Merhaba Dünya, Ben Buradayım

10 dakika


MERHABA;

   Kafasının içinde bir Nazım edasıyla konuşan ama dışa vurumda, yedi yaşında sanayiye verilip çalışması beklenen çocuk korkusu olan biri olarak, sizlere hem kendi bakış açımdan hayatı anlatırken hemde içimde karanlıkta oturan çocuğa ışık tutmaya çalışacağım. Ben orta halli bir ailde doğmuş, herşeyi ile sıradan, ortalama, artısı olmayan biriyim. Sınıfınızda gördüğünüz, otobüs durağında karşılaştığınız, gökyüzüne baktığınız sırada size eşlik eden milyonlarca kişiden biriyim aslında. Hayatın doğrusunu,  doğusunu, duruşunu bilmem, pekte ilgilenmem açıkçası. Empati yeteneğim biraz gelişmiştir bir tek hem iyi hemde kötü bir şekilde. Kötü deme sebebimse, canımı ne kadar yakarsa yaksınlar, üzsünler, umursamasınlar, hep onların tarafından da bakıp bunu yapma sebeplerini anlayabiliyorum. Sonucunda da kimseye kızamayan biri çıkıyor ortaya. Ama en güzel yanı, karşındakini gerçekten anladığınızda kötülüklerin, iyiliklerin. insan davranışlarının arkasını görebiliyorsunuz. Sinirliyken rahatladığını, emir verirken muhtaç duyulma isteğini, gülerken ki hüznünü ve küçük bir selamdaki o sıcak dostluğu. Bunların ardından içten bir gülüşle ‘merhaba’ kelimesinin karşısında gülümsemiyecek bir insan olduğunu zannetmiyorum.

DÜNYA;

   İki farklı dünya söz konusu bence. Dışarıda var olduğumuz ve içimizde var olmak istediğimiz. İkisi hakkında da pek çok düşünce, görüş, fikir okunulmuş, düşünülmüş, yazılmıştır. Baktığınız zaman dış dünya gerçekten çok garip bir yer, pek çok farklı insan, pek çok farklı özelikle beraber, hem kendi benliklerini bulma çabası içersinde hem de bu çabadayken özelliklerini doğru olan ya da daha iyi olan, olması gereken gibi yansıtmaya çalışırlar. Eğer toplum tarafından onay almış bir özellik sizde yoksa eksiksinizdir ve iki seçenek sunulur size, ya bu özelliği elde edicek ya da kendi özelliğinizi onaylatıcaksınızdır. Dedim ya küçük biraz empati yeteneğim dışında aslında çok basit ve normal biriyimdir. Herkesin bu dünyadaki farklı özelliklerini gösterme çabasındaki benzerliğin ortaya çıkardığı sıradanlığı, sıradan olarak benzemediğimi, ortalama bir insan olarak farklı olduğumun vurgusunu yapmaya çalışıyorum.

BEN;

   İki paragraftır sizlerle paylaştığım benden farklı bir ben bu. Bu ben, hem beni hem seni hem onu, yani kısaca bizi nitelendiriyo. Ben olmadan senin gösterceğin şeyin önemi yoktur, sen olmadan onun yapacaklarının olması da anlamsızdır, o olmadan da biz olmayız. Burada belirli bir şeyden, konudan bahsetmeye çalışmıyorum tam aksine herkesin farklı bir anlam çıkarması için uğraşıyorum. Çünkü kendin olarak okumak sana ‘ben’ düşüncesini verirken, başka biri gibi düşünmeye çalıştığın da ise ‘seni’ görürsün. Ve ancak ‘onu’ anladığın zaman ‘biz’ oluruz. Biz olduğumuz zaman hem o kızgınlıklar hem o nefretler hem de var olan tüm kötü düşüncelerin anlamını görebileceğiz belkide. Bu seferde farklılıklarımızın aslında nasıl sıradanlaştığını anlıcaz.

BURADAYIM;

   Buradayım demek bazen çok zordur. İçiniz yanar, acı çekersiniz, bağırmak, çığlık atmak atmak ben burdayım demek istersiniz, diyemezsiniz. Neden? Açıkçası bende bilmiyorum ama tezim şu yönde. Dış dünyadan ayrı olan iç dünyamızda kendi yarattığımız benliği kabul edemiyor oluşumuzdandır belkide. Belki de biz bile korkuyoruzdur içimizde ki dünyadan eğer burdayım dersek o dünya gerçekleşticektir. İnsan kendisi için, kendi yarattığı iç dünyasından korkarmı dediğinizi duyar gibiyim, korkar hemde nasıl korkar. Bilmiyordur onu çünkü, gerçek anlamda var olmamıştır. Bünyesi alışık değildir, nasıl tepki vereceğini bilmez. Örneğin hiç sevgi görmemiş birine sevgi gösterdiğiniz de ya size kızar, ya başından savar ya da onunla alay ettiğinizi düşünür. Çünkü içinde ne kadar istese de sevgiyi, gerçekle bağdaştıramaz, ve ondan korkar. Bunun çözümü ne diye sorarsanız işte o ben-biz ilişkisini anladığımızda çıkıyor.

MERHABA DÜNYA, BEN BURDAYIM. 4 kelimeden oluşan bu cümlenin altında benim hikayem yatıyor. Kendimi ifade etmeye çalışırken umarım bakış açınıza bir faydam dokunmuştur. Ve umarım içinizden gelen bir gülümseme ile bu dünyada ki ‘ben’e; “merhaba, burda mıydın?” dersiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

halil utku peker<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF