Michelangelo ve Sanatı

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni ya da Michelangelo. Sanat tarihi adına birçok eser yaratmış olan sanatçının yapmış olduğu bazı eserler. 1 dk


Adem’in Yaratılışı / The Creation of Adam

1512 yılında bitmiş popüler kültürde son derece ünlenmiş olan o fresk. Bu freski birçok yeni konseptlerde gördüğünüzü biliyorum, lakin doğru ve nihai olan görüntüsü budur. Bilmeyen arkadaşlar için söyleyelim. Freskte yer alan konu Tanrı'nın insanoğluna yani Adem'e (İlk İnsana) ruhunu üflemesidir. Boyutları 2 metre 80 santime 5 metre 70 santim olan büyük bir fresktir. Michelangelo'nun Sistina Şapeli'nin tavanına çizdiklerinden yalnız birisidir.

Bacchus / Dionysus / Şarap Tanrısı

Yunan şarap Tanrısı Dionysus ya da Roma ismiyle Bacchus. Medeniyetin beşiği ve barış aşığıdır. Heykel Floransa’daki Bargello Ulusal Müzesi’nde bulunmaktadır. 

Pietà’

Görselde görülen Pietà eseri ise tıpkı yemeksepetinden yemek siparisi edildiği gibi sipariş edilmiştir. Jean Bilheres kendi mezarı için 1498'de siparişini geçmiştir. Bu heykelin ikonografik incelenmesi kısaca yapmak gerekirse Meryem İsa'yı sağ eliyle tutarken sol eliyle İsa'nın vücudunu seyircilere sunuyor ve herkese İsa'ya saygı etmeleri için bir çağrı yapıyor.

Davut Heykeli

Bu esere bakmak için kafanızı biraz yukarı kaldırmanız gerekebilir. Kendisi 5 metrelik bir heykel. "Davut'un Golyat İle Mücadelesi" öncesi düşündüğü andır. Bu heykel adeta Floransa'nın ikonu olmuştur. Heykelin tamamının yapımı 4 yıl sürmüştür. 

Sistina Şapeli Tavanı

Michelangelo'nun 1508 yılı ve 1512 yılları arasında Sistina Şapeli'nin tavanına yaptığı resimlerin tümüne verilmiş isimdir. Bu resimler ortalama 4 metreye 1.3 metren uzunluğundadır. Sanatçıya bu zorlu görevinde Sandro Botticelli, Raffaello Sanzio gibi birçok dönem için önemli sanatçıda yardım etmiştir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yağız Yüzlek<span class="bp-verified-badge"></span>

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF