Katarsis XTRA ile Yargılarımızla Yüzleşme Seansı

7 dakika


“Arınma olarak da bilinen katarsis, Aristoteles'in Poetica adlı yapıtından alınmış bir sözcük olup; ilgili yapıtta trajedinin seyirci üzerindeki etkisini anlatır. Ayrıca Platon'un "Devlet" adlı eserinde de zikredilen, adil ve onurlu yöneticilere atfedilen bir felsefi terimdir.

Katarsis, hayal kırıklıklarını, sağlığımızı etkileyen olumsuz duyguları ve ilerlememizi engelleyen çatışmaları ortadan kaldırmada kullanılan terapötik bir yoldur.

Psikolojide katarsis negatif duygularımızı “boşalttığımız” bir yöntem olarak açıklanabilir. Problemlerin uzun süreden beri var olduğu içimizdeki o boşlukları havalandırmak, temizlemek gibi bir şeydir. Sizin öfkenizin ve üzüntünüzün sizden gitmesini sağlamak ve daha sağlıklı, daha aydınlık ve daha huzurlu bir zihin oluşturmanızı sağlamaktır.

Bu terim kökenini Sigmund Freud’un psikoanalitik yaklaşımından almıştır. “

Şimdi, bahsedeceğimiz konu bir klinik psikoloğun, KATARSİS XTRA adında YouTube programı hakkında. Birçok yorumda, izleyiciler fenomen olmuş Azra Kohen roman serisi Fi Çi Pi‘de ana karakterlerden CAN MANAY‘ı görmeyi umut ediyor; fakat GÖKHAN ÇINAR gibi dengeli bir bireyden obsesif kompülsif bozukluk sergileyen roman karakteri Can MANAY’ı bulamıyorsunuz. Bu kısa bilgiden sonra size, BANA GÖRE TV YouTube kanalının başarılı programında, roman gibi hayatları anlamayı görüyoruz. 

Birçok ünlüyü de ağırlamış olan program, “gerçek bir psikoterapi seansıyla alakası yoktur” yaptığımızın diyor ve evet, aslında bir iç döküm yansıtıyor.

Tabu görünen fakat haberlerde ya da sosyal medyada her gün “yargılaya yargılaya” bir hal olduğumuz durumları tarafların gözünden izliyoruz: LGBTQ bireyler, Aile İçi İstismar, Jigolo olmak, İşkence Görmek… daha bir çok konuda çarpıcı hikayeleri, taraflarının anlatımıyla adeta roman okur gibi izliyoruz.

GÖKHAN ÇINAR‘ın rahatlatıcı ses tonuyla, adeta bir roman canlanıyor önümüzde…

Hepimizin, yargılarımızla yüzleşip, insan olmanın “empati” olduğunu hatırlayacağımız bu güzel programı, mutlaka takip etmeliyiz. 

“Bir başkasının hayatını yargıladığınızda, o meselenin sizin için anlamına bir bakın. Eğer bakıp utanıyorsanız ya da korkuyorsanız, kendinizde neyden korktuğunuza bir bakın.”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF