Küreselleşme Sürecinde Uluslararası Kuruluşların Artan Rolü İle İlgili Olarak “Egemenlik” ve “Karşılıklı Bağımlılık” Dinamikleri

Küreselleşen uluslararası sistemin değişen doğası nedeniyle, sistem çok boyutlu hale geldi ve uluslararası sisteme yeni aktörler katıldı.9 dakika


Küreselleşen uluslararası sistemin değişen doğası nedeniyle, sistem çok boyutlu hale geldi ve uluslararası sisteme yeni aktörler katıldı.Uluslararası sisteme dahil aktörler arasında yer alan uluslararası kuruluşlar, devletlerin dış politikalarının şekillenmesinde etkili olmaya başlamıştır.Böylelikle sistemdeki ulus devletlerin rolü giderek daralmaktadır. Uluslararası kuruluşların ulusal egemenlik üzerinde farklı şekillerde etkileri vardır. Devlet temelli uluslararası kuruluşlar, devlet refahı ile desteklendikleri ve genellikle uluslar arasında doğrudan anlaşmalarla desteklendikleri için güçlü finansman ve yetkiye sahip olma avantajlarına sahiptir. 

Hükümet organizasyonlarının zayıf yönü, genellikle sponsor devletlerin çıkarlarına hizmet ediyor olarak görülmeleri ve bu nedenle sponsor bir devletin çıkarları diğer devletlerin çıkarlarıyla çatıştığında ulusal egemenliği doğrudan tehdit edebilmeleridir. Hükümet dışı organizasyonlar bağımsızdır. UNICEF, Sınır Tanımayan Doktorlar  gibi. Genellikle ulusal egemenlikle ters düşüyorlar çünkü tek tek hükümetlerin kendi sınırları içinde yapılmasını istemedikleri şeyleri yapıyorlar; Örneğin. Hükümetin sağlanmasını istemediği mültecilere sağlık hizmetleri sunmak. Bazı durumlarda hükümet dışı organizasyonlar, kadın haklarını veya insan haklarını savunan gruplarda olduğu gibi, ulusal egemenliği doğrudan etkilemek için çalışıyorlar. 

Küreselleşme ile artan karşılıklı bağımlılığın bir sonucu olarak devletler, dış politikalarını etkileyen sorun ve olayların artması sonucunda uluslararası kuruluşlar kapsamında işbirliği ve dayanışma içinde hareket etmeye başlamışlardır. Karşılıklı bağımlılık kaçınılmazdır.Ve tüm uluslara çok ihtiyaç duyulan geliri, ürünleri ve teşhiri sağlar. Hiçbir ulusun tamamen kendi kendine yeterli olamayacağı bir zamanda yaşıyoruz. Zengin uluslar, ucuz işgücü için fakir ülkelere bağımlıdır. Yoksul ülkeler, dış kaynaklı işler, turizm vb. için zenginlere bağımlıdır. Dolayısıyla karşılıklı bağımlılık neredeyse bir zorunluluktur. Karşılıklı bağımlılık ilişkisinin öne çıktığı uluslararası bir sistemde, iki devlet arasında olumsuz olarak nitelendirilebilecek herhangi bir gelişmenin her iki taraf için de bazı sonuçları vardır, küreselleşme ile birlikte uluslararası örgütlerin kapsamı artmıştır. Karşılıklı bağımlılıkla, uluslararası bir kuruluş daha fazla kişi veya kuruluş topladı. Geçmişte, ulusal egemenlik, kelimenin tam anlamıyla bir ulusun egemenliğinin hem içeride – kendi halkıyla – hem de dışsal olarak komşularıyla yapmasını gerektiriyordu.Ama şimdi, devletler uluslararası anlaşmazlıkları çözmek için BM’ye veya kredi için IMF’ye gidiyor. Küreselleşmenin artması uluslararası kuruluşların faaliyetlerinde artışa neden olmuştur. Bu nedenle, uluslararası kuruluşlar, küresel olarak yararlı ve bazen bağımsız egemen devletlerin hedeflerine karşı olan çeşitli roller oynarlar. Bağımlılık artarken ülkelerin egemenliği zayıflıyor.
Ayrıca uluslararası bir kuruluş, birçok ülkede işlevi olan veya geliştiren fiziksel bir kurumdur. Devletler küresel uluslararası sistemde etkileşime girdikçe, bireysel olarak çözülmesi zor olabilecek ortak sorunları çözmek için bir araya gelme ihtiyacı ile uluslararası kuruluşlar (BM, AB, NATO vb.) Ortaya çıkar. Küreselleşme ile bu daha da arttı. Siyaset ve politikalar sürekli olarak bu örgütlerin talepleri tarafından etkilenmekte ve şekillendirilmektedir. Ancak küreselleşme ile artan etkileşimle birlikte, devletin devlet sistemine ve devletlerin egemenliğine yönelik zorlukları artmıştır. Uluslararası örgütlerin yükselişi, egemenliği derinden etkiledi.
Küreselleşmenin ortaya çıkması devletlerin sınırlarını zayıflattığı için, korumacı politikalar artık moda olmaktan çıkıp daha fazla serbest piyasa ekonomisine ve uluslar arasında daha az sınırlı ilişkilere yol açıyor ve demokratik rüzgar tarafından daha da yayılıyor. Bu, çokuluslu şirketlerin, hükümetler arası organizasyon’ların ve hükümet dışı organizasyon’ların eyalet bölgelerine daha özgür erişime sahip olmasına yol açtı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Tuğba Göncü<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF