Le Mur de Je t’aime: Seni Seviyorum Duvarı

Duvarlar, ülkeleri bölen sınırlar, evleri ayıran duvarlarımız. Kendimizi korumak için ördüğümüz duvarlar ve tepkilerimizi yansıtan duvarlarımız...7 dk


Duvarlar, ülkeleri bölen sınırlar, evleri ayıran, kimi zaman tepkilerimizi yansıtan duvarlarımız. Kendimizi korumak için ördüğümüz duvarlar ve tepkisizlikten duvar olmalarımız. Tüm bu ayırıcı özellikleri yok edip birleştiriciliği amaçlayan duvar ise: 

Le Mur de Je t’aime

Seni Seviyorum Duvarı

Her dilde aşkın buluşması fikri şarkı yazarı Frédérick Baron tarafından ortaya atılmıştır. Eser bize özünde farklı dillerdeki birleştiriciliği yansıtmaktadır yani dillerin farklılıklarını kullanarak bir evrensellik yaratmıştır. 

Baron 612 karodan oluşan ve 300’ü aşkın dilde ve çeşitli lehçelerde el yazısıyla 1000 kez seni seviyorum’un yazılı olduğu bu duvarı inşa ederken öncelikle seyahat ederek farklı dillerdeki seni seviyorumları toplamak istemiş ancak başarılı olamamıştır. Büyük bir baskı oluşturmak isteyen Baron elçiliklere gitmiş ama birçok yerden de red yemiştir. Sadece Paris’i gezerek farklı dillerdeki seni seviyorumları toplamaya başlayan Frédérick Baron küçük erkek kardeşinden sihirli cümleyi yazmasını istemiş ve sonrasında eş dost, tanıdık, komşu şeklinde devam etmiştir. 

1998 yılında Seni Seviyorum kitabını çıkaran ve ücretsiz dağıtan Baron’ a göre ise bu sadece bir koleksiyon değil, bu Paris dışına çıkmadan yapılan ve dosyalara sığdırdığı bir nevi dünya turudur yani aslında diller turudur.

Kimi için söylemesi çok kolay kimi için de çok zor olan bu Seni Seviyorumlar özünde birçok kişiden izler taşımaktadır ve Frédérick Baron’un eseri oluştururken en çok korktuğu şeylerden biri de yazıların orjinalliğinin bozulması veya bir yazım hatasının olmasıdır.

Bu yüzden topladığı yazıları Uzakdoğu hat sanatçısı olan Claire Kito’ dan birleştirmesini istemiştir. Kito da bu yazıların orjinalliğini bozmadan onları 612 karo üzerine işlemiştir. Böylece Seni Seviyorum’lar kişilerin el yazılarıyla da farklı bir anlam kazanmıştır. Daniel Boulogne ise projeye hayran kalarak duvara inşasını gerçekleştirmiştir.

Bireyselciliğin ön planda olduğu bu dünyada bir birleştiricilik özelliği taşıyan bu eser ziyaretçilerin uğrak yeri olmasının dışında günümüzde sevgililerin, arkadaşların buluşma noktası olarak kullanılan Seni Seviyorum Duvarı Paris’te, Montmartre tepesinde Jehan Rictus Meydanı’nın bahçesinde bulunmaktadır. Ayrıca duvarda Türkçe, Kürtçe gibi dilleri de  görmek mümkündür.

Bir aşk şehri olarak tanımlanan Paris’te, Le Mur de Je t’aime sevgiye adanmış bir anıt olarak varlığını sürdürmektedir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Damla Aslan<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF