Memurluktan Sahnelere Deli Dolu Bir Hayat

1 dakika


Türkiye’de 70’lerden 90’lara dek doğan her kuşağın en az bir programını izlediği duayen bir showman olan Seyfi Dursunoğlu, nam-ı diğer ”Huysuz Virgin” hayata gözlerini yumdu. Uzun zamandır TV’deki eksikliğini hissettiğimiz, kahkaha uzmanı kanto sanatçısının mutaassıp aileden memurluğa sonra ise sahnelere uzanan ilginç hayat hikayesine gelin yakından bakalım.

Çocukluk ve Eğitim Süreci

1932 yılında Trabzon'da doğan, oldukça mutassıp bir ortamda büyütülen Seyfi Bey, ilkokul ve ortaokulu İstanbul'da tamamladıktan sonra babasının ısrarı sonucunda o zamanın popüler liseleri arasında yer alan Heybeliada Askeri Lisesine kaydolur.

Dönemin şartları, eğitimlerin ağırlığı sebebiyle nizama ayak uyduramayan Seyfi Bey sonrasında Boğaziçi Lisesi'nden mezun olur ve İngiliz Filolojisi bölümünde lisans eğitimine başlar. İşler beklediği gibi gitmeyince maddi sıkıntılar sebebiyle üniversite hayatını durdurur. Askerlik sonrası ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda memur olarak göreve başlar. Dile kolay 18 yılını verir kuruma ve hayallerinin peşinden gitme zamanı geldiğinde ise Seyfi Bey'i kimse o koltukta tutamaz. 

Sanat Hayatı

İdol olarak benimsediği kanto sanatçısı Minyon Virjin'den esinlenip, arkadaşları tarafından huysuz lakabı takılınca iki ismi birleştirir ve ortaya ''Huysuz Virjin'' çıkar. Yıl 1970, drag queen sıfatına belkide en çok yakışan isim olacağından habersiz işi bırakıp sahnelere çıkar. Kısa sürede ünü yayılınca ise ünlü taverna ve gazinolarda sahne almaya başlayan Virjin, sivri dili ve kendine has kurguları ile halkın sevgisini kazanır. Asıl çıkışını ise TRT'de Öztürk Serengil'in programında yakalayan Virjin'i artık tüm Türkiye tanır hale gelmiştir. Ülkenin en önemli kanallarında sunuculuk ve şarkıcılık yapan Huysuz Virjin unulmayan tv yüzlerinden biri olmuştur.

Bilinmeyen Özellikleri

- 2007 yılında Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) tarafından programının yayınlandığı televizyon kanallarına dolaylı olarak baskı yapıldığı ve sansür uygulandığını gerekçe göstererek Huysuz Virjin'i artık canlandırmayacağını açıklamıştır ancak protestosu yalnızca 5 yıl sürmüş 2012 yılında Huysuz'la Dans Eder Misin? programını sunmuştur.

-15 milyon TL değerindeki mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlayacağını açıklamıştır.

-Güldürme yeteneği ve muazzam sanatçı kişiliğinin ardında oldukça cömert kişiliği ile tanınmaktadır.

-Öldüğünde vücudunun kadavra olmasını istemiştir.

-Sanatçı 87 yaşında KOAH hastalığı ile savaşırken çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayata veda etmiştir.

Özleyeceğiz, kalbimizdesin. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Şule Birgül<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF