Masalların Karanlık Yüzü

6 dakika


Masallar bugün ‘‘çocuk edebiyatı’’ kategorisinde değerlendirilseler de asıl ortaya çıkış amaçları bu değildi. Çoğu halk arasında yıllar boyu anlatılagelmiş hikâye ve mitlerin derlenmesiyle oluşturulmuş bu eserlerin orijinal halleri çok daha karanlık ve yetişkinlere yönelik. Bu hikâyeler ya derleyicilerin (örneğin Grimm Kardeşler) çalışmalarıyla ya da zaman içinde yeniden yorumlanarak yumuşatıldı ve çocuklara daha uygun hale geldiler. 

En bilinen masallardan bazılarını ele alalım. Mesela Kırmızı Başlıklı Kız. Hepimizin küçüklüğünde okuduğu ya da dinlediği bu masalın orijinalinde kötü kurt büyükanneyi öldürüp doğradıktan sonra Kırmızı Başlıklı Kız’a ikram ediyor ve kız farkında olmadan büyükannesini yiyor. Daha sonra kendisi de kurt tarafından yeniyor. Rapunzel’in hikâyesinde ise prens kötü cadıdan kaçmak isterken kuleden atlıyor ve gözlerini çizen dikenler yüzünden kör oluyor. Külkedisinde, kız kardeşler ayaklarını cam ayakkabıya sığdırabilmek için parmaklarını ve topuklarını kesmeyi deniyor. Numaraları ortaya çıktıktan sonra prens ve Külkedisinin düğününde kuşlar tarafından gözlerini oyuluyor ve kör dilencilere dönüşüyorlar. Uyuyan Güzel masalında, bildiğimiz halinde olduğu gibi, prenses bir kehanet sonucu parmağına zehirli bir iğne batınca yüz yıllık bir uykuya dalıyor. Fakat prens tarafından öpülerek uyandırılmak yerine tecavüze uğruyor ve ikizlere hamile kalıyor. Bir versiyonunda ikizlerden birinin parmağındaki zehri emmesiyle, başka bir versiyonda ise doğum sırasında uyanıyor. Pamuk Prenses masalında üvey anne iç organlarını akşam yemeğinde yemek için prensesin öldürülmesini istiyor. Sonunda ise cadı üvey anneye kızgın demirden ayakkabılar giydirilerek ölene kadar dans etme cezası veriliyor. Küçük Denizkızı, prense âşık olup bir çift bacak karşılığında sesini veriyor fakat attığı her adım bıçakların üstünde yürüyor gibi acı veriyor. Üstüne üstlük aşkına da karşılık bulamayan denizkızı, hikâyenin sonunda kendisini denize atarak bir köpüğe dönüşüyor. -yani intihar ediyor- Kurbağa Prens, bilindiği gibi öpücük sonucu değil, prenses tarafından duvara fırlatılıp ölünce insana dönüşüyor.

Gördüğünüz gibi masalların orijinal halleri son derece vahşet dolu ve bol bol göz çıkması, tecavüz, kan ve yamyamlık içeriyor. Fakat hala sorunlu tarafları bulunmasına rağmen, günümüzde Disney gibi animasyon stüdyolarının da etkisiyle bu hikâyeler popülerliğini koruyor. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Eylem Eren

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF