Genel

Kötülüğün Hikayesi

18 dakikaBir çok biçiminden sadece biri… tüm bu olanları izlerken, insanların en çok iyi görünerek kötülük yapabildiklerine tekrar emin oldum. 

Gözlemlemek ve okuyabilmek yüksek tahmin  yeteneği veriyor. Bu analizlerin ortaya çıkması 15 gün boyunca doğru soruları sorarak dinlediğiniz herkes için mümkün ve kolay. 

Zor durumda , bir ev arkadaşıydı bu seferki kurbanı, onun anlattıklarını dinliyor olmamı lütfen bağışlayın. Tarafsızca herkesi dinleyebilmek, anlayabilmek kesinlikle çok gerekli. 

Hayatın dizginlerini ancak böyle biraz olsun kavrayabilirsiniz.

 Parazitsel yaşamı benimsemiş , toksik bir şahsın hayatını nasıl idame ettirdiğini anlamak üzere yapıyoruz bu analizi. Gerçek kötülük, tam olarak budur çünkü.   Herkesin , her an etrafında olan yani sürekli  yaşananlardan sadece bir örnek. Yıllarca kurban olan tarafları dinledikten sonra, ilk defa diğer tarafla tanışmak inanılmaz önemli bir deneyim, takdir edersniz ki.

Parazitsel yaşamı benimsemiş kişilerin ev arkadaşlarına, ilişkilerine yüksek çıkarları için herkes ve herşeyin nasıl hizmet ettiğini anlatırken argümanları sıralamak çok önemli:

Güçlü görünme : öldürücülüğü yüksek olduğu bilinen bir hayvan ile yaşaması.

Meslek : bir kaç ayı geçmeyecek kadar süre herhangi bir yerde çalışmak, 

Bilinç : duyduklarıyla yetinmek, araştırma gereği duymamak.

Kütüphane : Tercih edilen değil, toplanan kitaplar.

Yetenekler : Özenilmiş, irade gerektirmeyen bir alet çalabilmek. (eğitim gerektirmeyen) 

Kolay analiz edilebilir ilk veriler: bu kişinin sadece çıkarı maddi olmayan yani öğrenme alışverişi  olan bir kaç kişiyle kurduğu  ilişkisi bozulmadan sürebilmiş ve parazitik bir bağ kuramayacağı kimseyle sürdürülebilir bir ilişki kuramamış olması.

Gücüyle bilinen hayvanlar besleyen insanların, narsistik bir kişilik geliştirip, bedavaya yaşayıp, insanları kullanmanın yollarında uzmanlaşmış parazit bir hayatları olması çok normal ve akabinde geçmiş hikayelerinde bağımlı kişilik bozuklukları da çok mümkün.  

Bunu biliyorsunuz. 

Herkes en az bir kere zorda kalır ve düştüğü denizde o yılana sarılır. Yolda tanıştığım bir yolcudan tüm ayrıntılarıyla kendini dinleyip buraya yazmak ne kadar etik bilmiyorum. 

Etik olmayarak, okuyup bir şeyler anlarsa bu bir değişime, bir farkında oluşa mutlak sebep olur.

Daha önceki örneklerde olduğu gibi korkutabilecek hayvan gücünü , yüksek ve acımasız ses tonunu ve psikolojik şiddeti en üst seviyede tutmayı yıllardır varolduğu yaşamda , hayatta kalma yöntemi olarak benimsemiş çocuğun “iyilik” gibi görünen saf kötülüğünü anlatabilmek ,izleyici olmama rağmen benim için de çok zor.

Psikolojik şiddetini ve kendine bağladığı kadınlara ilişkisini şöyle özetleyebiliriz; ihtiyaçlarını giderebileceği kadınlarla beraber olabilmek için, bazı yeteneklerinden hoşlandığı ,birliktelik kurduğu kadınların ondan ayrılmasını sağlayıp, o arada : araya reklam alır gibi duygusunu kullanıp atacağı  kadınlar sokarak işe başlıyor. Sonra bu durumun diğer kadının kulağına gitmesini sağlayarak ve başka diğer yollarla o kadının geri dönmesini sağlayarak hemen  her şeyi anlatıp “ama sen benden ayrılmıştın” diyerek çocuk algıdaki yetenekli kadının ona, daha da bağlanmasını sağlıyor. hayranlık duyduğu kadının sürekli suçlu ve aşağı hissetmesini sağlamak en önemli stratejisi. 

Bunu en çok beraber olduğu kadınları kıskanacağını, takıntı hale getireceğini bildiği için anlatıp kız arkadaşının kıskançlık krizleri yaşamasına sebep olarak yapıyor. Kriz anlarında  acayip bir biçimde hiç olmadığı kadar gerçekten seviniyor ,   sevinç duyuyor. 

Narsistik bozuklukla ve bir çok kompleks diğer bozukluklarla açıklanabilir durumu. Ellerinde küçücük bir güç olsa bu güç ile herkesi sömürmeye müsait bir yapı bu görünen

Hatta son olarak dinlediğim, paylaşımlı ev  kurbanı içinde  durum pek Farklı değil. Duygusal ilişkilerinde uyguladığı yöntemi dişi erkek tüm paylaşımlı yaşadığı insanlara uyguluyor ve bu kaynakla  elbette kendisini uyuşturmanın maddi kaynağını buluyor. 

Çevresindeki herkese bu stratejiyle yaklaşıp, iyi insan ; güvenilir insan; yardımsever insan görüntüsünün altında sadece baktığı hayvanları döven, çok geç saatlere kadar ilgilenmeyen, kendisiyle de ilgilenmeyip hayvanlarıyla aynı kokuda dolaşan bir varlığa dönüşüyor. 

Bu elbet kişiliği oturmamışlık  değil aksine kişiliği parazit olmak üzerine geliştirmiş bir varlığın gerçeği. 

Son çalışmasında , kendisine hiç ilgi duymayan bir kadının aslında ona ilgi duyduğunu ima ettiği, tamamen  yalan bir hikaye de mevcut. Kadının onunla beraber olmak istediğini ve onun olmadığını kız arkadaşına anlatarak bağlarını zincirleyip  , kızın onunla yaşamasını sağlayarak , kız arkadaşının erken yaşta zengin olmuş fenomen kızkardeşiyle bağ kurmak peşinde. Görünen o ki başaracak. 

Zavallı kız arkadaşının başına geleceklerden haberi olmadan , ev arkadaşlarının istisnasız hepsinin parasını stratejik olarak gasp ederek geçinen bir parazitin hayatında nasıl bir kaosa büyük adımlar atmasına sebep olacağından habersiz… ağa düşmeye gün be gün devam ediyor. 

İlginç hiç bir şey yok aslında ortada, “köylü kurnazı “ dediğimiz küçük hayatların büyük olma telaşlarının sadece bir anlık görüntüsü bu şahit olduğumuz tablo.

Analiz etmek sancılıydı, lakin anlamak çok gerekliydi ve öyle de oldu.

İnsanların kim olduklarını kendileri keşfetmesi gerekir, burada keşfettiren olmak  mümkün de değil zaten. Karakterler hep aynı olduğu için , benzerine denk gelindiğinde uzaklaşılması yahut analiz edilmesi en faydalı olan.

Bu biçimde anlayabilmek için her yönüyle izlemek gerekirdi. Bu da Öyle oldu.

İç dinamikleri zarar vermek üzere kurulu, kendi faydası uğruna herkesin varlığına dahi saldırmaya müsait bu varlıkların üste çıkma yöntemleri, kendi yapmak istedikleri  ne varsa , yapılmış gibi gösterecek detaylar yaratmak. 

İnsanlara yüzdeyüz güven ile başlayalım ilişik kurduğumuzda, o zaman bunu nasıl hızlı tükettiklerini göreceksiniz. 

İftira atacaklar, sizi istediklerini yapmanız için  manipüle edecekler, hayran oldukları insanları kopyalayıp o insanlar  gibi davranarak,  sizin , onları çok beğendiğinizi, muhteşem bulduğunuzu düşünecekler. Böyle olmasını isteyecekler ki zihnen haklılıklarına emin olsunlar. 

Kendileri ; şeklini beğendikleri karaktere bürünerek almış ,parazit bir yaşam çünkü.

Size İstediklerini yaptırana dek çok büyük tacizleriyle uğraşacaksınız sabaha kadar porno sesleriyle ortamı inletme , rüzgardan çarpan kapıları sizin çarptığınızı söyleme , kirli tuvaletler, mutfaklar… sizi özellikle en iyi olduğunuz ve kıskandığı konularda kötüleme , sizin taciz eden olduğunuza sizi inandırma gibi bir çok argüman sunacaklar. Bunları bir narsistik’in anlattıklarından biliyorum. Keyif alarak ne tür mobingler uyguladığını anlatması yaptıkları kadar kötülüğün bedenlenmiş hali… Doğru zannettikleri her yalanı onlara kanıtlarsanız da sizden Nefret edecekler. Sizin varlığınızı alaşağı edebilmek  için ellerinden geleni yapacaklar. 

Birileriyle kibarlaşarak konuşmaya çalışmalarını izleyin, yapmacıklıktan kusabilirsiniz.

Bu tip  insanların yüzleri çabuk açığa çıkar. Önce ellerine minicik bir koz verin ve izleyin, o minicik koz mesela onun ilişkisindeki haksızlığını gösterme ,biriyle onunla yaşadığınız herhangi bir olayı paylaşma ,yahut neyse… minicik bir koz verip izleyin. Sizden alabileceği ne varsa almak için çıldırmasını izleyin. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Okuduklarimi hayretler icerisinde idrak etmeye calisiyorum. Nasil bir insan iyi gibi gorünüpte kötülük yapabilirki. Bur insan neden baskasinin canini acitmaktan haz duyar ki. Makalenizi cok basarili buldum.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF