Lev Tolstoy Kimdir?

Bildiğimiz tek şey hiçbir şey bilmediğimizdir. Bu da insan zekasının en üst noktasını ifade eder. -Lev Nikolayeviç Tolstoy5 dakika


Lev Tolstoy Kimdir?

Bildiğimiz tek şey hiçbir şey bilmediğimizdir. Bu da insan zekasının en üst noktasını ifade eder. -Lev Nikolayeviç Tolstoy


Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır? adlı yazım için tıklayın…

Diğer Edebiyat içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Lev Nikolayeviç Tolstoy 1828 yılında Rusya İmparatorluğu’nda Kont Tolstoy ve Prenses Mariya’nın 4. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Tolstoy çok küçük yaşlarda annesi ve babasını kaybetmiştir, Tolstoy yakın akrabalarının yanında büyümüştür. 

Küçük yaşta Fransızcasını ilerletmiş, Voltarie ve J.J. Rousseau etkisinde kalmıştır. İlk eseri çocuklukluk yıllarını anlatan, Çocukluğum’u Yasnaya-Polyana’da köylüleri arasında yaşadığı zaman yazmıştır. Kafkasya’ya gittiği zaman halkın etkisinde kalıp yoksulluk ve sefaletle birlikte ilk gerçekçi hikayelerini yazmıştır. 

Kırım’da subay olduğu ve Petersburg’a gittiği yıllarda birçok eser yazmıştır. Askerlikten ayrıldıktan sonra Petersburg’a gitmiş ve sakin bir hayat yaşamaya başlamştı. Ünlü yazar uzun süre birçok ülkeyi gezdi. 

Tolstoy bölgesindeki toprak sahipleri ve köleler arasındaki borç sorunlarını çözmek için yargıçlık yaparken Sonya ile karşılaştı. 18 yaşındaki genç kız hikaye yazan ve resim yapan kendi halinde biriydi. 34 yaşında olan ünlü yazar Sonya’ya kısa sürede aşık oldu ve çift nişanlandıktan sonra bir hafta içinde evlendi. Bu evlilikten 13 tane çocukları oldu. Bu yıllarda Tolstoy Savaş ve Barış’ı yazdı.

Ünlü Rus yazar Tolstoy’un sanat ve yaratıcılık anlamında birçok önemli adımı vardır. 

Hiristiyanlık ile kitap yayınlayan Tolstoy’u klise aforoz etmiştir. Bu yıllardan sonra ünlü yazar sefalet içinde yaşamış ve bir kavga sonucu evi terk etmiştir. Astapovo tren istasyonunda ölü olarak bulunan Tolstoy’un ölüm sebebi zatürredir.

Hayatı boyunca kendini bulmaya çalışan Tolstoy’u sevgi ve saygıyla anıyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Sinem Durmaz<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF