Mitoloji de Az Tanınan 13 Tanrı

1 dakika


Mitoloji de her dağın, her ırmağın, her ağacın kısacası akla gelebilecek, evreni düzene sokabilecek her şeyin tanrı veya tanrıçası vardı. Nedeni bir bakıma evreni daha düzenli hale getirmek.. 

Evreni düzenli hale getirmek amaçlansa da karmaşa içerisindeydi. Çünkü bu kadar çok tanrı ve ya tanrıçanın istekleri çakışabiliyordu.

Gelin mitoloji de az tanınan 13 tanrıyı tanıyalım

Özgürlük Nedir? adlı yazı için tıklayın…

1. Evlilik Tanrısı – Hymen - (hymenaios)

Düğünlerin başında betimlenir.

Elinde düğün meşalesi tutan bir delikanlı olarak tanımlanır.

2. Gençlik Tanrıçası – Hebe -

. Zeus Ve Hera’nın kızlarıdır. bir süre tanrıların sakiliğini yaptı. Herakles Olympos a gelip herayla barışır ve Olympos’daki tanrılara katılır. Hebe ile Herakles evlenir.

3. Gökkuşağı Tanrıçası – İris -


Gökle yeri birbirine bağlayan gökkuşağının sembolü ve tanrıçasıdır. Haumas ve Elektra’nın kızlaıdır.

Tanrılara müjdeli haber ulaştırır. Tanrılardan da fani insanlara müjdeli haberler iletir.

4. Kuzey Rüzgarı Yani Poyrazın Tanrısı – Boreas -

Kırıcı, sert ve güvenilmez olarak tanınır. Diğer tanrı çocukları gibi o da ölümlü kadınları kaçırıp tecavüz ederdi.

5. Fitne, Fesat, Çatışma ve Uzlaşmazlık Tanrıçası –Eris-

                                         (Eris-Paris-Hera-Afrodit-Athena altın elma)

Bir bakıma Truva savaşının sebebidir. Çünkü Afrodit, Athena ve Hera arasında çekişmeyi yaratan altın elmayı ortaya Eris atmıştır.

6. Zafer Tanrıçası –Nike-


Çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir. Genelde Zeus’un yanında bulunurdu. Fatih ve zafer kazananları ziyaret ederdi ve başlarının üstünde zafer tacı tutardı.

7. Ölüm Tanrısı –Thanatos-

Nyks'in (Nyx, gece) oğlu, Hypnos'un (uyku) ikiz kardeşiydi. Bir faninin yaşam ipliği kısalınca Thanatos o ölümlüyü ziyaret eder ve saçından bir tutam keserdi. Thanatos saçınızı kestiğinde kurtuluşunuz olmazdı. Ölülere hükmeden yer altı tanrısı olan Hades’e adanmış olurdunuz. 

8 . Hata ve Günah Tanrıçası –Ate-

Küçük bir Tanrıdır; ayaklarıyla ölümlülerin başına bastığı halde onların bundan hiç haberi olmaz. Zeus'un yemin ederek hakimiyeti Perseus soyundan doğacak ilk kişiye vermeyi vadettiği ve böylece Herakles'i Eurystheus'un hakimiyeti altına soktuğu zaman onu aldatan Ate oldu. Bunun üzerine Zeus, onu Olympos'un tepesinden aşağı atarak öcünü aldı. Ate, Phrygia'da, Hata Tepesi adını alan bir yere düştü. İlos, İlion Kalesini (Troya) burada kurdu. Zeus; Ate'yi gökyüzünden atarak, Olympus'da kalmasını ebediyen yasakladı. Mitolojiye göre 'hata'nın insanların kötü bir kaderi olması bu yüzdendir. Sözcük olarak birlikte kullanıldığı kelimelere olumsuzluk anlamı kazandırır.

9. Uyku Tanrısı – Hypnos-

Nyx( gece) ile Eresbos’un oğludur. Thanatos’un ikiz kardeşidir. Roma mitolojisinde Somnus olarak geçen Hypnos, elinde bir kap haşhaş suyu veya çiçeği ile betimlenir 

Hypnos’u daha çok Hera’ya yardım ederken görürüz; Hera İda dağının doruğunda Zeus’la birlikte olmaya karar verince, Lemnos adasından Hypnos’u bulur ve Zeus’u uyutsun diye diller döker, armağanlar söz verir. Bir başka zaman ise Zeus’un oğlu Herakles’e saldırabilmek için Hypnos’tan kocası Zeus’u uyutmasını ister. Hypnos genellikle Zeus’u öfkelendirmeyi  reddeder çünkü daha önce onun fırlattığı şimşeklerden biri çok yakınına kadar gelmiştir.  Lethe çayının adı letarji-uyuşukluk, miskinlik sözcüğünün kökenini oluşturmuştur.

10. Ovaların, Ormanların, Çobanların ve Sürülerin Tanrısı –Pan-

Pan’ın kelime anlamı “bütün”dür. 

Pan’ın hüzünlü bir aşk hikayesi vardır. Pitys adında bir peri kızı Pan’a aşık olmuş. Pitsy’e zorla sahip olmak isteyen rüzgar Tanrısı Broeas’ın elinden kurtulmak için çam ağacına dönüşmüş Pitys. Pan bu yüzden hep çam ağacının altında dinlenirmiş. Çam ağaçları da bu sebepten poyraz estiğinde hazin hazin inler ve uyuyan Pan’ı gölgeleriyle güneşin kavuruculuğundan korurlarmış. 

11. İntikam Tanrıçası –Nemesis-

Adaleti koruyan, haklıyı haksızı ayırt eden ahlak tanrıçası da denebilir . ayrıca aşırılıkları engelleme görevi de vardı. 

Nemesisten haksızlığa uğramış kişilerin öcünü alınması istenirdi.

12. Güç ve Kuvvet Tanrıçası –Bia-

Dış görünüş olarak çok güzel olan Bia, huy olarak tam tersidir; bencil ve çıkarcıdır.

Tanrıça Bia’nın üç kardeşi daha vardır. Bunlar; Gün Tanrısı Kratos, Zafer Tanrıçası Nıke ve Azim Tanrısı Zelos’tur..

13.Fakirlik ve Yoksulluk Tanrıçası –Penia-

Özellikle fakirler tarafından tapılırdı. Tanrıların yaptığı bir şölende Pous ile evlenmiştir. Bazı kaynaklarda Eros'un, Penia ile Porus'un çocuğu olduğu söylenir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Büşra Delibaş<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF