Meraklısına Sağlıklı Cips: K.Maraş Tarhanası

Bu müthiş lezzete sağlıklı atıştırmalıkların kraliçesi diyebilir miyiz?4 dakika


Tam vakti gelmişken tarihin şanlı kahramanlık örnekleriyle dolu olan memleketimin vazgeçilmez lezzeti tarhananın yapımını sizlerle paylaşmadan olmazdı. Kahramanmaraş denince akla kimilerince dondurmadan sonra, kimilerince ilk gelen tarhananın malzemeleri şöyle;

-1 kilogram aşurelik buğday
-1,5 kilogram süzme yoğurt
-1 çay bardağı un
-5 yemek kaşığı kekik
-2 yemek kaşığı tuz

Malzemeleri kendinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. Biz bir kilo tarhana için miktar belirledik. ilk önce aşurelik buğdayları büyükçe bir tencerenin içerisine alıyoruz.  Üzerine 2 litre kadar su ekliyoruz. Yaklaşık 4 saat kadar kaynatırken suyu eksildikçe de su ilave ediyoruz. Pişen buğdayları bir köşeye alıp yoğurtlu harcı hazırlamaya başlıyoruz. Harç için; yoğurdun içerisine kekik,un ve tuzu ilave edip iyice çırpıyoruz. Soğuyan buğdayların içerisine yoğurtlu harcı ilave edip karıştırıyoruz. Güneş gören bir yere ( Maraş'ın çatısız damları bu işlem için en doğru mekan) kurutma aparatınızı serip üzerine çok ince bir tabaka halinde tarhanayı yayıyoruz. Yaklaşık iki gün tarhanalar kuruyup, çıtırlaşana kadar güneşin altında beklettikten sonra toplayıp bir kavanozun içerisinde ya da bez bir torbanın içerisinde muhafaza edebiliriz. İster cips gibi ister çorbasını yaparak tüketebiliriz. Afiyet olsun.

*Editör tavsiyesi: Tam kurumadan firik dediğimiz kıvamdayken bir parça tarhananın arasına ceviz veya badem koyup yiyin. Bu müthiş lezzete sağlıklı atıştırmalıkların kraliçesi diyebilir miyiz?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Janserey Beyza<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Editörün tavsiyesine uyanlar ne demek istediğini anlayacaklardır tarhananın kendisinden bile daha güzel. Kefiliz.

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF