Konuğumuz – Klinik Psikoterapist “Fazıl Tatar”

Başarısızlığa uğramış, bu yüzden yarım bırakılmış bir çok hayat hikayesinin ardında, yaşananlar karşısında hissedilen incinmeyi tekrar yaşamaktan kaçış vardır.1 dk


Bu yazıdaki konuğumuz Psikoterapist Fazıl Tatar’ın terapi niteliğindeki sözlerini sizin için derledik. Fazıl Tatar kimdir? Fazıl Tarar çocuk, ergen ve yetişkin psikoterapisti. Aynı zamanda çocuk değerlendirme ve dikkat testleri eğitimi uzmanı, zeka testleri eğitmeni ve uygulayıcısı. Fazıl Tatar’ın takipçileri ile paylaştığı bazı terapi niteliğindeki sözleri sizler için derledik.

1. Her ayrılık aynı zamanda içinde bir kayıp barındırır. Ayrıldım ve kurtuldum, kötü günler geride kaldı. Maalesef herşey bu kadar kolay olmuyor. Peki ya, biten bir ilişkiden sonra kaybedilen iyi şeylerin yasını yaşadın mı ?

2. Çocuğa nefretle bakış, fiziksel müdahaleden daha fazla, çocuğu yaralar ve örseler.

3. Hayatında bir başkasının varlığına yoğun bir şekilde ihtiyaç duyan kişiler, kendilerini hayatlarına giren kişileri kontrol etmenin içinde bulurlar. Öteki ile kaynaşma açlığı çekerler. Ayrılmaktan çok korkarlar. Kadın erkek farketmez, biryerden sonra, “Anne sensiz yapamam.” Aynı şeyin türevlerini söylerler.

4. Gerçeklerle yüzleşmek can yakar. Bu yüzden birçok insan gerçekle yüzleşmek istemez. Problemi çözmek yerine, geçici de olsa iyi hissetmek ister.

5. Geleceğe ait hayalleri olmalı insanın. Hayaller alışılmışlıkların dışına çıkmayı sağlar, alternatifleri çözüm yolları bulmaya yardımcı olur, yaratıcılığı tetikler, sorunu yatıştırır, acıyı hafifletir. İnsana haz verir.

Fazıl Tatar'a meslek hayatında başarılar diliyor ve kendisini takip etmek isteyenler için buraya Instagram hesabının bağlantısını bırakıyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Konuk<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF