Kistik Fibrozisler Yaşasın!

HER CAN KIYMETLİDİR! 3 dakika


Kistik fibrozis, doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemininde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir.

Diğer bir tanımla kistik fibrozis akciğerlerin yavaş yavaş biterek ölüme sebebiyet vermesi.

Kalıtsal bir hastalık olan kistik fibrozis için yeni ilaçlar geliştirildi fakat ülkemizde ne yazık ki geri ödeme kapsamında değil ve ücreti nerdeyse 25.000 euro. Avrupa’da bu ilaçların ücretsiz verildiği biliniyor ama ülkemizde henüz böyle bir uygulama yok. 

Her insan canının değerli olduğu veya olması gerektiği ülkemizde devletimizin önde gelenleri tüm hastaların sesi olmalı. Gerekli adımlar bir can daha yitip gitmeden önce acilen atılmalı. Öleceğini bile bile yaşamanın zulümden farksız olduğu bu hastalığın tedavisi ülkemizde de bir an önce başlamalı. Unutulmamalı ki sesini duyuramayan her can yaşamının en güzel zamanlarını hastanelerde çaresi olup olmadığı bilinmeyen tedavilerle geçirecek. Bunların olmaması için lütfen tüm kurumlardan ricamız bu hastalığın tedavisinin ülkemize gelmesi ve geri ödeme kapsamına alınması.

KİSTİK FİBROZİSLER YAŞASIN!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF