Modern Müziğin Ritmi – Baterinin Gelişimi

"Davulun cazibesine yakalanırsan, kalbinle ömür boyu ritim tutarsın..." 8 dakika


Müzik, diğer tüm sanat dalları gibi yıllar geçtikçe evrilen, jenarasyonlara göre şekillenen bir kavramdır. Bu bağlamda enstrümanlarda değişir ve o çağın isteğine göre yenileri ortaya çıkar. 

Bugünkü yazımızda vurmalı çalgılardan olan bateriyi ele alacağız. 

Bateri ya da davul, dilimize Fransızcadan geçmiştir. "ROCK" müziğin bel kemiği niteliğinde olan bateri, hızlı çalınan bir perküsyon gibi düşünülür. Bu yanlış bir yargıdır. Keza hızdan ziyade dengeli bir ritm, bateri çalımında daha büyük öneme sahiptir. En karmaşık gelen aksak ritmler bile, bütünde bir düzen oluşturur. 

Genel olarak standart bir bateri setini incelediğimizde şu parçaları görürüz: 

  • Trampet (Snare)
  • Bas Davul (Kick)
  • Tom 1 
  • Tom 2
  • Floor Tom
  • Crash zili
  • Ride
  • Hayet

Tabi bu set, her davulda farklılık gösterebilir. Genelde birden fazla crash ve ara geçişler için tom 3 gibi parçalar görülebilir. 

Baterinin tarihini incelediğimiz vakit, aslında çok da gerilere gitmediğimizi fark ederiz. Keza günümüzdeki bateri setleri birden fazla davulun birleşimi ile oluşur. 

20. yüzyılın Amerika'sında, ilk bateri setleri oluşmaya başlamıştır. Bu yıllardan önce bateristler tek tip davul ya da trampet kullanırlardı. Sonrasında, orkestralarda bir kişinin kullandığı davul sayısı ikiye çıkmaya başlamıştır. Tek kişi iki davul çalmaya başlayınca, baterinin taslağı da yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. 

1900'lü yılların başında Çin'den gelen göçler, beraberinde kültürleri de getirmiştir. Asya müziğinde kullanılan ziller, bu göçler vasıtasıyla bateri setlerinde yerini almaya başlamıştır. 

Sonraki yıllarda sete pedal ve bas davullarının da eklenmesi ile birlikte bateri, el ve ayak koordinasyonu gerektiren bir enstrüman olmuştur ve günümüz şeklini büyük ölçüde almıştır. 

Hülasa, günümüz baterisi, ortalama 200 sene içinde parça parça oluşmuştur. 

Hem el hemde bacak eforu gerektirdiği için, meziyet isteyen bir çalgıdır. Birden fazla ritim tutmak için birebir olan bu çalgı, günümüz eserleri için vazgeçilmez detaylardan biridir. 

Benim nezlimde bas gitar ve bateri Rock, Blues ve Caz gibi türlerde muazzam tamamlayıcı etkileri olan enstürümanlardır. 

Ayrıca çalabilen kişiler için tedavi edici bir yanı vardır. Elimize bagetleri alıp davulun başına geçtiğimiz vakit, günün tüm stresinden ritimleri yakalayarak kaçabiliriz. 

Yazıyı çok sevdiğim bir baterist olan Buddy Rich'in davul solosu ile bitirmek istiyorum. 

Buddy Rich Solo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Melih Yüksel<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF