Kendini Aşırı Beğenme Hastalığı: NARSİSİZM

Kendini çok beğenme kul katında, ne kendini beğenmişler var toprak altında. MEVLANA4 dk


Narsisizm ‘in ortaya çıkışı Yunan mitolojisinedayanmaktadır. Yunan mitolojisinde sudaki yansımasına aşık olan ve ömrünü hiç ulaşamayacağı bu sevgiliyi izleyerek tüketen Narkisos karakteri ile ortaya çıkmış bu kavram, literatürlere ise 1898 yılında girmiştir. Kendini beğenmişlik, kendini sevme, insanlara yüksekten bakma kısacası bencilliğin yeni modern bir kavramıdır. Narsist insan, sadece kendine hayrandır. Ona göre kendisinin eşi ve benzeri yoktur sadece kendi çıkarları ve güzelliği doğrultusunda yaşamını sürdürür.

Narsisizm günümüz dünyasında karşılaştığımız belki de en büyük sorunlardan bir tanesidir. Çünkü kendi kişisel menkıbesi dışında hiçbir canlıyı düşünmeyen, sadece kendini beğenen, itibarını, gücünü ve parasını kaybetmemek uğruna her şeyi göze alan insanların var oluşu sevgiyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı rafa kaldırmak; kıskançlığı, bencilliği, çıkarcılığı gün yüzüne çıkarmaktır.

Bu tip insanlar genelde insan sevgisinden çok başarı hırsıyla hayat mücadelesi veren, yalnız kalacaklarını bilseler dahi kendi çıkarlarından vazgeçmeyen, insanlarla gönül bağı kuramayan kişilerdir.

Sonuç itibariyle bizler dünyada var olduğumuz sürece insanlarla maddi manevi bir şeyler paylaşırsak bu hayatı anlamlandırmış oluruz. Sevginin, yardımseverliğin olduğu, çıkar ilişkilerinin olmadığı yalnızca gönülden gönüle bağların olduğu güzel bir dünya bizler için paha biçilemezdir. Bir özlü sözle tamamlayacak olursak: Yalnız kendi için yaşayan ve sadece kendini korumaya çalışan insan, mükemmel bir hayata erişmiş sayılmaz… AUERBACH

Devlet-Vatandaş İlişkisine Farklı Bakış Açısı adlı yazım için tıklayın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF