Koşulsuz Sevgiyi Seçmek: Dünyanın Koşulsuz Sevgiye İhtiyacı Var

Onları kabul etmeyi ve onları oldukları gibi sevmeyi öğrendikten sonra, bilinçaltında kendinizi koşulsuz olarak sevmeyi öğrenirsiniz. - Yvonne Pierre14 dk


Ne yazık ki koşulsuz sevmek bize hiç öğretilmedi. Sevgi deneyimimizin birçoğu bize sevgiye sahip olabilmek için onu hak etmemiz gerektiğini ya da kazanmamız gerektiğini öğretti. Koşullu sevgi, kime veya ne zaman sevmeye istekli olduğumuza kısıtlamalar getirme anlamına gelir. İnsanları ancak kendilerine dayattığımız belirli koşulları yerine getirdiklerinde sevmek ve koşullarımız karşılanmadığında sevgimizi durdurmak veya geri çekmek. Bu koşullu sevgidir, tıpkı bir takas ya da iş anlaşması gibi. İyi niyetli ama beceriksiz sevmelerimizin genellikle ayrılık veya yabancılaşmayla son bulması hiç de, şaşılacak bir durum değildir. Çünkü bize çocukluk çağlarımızdan itibaren sevgimize koşullar koymamız öğretildi. “Yemeğini yersen şunu alacağım, eğer beni sevseydin…”  vb. şeklinde başlayan cümleler bağımlılıklardan birinin tatmin edilmesi beklenerek, son bulmuştur. Bu bir takas işlemidir, koşulsuz sevgi değildir.
Koşulsuz sevgi, hayatımın şimdisinin bir parçası olduğu için seni her halinle seviyorum diyebilmektir. Hepimiz yüksek bilince giden yoldayız. Bazılarımız yaşamın bize sunduğu mesajları işitiyor ve bağımlılıklarımızdan kurtulmak için bilinçli olarak çalışıyoruz. İlk yapacağımız şey kendimizi sevmeyi öğrenmektir. Geçmişteki deneyimlerimiz ne kadar kötü olursa olsun, her gün hayatımızın yeniden başladığını hissedip kendimizi affederek sevmeye devam etmeliyiz. Sadece sevgiyi yaşatma tohumlarını bilincimize ekmemiz gerekiyor, o kendiliğinden filizlenecektir. Kendimizi sevmeyi ve kabullenmeyi daha çok öğrendikçe yüksek bilince ulaşma yolunda ihtiyacımız olan her şey bize sağlanacaktır. Eğer kendimizi sevemiyorsak başkalarını hiç sevemeyiz. Kendimize olan sevgimiz ve bir başkasına duyduğumuz sevgi, gerçek sevginin tapınağını yaratmak için içimizde bir araya gelen yapı taşlarıdır. Koşulsuz olarak, sevmeyi öğrenmek programlanmış bağımlılıklarımızın müdahalesinden kurtulmak demektir. Bunun anahtarı ise şimdinin ve herkesin olduğu gibi kabul edilmesidir. Sevgisizliğin, dünyadaki mutsuzluğun çoğu aileniz ve yakın arkadaşlarınız için koşulsuz bir sevgi hissedebilirsiniz. Bu duygu sadece var olur yani kişinin bu durumdan “kazançlı” çıkması gerekli değildir. Hayatınız boyunca, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz insanların etrafındaki kişilerle tanışıyorsunuz. Bundan sorumlu olduğunun artık farkına varılmalı… ''Kendiniz dahil herkesi koşulsuz sevin…" Hepimizin bilmesi gereken en önemli şey sadece başkalarını değil kendimizi de koşulsuz sevmemiz gerektiğidir. Belki de koşulsuz sevgi zaten sizde var ancak henüz onu fark edemediniz. Ancak asıl önemli olan, hepimizin bunu yapabileceğini bilmesidir.
Koşulsuz sevgiyle ilgili bu alıntıyı kesinlikle seveceksiniz. Vironika Tugaleva, bazen sevmenin en iyi yolunun o kişiyi bırakmak olduğunu savunan bir konuşmacıdır. Mutlu olabilmesi için, birisinden uzaklaşmak zorunda kaldınız mı hiç? Bu, karar vermesi uzun zaman alan zor bir karardır. Hepimiz, sevdiğimiz insanların olabildiğince yanımızda olacaklarını düşünmek onlara bu alanı vermek, onları mutlu etmek istediğimizi göstermenin bir yoludur. Bunu fark edebilirler ya da edemezler, belki de onları bir daha hiç göremezsiniz. Her zaman, o kişiyi üzgün görmektense, onunla ilgili mutlu zamanlarınızı hatırlamak daha iyi olacaktır.
Kanada’daki Montreal Üniversitesi’nden Dr. Mario Beauregard ve Dr. Jerome Courtemanche, koşulsuz sevgi hakkında çok ilginç bir çalışma yürüttüler. Koşulsuz sevginin bağımlılık süreçleriyle aynı sinirsel mekanizmaları paylaştığını buldular. Beynimizde Dopamin, serotonin, norepinefrin, oksitosin ve vazopressin tarafından yönetilen bir ödül sistemi vardır.Koşulsuz sevgi, romantik sevgiye benzer. Mutlak tutku, kendini adama, bağlılık ve yoğun şefkatin bir karışımından oluşur. Bir bakıma, beyin bu tür yoğun sevgiyi deneyimlemek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, beyninizin rasyonel kısmı sizi sınırlar koymaya zorlar. Koşulsuz sevgi, insanları beklentileri, talepleri veya kısıtlamaları olmadan özgürce, eksiksiz ve açık bir şekilde sevmektir. Tamamen kabul ve saygı verir, eleştirmez veya yargılamaz. Koşulsuz sevgi sabittir ve koşullu sevgi kadar açık ve kapalı değildir.
Koşullu ve Koşulsuz Sevgi
Bazı insanlar sevgilerini başkalarına ancak bu koşullar sağlandığında verir. Bu koşullar yerine getirilmediğinde veya ihlal edildiğinde aşklarını geri çekerler. Kimleri sevdiklerini çok dikkatli seçerler. Onların sevgisi şartlı. Diğerleri, sevgilerini bu şartlar, beklentiler veya buna bağlı talepler olmadan özgürce, eksiksiz ve açık bir şekilde verir. Başkalarının olabileceği ya da yapabilecekleri için aşklarını geri çekmiyorlar. Kimi seveceklerini seçmezler, ama aşklarının herkese eşit akmasını sağlarlar. Onların sevgisi koşulsuzdur.
Koşullar, Beklentiler ve Talepler
Sevdiğimiz gibi  bir ortak, aile üyesi, arkadaş ya da başka çoğumuzun başkalarının taleplerini  yerine  getirmemize neden olan karşılanmayan ihtiyaçları vardır. İhtiyaçlarımızı ne kadar az sağlıklı ve uygun şekilde karşılarsak o kadar talepkarız. Taleplerimizi açıkça ve doğrudan ifade edebiliriz ya da sessizce kendi içimizde tutabiliriz. Kendimizi sevgiye açmadan önce taleplerimizi geçerli, makul ve gerekli şartları göz önünde bulunduruyoruz.
Sen nasılsın? Kendinizi ve başkalarını sevmekle ilgili aşağıdaki beklentiler, koşullar veya taleplerden herhangi birine sahip misiniz?
* Beni olduğu gibi kabul et ve saygı duy.
* Benimle hemfikir ol ve kendi yolumu bulmama izin ver.
* Dürüst ve açık bir şekilde benimle iletişim kurun.
* Bana arkadaşlık sağla ve yalnız olmamdan uzak dur.
* Bana yalan söyleme.
''Nedensiz, koşulsuz, güvenle, safça sevin''.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF