Lucid Dream Nedir?

1 dakika


Lucid Dream Nedir?


SpaceX’e 1.9 Milyar Dolarlık Rekor Yatırım adlı yazım için tıklayın…

Diğer Psikoloji içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Psikanalizin kurucusu Freud’a göre, rüyalar gerçekleşmemiş arzularımızın ya da derinde yatan korkularımızın sahnelenmesidir. Peki ya gördüğümüz güzel rüyaların da, kabusların da içinde olduğumuzu bilsek ve kontrol edebilsek nasıl olurdu?


Bilimsel olarak eğer ki yüksek seviye bir psikolojik rahatsızlık yoksa her gün rüya görürüz. Görmediğinizi düşündüğünüz günler varsa, muhtemelen unutmuşsunuzdur. Rüyalar hakkında birçok araştırma yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. En çok bilinen yorumlardan bir tanesi; rüyada gördüğünüz kişiler tanımasanız bile aslında hayatınızda en az bir kere gördüğünüz kişilerdir. Bu ne kadar gerçek ne kadar kurmaca bilemeyiz lakin zihnimizde bizim elimizde olmadan bir şeyler gerçekleştiği bariz. 

Tarih Boyu Rüya Yorumculuğu

Asya medeniyetlerinde rüyalar dini ve dini olmayan şeklinde ayrılır araştırmalar gerçekleştirilirdi. Mezopotamya’da rüya yorumcuları kehanetleri insanlara aktaranlar olarak tanınır. Antik Yunan ve Antik Mısır da ise rüya yorumcuları en az din adamları kadar statüye sahiplerdi. Hatta eski çağlardan beri var olan bu olaylar, günümüzde de rüya yorumlamalarda kalıntılarını taşımakta.

Lucid Dream "Aklı Başında Rüya Görmek"

Lucid Dream Türkçe karşılığı bilinçli olarak rüya görmek. Aslında iki evresi bulunmakta. Birincisi, genel olarak daha sık rastlanan rüyadayken rüyada olduğunu bilmek. İkinci evresi ise zor olan; rüyadayken rüyada olduğunu bilmek ve aynı zamanda bilinçli olarak istediğin her şeyi yapmak, rüyanı yönetmek. Nadir da olsa böyle bir şey bilimsel olarak mümkün. Uyku 5 evreden oluşur ve rüyaları REM bölgesindeyken görürüz. REM adı İngilizce “Rapid Eye Movement” kısaltmasından gelir ve adından da anlaşılacağı üzere uykuda gözlerin hızlı hızlı hareket ettiği zamanları niteler.

Görme Engelli Bireylerin Rüya Görmesi Mümkün mü?

Sonradan görme engelli olmuş olan birinin rüya görmesi mümkün; daha önceden tasvir edeceği, benzetmeler yapacağı görsel imgeleri hafızasına depolayabildiği için. Doğuştan engelli biri ise resim olarak göremez; ancak koku, ses, dokunma gibi diğer duygular ile rüya gördüğünü hisseder.


Bu yazıda çok temel anlamda bahsedilen Lucid Rüya gerçekten çok komplike ve derin noktaları olan bir olay. Hatta nasıl yapıldığı ile alakalı da geliştirilen, denenen teknikler mevcut. Bir başka yazıda da onları inceleriz, iyi uykular!Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF