Kozalak Gölgesinde İç Savaş

“Hızlıca yere düşerken sakince bekleyemiyor insan etrafındaki dala budağa sarılmaya çalışıyor sonra sarıldığı yerden bir sürü izle daha güzel düşüyor yere.”9 dk


 Kozalak Gölgesinde İç Savaş

“Hızlıca yere düşerken sakince bekleyemiyor insan etrafındaki dala budağa sarılmaya çalışıyor sonra sarıldığı yerden bir sürü izle daha güzel düşüyor yere.”


Sonbaharda Ne Yapılmalı: “İlk Mevsim Hikayesi” adlı yazım için tıklayın…

Diğer Edebiyat içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


 Kozamda kozalak biriktiriyorum. Dünyalar kusuyorum gökyüzüne yine de sesim çıkmıyor. Dilim lal olduğundan beri içime haykırışlarım arttı. Tenime dokunup batan bir ses vardı yuttum onu da. 

   Bekle en dibe batmayı bekle. Bekle ki en doğru kararı alabil. Canının yandığının farkındayım sanki daha önce hiç acı çekmemiş hiç tökezlememiş gibisin biliyorum / ilk defa yaşıyormuş ilk defa düşüyormuş ve bir daha hiç kalkamayacakmış gibi. Sakin ol ama olamazsın genelde olamayız bende olamamıştım. 

    Hızlıca yere düşerken sakince bekleyemiyor insan, etrafındaki dala budağa sarılmaya çalışıyor sonra sarıldığı yerden bir sürü izle daha güzel düşüyor yere. Acıtmak değil bu sanki başka bir şey. İfade zorluğu yaşıyorum bu duyguyu anlatırken. Büyük bir harabeden çıkıp en güvendiğin anda kaybettiğin bir savaşın uzak bir cephesinden savaş alanını seyretmek gibi. Acı, hayal kırıklığı belki de ruhun bir an vücudu terketmesi. Bilmiyorum. Sen de bilmiyorsun genelde acılar bilinmez zaten. Biz hep mutluluğumuzu anlatmaya göstermeye paylaşmaya çalışırız; ama geride kalanlar gün yüzüne çıkmayanlar bizi daha çok yaralar. Her gece yatmadan önce pişmanlık listesi yapıp yeni kararlar alan tek kişi ben olamam. Eğer sende bir an kendini bulduysan bu cümlelerde bu yolda yalnız değilmişim demek ki. 

    Yolun uzunluğu ve karanlığı gözünü korkutmasın; zira benimkini çok korkutmuştu. Sanki hiç aydınlık olmayacak da yeryüzüne anlamsız bir kasvet gitmemek üzere çökmüş gibi. Karanlıktan daha karanlık. 

    Yokluğun içinde tek başına koyu karanlıkta kendini ispatlama varlığını gösterme çabası.Sana yalan gelecek ama bu kadar şey geçtikten sonra dediğin ilk cümle de “iyi ki” oluyor biliyor musun. Daha güçlü daha emin biraz boş vermiş kalıcı hasarlar varsa hafif önyargılı ama hep kendisi için çabalayacak kıvamda bir insan oluveriyorsun. O kadar acıdan sonra bu kadarını zaten haketmiştik bence. Ne hayal kırıklıkları ne hüzünler ne gözyaşları. Canın çekiliyor damarlarından da gıkın çıkmıyor. Fazla arabesk gelecek birilerine biliyorum ama daha farklı bir şekilde anlatılacak şeyler de değil ki bunlar sonuçta. Bir dize var hatırlarsın eğer şiirle ve mutsuzlukla aran iyiyse; “Şimdi beni uçurumdan atsan, düşene kadar aklımdaki tek şey; sırtıma değen ellerin olurdu” diye. Şimdi ben bunun üstüne ne diyebilirim ki. Hadi kabul ediyorum bende düşmeye çok hevesliydim o uçurumdan. Yaşamak böyle bir şey demek ki. Gözünü kör edip kendini avutarak mutsuzluğa kucak açmak.

     Bazı anılar vardır; güzel kalır incitmez yaralamaz iz bırakmaz; yıllar sonra bile tebessüm oluşturur ki böylesi bana hiç denk gelmedi, gelir mi onu da bilmiyorum. Bir de geldiği yeri yakıp yıkıp senin yıkılışını yok oluşunu görmeden gitmeyenler vardır. Onlar aklına geldiği an her  yeri yok eder. Bir saniyesinde bin kere boğulursunuz. İşin alengirli yanı da sizin bunları o ateş küllendikten sonra farketmeniz. 

    İnsanlar geliyor; her biri iyi ya da kötü anılar bırakıp gidiyor ve biz neyin ne olduğunu onlar o kalpten çıkıp gittikten, anılar eskidikten ve hayat bittikten çok uzun zaman sonra anlıyoruz. Zaten o süre zarfında bu acıyı idrak edebilsek mantığımız yaşam belirtisi gösterse bu kadar mutsuz olmazdık diye düşünüyorum. 

   Mutsuzluğa da alıştık. Biz bu devrin güzel kaybedenleriyiz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Fatma Erol

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sitemap - Güncel Gündem
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF