diyebilirim, yani Yeis’i belirtme görevinde kullanıyorum. Herkesin kendi mahlasıyla ilgili bir hikâyesi vardır ama benimki sadece küçükken koyduğum ve bugüne kadar süregelen bir mahlas diyebilirim. Gerçi Yeis’le ilgili şöyle bir köprü kurarsak da yanlış olmaz sanırım; hayat felsefesi olarak biraz mükemmeliyetçi olduğumdan “her zaman daha iyisi vardır” diyorum birçok şeye. Bu da neredeyse hiçbir şeyden zevk almamayı, ya da hiçbir şeyi beğenmemeyi getiriyor. Bunun gayet kötü bir şey olduğunun farkında olmakla beraber bazen insanı daha da olgun yaptığı kanaatindeyim.

21 Ağustos 1989 Aydın doğumlu Yeis Sensura küçük yaşlardan beri rap müzik tutkunudur. Bu denli başarılı ve etkileyici ürünler ortaya koyma sebeplerinden biridir belki de tutkunu olduğu şeyi yapması.

Rastalı saçları ve tarzıyla oldukça dikkat çeken bir görünümü olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim

Onunkisi oradan  buradan toplama veya 

popüler olma isteği sonucu doğan  özentilik akan bir tarz değil.

O tamamen nevi şahsına münhasır bir kişilik 🙂


Hem psikolog Hem sanatçı

Yeis Sensure Hacettepe Üniversitesi Psikoloji mezunudur. Bu konu için şöyle demektedir:

"Hayal ettiğim üniversite ve bölüm"
Şarkılarında da zaten bu durum çokça bellidir. İnsanı anlamak ve anlatmak onun en iyi yaptığı şeylerden ve bunu piyasada en iyi yapanlardandır. Çünkü işe ruhunu koyup tüm benliği ile yapmaktadır.

Popüler olmak için değil kendini keşfetme yolculuğunda edindiği tecrübeleri ve kazandığı farkındalıkları aktarmak için sanatını yapıyor. Anlayacağınız popülerlik onun için on harften ibaret bir kelime.
Görmezlikten gelinen toplumsal sorunları görmezden gelemiyor

Birçok otorite sahibi yetkili insanın görmezlikten geldiği  duyarsız kaldığı toplumsal sorunları Yeis Sensura şarkılarında bir şekilde dile getirmeye çalışıyor. En azından ortada bir çaba ve farkındalık kazandırmaya çalışma eylemi var.

Buna en güzel örneklerden birisi olan "GENE NE VAR" şarkısında birden fazla olaya değinerek durumun vehametine vurgu yapmıştır. Benim oldukça ufuk açıcı bulduğum bu şarkıyı dinlemek isterseniz eğer linke tıklamanız yeterlidir.

GENE NE VAR dinlemek için

...Ruhumda benim acılar var Boşa gidiyor bak aşılan dağ Gelmiyor içimden adım atmak Vekil-i millet olmak için adam yakmak lazım dostum Madımak’ta! Beyinleriniz uyuştuğundan beni sevmezler konuştuğumda Hangi dinin sevabı kanser olan kızın cebine üç beş kuruş tutuşturmak ? (ey!) Fakirlik, ilaç parası Zor olan dayanmak asıl, elde yük ayakta nasır Arası kadının dayakla nasıl? Adalet ülkemde Hrant Dink’in ayakkabısı..

Albümleri

Dünyada Adalet Sağlanana Kadar Konuşacağım

Kendisi "Gene Ne Var" şarkısı için

"Dünyada Adalet Sağlanana Kadar Konuşacağım" demiştir.

 Dünyada adalet sağlansa bile sen hiç susma

susma ki biz bir şeylerin farkına varabilelim susma ki hayallerimizden vazgeçmemiz gerektiğini unutmayalım susma ki azmin ve sabrın gerekliliğinin başarılı bir örneği olsun karşımızda...Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Melike Gündoğdu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF