Musa Orhan Tutuklansın

4 dakika


Musa Orhan Tutuklansın


Fatih Tezcan’ın Korkuları adlı yazım için tıklayın…


Batman’ın Beşiri ilçesinde 16 Temmuz günü intihar girişiminde bulunan, sonrasında ise uzman çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğradığı ortaya çıkan 18 yaşındaki İ.E, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

İ.E. intihar girişimi sonrasında kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesini verirken, bıraktığı mektubunda tecavüze uğradığını anlattığı ailesinin şikâyeti ile aynı gün gözaltına alınan uzman çavuş Orhan ifadesinde, İ.E. ile herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadıklarını ileri sürdü. Fakat tecavüzü doğrulayan Adli Tıp Raporu gösterilmesi üzerine bu kez İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında “alkollü” olduğunu söylemekle yetindi. Soruşturma dosyasına “gizlilik” kararı getirilen uzman çavuş, “nitelikli cinsel istismar” suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Eren Keskin ise konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Keskin  “1997 den bu yana, resmî güçler tarafından, cinsel saldırıya maruz kalan, Kadın ve trans kadınların davalarına bakıyoruz. Bir tek asker ya da polisin tutuklandığını görmedim.” İfadelerinde bulundu. 

Bir tarafta “Ben çocuklarımı bir uzman çavuş tecavüz etsin diye mi büyüttüm?” diye feryat eden bir anne, diğer bir tarafta “Kız çığlık atmadı” denilerek serbest bırakan adı konulamayacak bir sistem. 18 yaşındaki genç kıza 20 gün tecavüz edip daha sonra ” istediğin yere şikâyet et bana bir şey olmaz daha öncede çok yaptım bir şey olmadı” diyen tecavüzcü. Hepimiz adaleti bekliyoruz. 

Sosyal medyada yurttaşlar olaya büyük bir tepki göstererek ‘MusaOrhanTutuklansın’ şeklinde eylem gerçekleştirdiler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

mustafa süzen<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF