Kistik Fibrozisler Yaşasın!

HER CAN KIYMETLİDİR! 3 dk


Kistik fibrozis, doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemininde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir.

Diğer bir tanımla kistik fibrozis akciğerlerin yavaş yavaş biterek ölüme sebebiyet vermesi.

Kalıtsal bir hastalık olan kistik fibrozis için yeni ilaçlar geliştirildi fakat ülkemizde ne yazık ki geri ödeme kapsamında değil ve ücreti nerdeyse 25.000 euro. Avrupa’da bu ilaçların ücretsiz verildiği biliniyor ama ülkemizde henüz böyle bir uygulama yok. 

Her insan canının değerli olduğu veya olması gerektiği ülkemizde devletimizin önde gelenleri tüm hastaların sesi olmalı. Gerekli adımlar bir can daha yitip gitmeden önce acilen atılmalı. Öleceğini bile bile yaşamanın zulümden farksız olduğu bu hastalığın tedavisi ülkemizde de bir an önce başlamalı. Unutulmamalı ki sesini duyuramayan her can yaşamının en güzel zamanlarını hastanelerde çaresi olup olmadığı bilinmeyen tedavilerle geçirecek. Bunların olmaması için lütfen tüm kurumlardan ricamız bu hastalığın tedavisinin ülkemize gelmesi ve geri ödeme kapsamına alınması.

KİSTİK FİBROZİSLER YAŞASIN!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF