Kes Yapıştır:Kolaj Nedir?

8 dk


Türkçe karşılığı kes yapıştır olan kolaj bir sanat akımı ve tekniğidir. Geçmişte photoshop programlarının olmaması sebebiyle bireyler elde etmek istedikleri görselleri farklı kaynaklardan çıkarıp bir bütün haline getirebiliyordu. Bu işleme kolaj adı verilir.  Dünyada ve ülkemizde kolaj alanında çalışan pek çok sanatçı vardır. Ancak diğer sanat akımlarına ve tekniklere göre daha az duyulmuş ve daha az ilgi görmüştür. Bu durumun sebebi belki çizimin fazla kullanılmaması,belki de hazır malzemeler kullanıldığı için kolay diyerek nitelendirilmesidir. 

Dünya’da kolaj 

John Vochatzer Sürreal çalışmalarıyla ünlü bir sanatçıdır. Sokaklarda hazırladığı büyük panolar görenlerin beğenisini topluyor. Çalışmalarında kendi hayat hikayesini ve kültürünü kullanmaktan çekinmeyen sanatçının eserlerine mutlaka göz atmanızı öneririm. Emir Shiro daha çok popart ve kübizm akımlarına uygun örnekler verse de cesur çalışmalarıyla kendine hayran bırakıyor. Dünya’da en çok isim yapmış olan Dadaist sanatçı Kurt Schwitters ise 1800’lü yılların sonunda doğup kolaj çalışmalarının ilk örneklerini sunuyor bizlere. Genel olarak baktığımızda bu sanat alanında pek çok sanatçı ve eser bulunmakta. Her sanatçının kendisinden izler taşıyan eserler üretmesi ise dikkat çekici. 

Türkiye’de kolaj 

Günümüzde teknolojinin etkisiyle pek çok fotoğraf düzenleme programı kullanılsa da hem dijitalden hem de manuel eserler ortaya çıkmakta. Dijitalde üreten Ceren Bülbün, geleneksel çalışan Meriç Canatan, Tasarımcı Selman Hoşgör gibi isimler Türkiye’de sanatın ne derece başarılı olduğunu kanıtlıyor bize. Kolaj demek bir çok görseli bir arada toparlamak demek değildir. Bir fikir, konsept, eleştiri yaratarak belirli bir içerik yaratmaktır aslında. Günümüzde medya sektöründe sıkça kullanılan, reklam panolarında ve broşürlerde yerini alan çarpıcı söylemleriyle sosyal medyada tıklanan bir akım kolaj.  Üstelik çok iyi bir terapi aracı ilgilenen kişi için. Eski kullanılmayan kaynakları bir pano ve dosya üzerinde birleştirmek hem kişiyi rahatlatıyor hem de geleceğe bir iz taşımış oluyoruz.  

Kolaj Nasıl Yapılır?

Kolaj yapmak istiyorsanız öncelikle geleneksel yöntemlerden başlamanızı öneririm. Eski gazete ve dergileri kullanabilirsiniz. Eğer kaynak bulamıyorsanız sahaflardan satın alabilirsiniz. Çarpıcı çalışmaların ortaya çıkması için pek çok farklı alandan kaynak biriktirmenizi öneririm. Eğer dijitalde çalışmak istiyorsanız; Canva,Befunky,photocollage.com,fotor gibi siteleri önerebilirim. Tasarım konusunda çalışmak ve hızlı üretmek için canva paha biçilmez bir uygulama. Stok fotoğraflar için pexels kullanmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğim programlar ücretsiz. Ve app indirmeden rahatlıkla kullanılıyor ancak cep telefonlarında appleri bulunmakta. Kişinin kendini rahatlatacak ve yaratıcılığını arttıracak hobiler edinmesi kişisel gelişimi açısından faydalıdır. Görsel sanatlara ilginiz varsa kolaj yapmak sizi çekecektir.

Kolaj sanatçısı Mehmet Geren ise kolaj sanatını şöyle tanımlıyor. 

“Üretimden önce, fikir aşaması sürecin en uzun kısmı benim için. Yaptığım çalışmalarda popüler kültürün yanı sıra, insanoğlunun zayıf noktalarına, içinde bulunduğu günlük durumlara değinmeyi seviyorum. Kendim de dahil olmak üzere insanlara görsel dille bir şeyler aşılamak hoşuma gidiyor.” 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

İlknur Çakır

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF