Kara Turist Serüveni: Latin Amerika

Başınıza silah dayatılan, uyuşturucu çeteleriyle birlikte bir tatil mi? Daha da fazlasıyla Kara Turizm bildiğiniz tüm tatil serüvenlerini size unutturacak!21 dakika


David Farrier

          Yeni Zelandalı bir haberci olan ve dünyadaki ilginçliklere her zaman merakı olan David Farrier‘in Kara Turizm araştırmasına zihnim takılmış olacak ki merakıma yenik düştüm ve onunla birlikte Netflix’te yayınlanan Kara Turist serüvenine atıldım. Şimdi sizlerle bir seri olmasını planladığım Kara Turizm serüvenine başlangıç yapacağız. 

            Kara Turizm insanların sıradan şeylerden kaçındığı bir akım. Kara Turizm meraklıları sıradan oteller ve tatil beldelerinde tatil yapmak yerine savaş alanlarında, felaket bölgelerinde ve diğer tuhaf yerlerde tatil yapmayı tercih ediyorlar. Kara turistik yerlerde çılgınlık, dehşet ve ölüm adeta kol geziyor. David Farrier dünyayı gezerek en iyi kara turist deneyimleri edinmeye karar veren Yeni Zellandalı bir haberci. David’in bu serüvendeki ilk durağı Latin Amerika oluyor.

            Latin Amerika’da kara turizm serüveninde oldukça iyi bir durak. Latin Amerika’da içine ruh kaçan insanlarla yüz yüze gelip ve Kolombiya’da Pablo Escobar’ın tetikçileriyle derinlemesine ve bir o kadar da sıra dışı sohbetler edebilirsiniz. Kara turist serüvenine yakışır bir son için Mexico City’de turistik amaçlı bir tura katılarak insan kaçakçılarıyla birlikte zor yollardan Amerika ’ya kaçak girmek üzere Amerika sınırını zorlayabilirsiniz.

Medellin

            İlk durağımız Kolombiya’nın Medellin şehri. Medellin uyuşturucu baronu Pablo Escobar ile anılıyor ve kokain imparatorluğu olarak biliniyor. Burası adeta Pablo’nun küllerinden doğan ve onun karanlık geçmişinden bugün kâr yapmaya devam eden insanlarla dolu. Medellin’deki ilk maceranız Pablo Escobar’a benzeyen ve 90’lardan kalma devasa bir telsizle şaibeli işler yapan bir taksici tarafından en yeni turizm trendlerinden biri olan fantezik bir narco tura çıkarılmak olabilir.

            Bu şehrin hemen her yerinde kokain kralı Pablo’yu onurlandıracak birçok resim, mabet, anıt görmeniz mümkün. Aynı zamanda fırsatınız varsa Pablo’nun yaşadığı eski evleri görmek için Pablo’nun tanıdıklarıyla da iletişime geçebilirsiniz. Ki bunun için tanıdığa da pek gerek yok. Kime sorsanız gösterir. Evlerden biri Medellin tepelerinden birinde yer alan muhteşem manzarasıyla Pablo’nun beş yıldızlı hapsi La Catedral.

La Catedral

            Pablo ABD’ye iade edilmek yerine Kolombiya devletiyle bir anlaşma yaparak inşa ettirdiği bu evde beş yıl kendini hapsetmiştir. Bu ev de tıpkı kendi dairesi gibi 90’lı yılların en modern dekorasyonuyla donatılmıştır. Pablo bu evi aynı zamanda güzellik kraliçeleriyle ve kendi yandaşlarıyla paylaşmıştır. Bu kişilerden biri de Pablo Escobar’ın en güvenilir tetikçilerinden biri olan Temel Reis’dir. 

             Pablo için kendi sevgilisi de dahil olmak üzere 250’den fazla kişiyi öldüren Temel Reis 22 yıl cezasını çektikten sonra popüler bir YouTube yıldızı olarak hayatına devam ediyor. 250 cinayete rağmen az bile yattığını düşünseniz de Temel Reis 22 yıl hapis yattıktan sonra topluma olan borcunu ödeyip artık düzeldiğinin ısrarla üstünde duruyor. Çevresinde ona iyi davranan insanları gördükçe öldürmenin hiçbir şeye değmediğini fark ettiğinden söz ediyor. Çünkü insanlar onu katil olduğu için değil hayatını değiştirdiği için seviyor. 

Mexico City

            Kara Turist olarak ikinci durağınız ise o gün ölüler gününü kutlayan Batı Yarımküre’nin en büyük metropolü Mexico City olabilir. O günlerde milyonlarca Meksikalı kaybettiği sevdiklerinin yanında olmak için mezarlıklarda vakit geçiriyorlar. Ölüler Günü kutlamalarında insanlar çeşitli kostümler giyip, korkutucu maskeler takıp, yüzlerini boyasalar da siz bununla yetinmeyip derinlemesine öğrenmek isteyebilirsiniz. 

Ölüler Günü Kutlamaları

           Tüm Meksika’yı saran karanlık bir takıntı haline gelen bir şeyler olduğu elbette gözden kaçmıyor. Ve tabi ki… Ölümün azizi Santa Muerte. Meksikalıların Ölüler Günü kutlamalarındaki uğrak noktası Santa Muerte adındaki bu kült. Cübbe giyen, kötü görünümlü bir iskelete kimlerin, neden taptığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu gelenek kiliselerde hala yasak olsa da insanların arka bahçelerinde oldukça popüler. 

Ölümün Azizi Santa Muerte

            Bu dini yolculuğa başlamadan önce bir rahipten tavsiye almak isteyebilirsiniz. Bir rahibi ziyaret ederken doğru zamanı kollamanız oldukça önemli olacak ki bir şeytan çıkarma seansına denk gelmek oldukça mümkün. Bağırışların ve gürültünün hüküm sürdüğü bir şeytan çıkarma seansı düşünebiliyor musunuz?

Şeytan Çıkarma

           Cesaretinizi toplayıp rahiple konuşmaya başladığınızda fark edeceksiniz ki rahiplerin Santa Muerte’ye tapanlara karşı sert bir duruşu var. Rahipler, Santa Muerte’nin tamamen şeytani bir şey olduğunu savunuyor. Meksika’daki çetelerin, uyuşturucu tüccarlarının, hırsızların, tecavüzcülerin ve katillerin hepsinin Santa Muerte’ye taptığını iddia ediliyor.

Tepito 

Tepito

            Santa Muerte hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz Santa Muerte’nin kalesi, hırsızların, fakirlerin, dışlananların ve unutulmuşların mahallesi Tepito’ya doğru yola çıkmanız gerekecek. Santa Muerte buradaki insanların kutsal muskası haline gelmiş durumda. Santa Muerte’ye inananların kutsal etkinliklerine denk gelmeniz oldukça mümkün. İnsanlar sürünerek günahlarından arınabileceklerine inanıyorlar. Tüm kalabalık, ilk olarak 2001’de meydana çıkan mabede doğru acılar içinde sürünüyorlar. Ölüler gününden sonra da bu şenlik devam ediyor. Değişik şekillerde kutlamalar yapıyorlar. 

Ölümün Leydisi Santa Muerte

            Senede bir kez Ölümün Leydisi’ni onurlandırıyorlar. Santa Muerte’ye tapanların kuşkusuz ortak bir noktası var. Hepsi ama hepsi zorlu bir yaşama sahipler. Ama her şeye rağmen yaşadıkları için Santa Muerte’ye teşekkür ediyorlar. Aslında bu insanlar kötü bir şeye tapmıyor. İnsanlar sadece ölümle yüz yüze gelmekten korkmuyor.

Meksika-Amerika Sınırı

            Meksika’dan ayrılma vakti. Meksika’dan Amerika’ya uçak ya da otobüs seyahati yapmadan gitmenin bir yolu daha var. Kaçak gitmek. Yasa dışı göçmen olarak 50 dolara ülke dışına çıkmayı turistik bir faaliyet haline getiren ve sınır çıkış deneyimi yaşatan organizasyon grupları mevcut. Çoğu turist rahat otel yataklarının keyfini çıkarırken siz neden farklı bir deneyime atılmayasınız ki? Bu organizasyon grupları insan kaçakçılığı rolünü o kadar profesyonel oynuyor ki Meksika-Amerika sınırını bir göçmen olarak geçtiğinize sizi inandıracak cinsten. Bu kişiler daha önce insan kaçakçılığı yapan ve bu esnada birçok insanın öldüğüne şahit olan kişiler. Tur şafak sökerken başlıyor ve ortalama 6 saat sürüyor. Göçmenler sınırı geçerken çeteler tarafından soyguna uğramak, Narcos denilen uyuşturucu tacirleri tarafından yollarının kesilmesi, soyguna ve tecavüze uğramak ve öldürülmek gibi birçok olayla karşı karşıya kalıyorlar. 

Silahlı Soygun

             Bu felaket senaryolarının bir kısmı tur tarafından size rol gereği de olsa yaşatılıyor. Sınırı geçmek için hayatını riske atmanın ne kadar çaresiz bir şey olduğunu düşündürüyor size yaşadıklarınız. Yola devam ederken ve tam dağı aşıp kaçış aracına bineceğiniz anda Sınır Devriyesi tarafından yaka paça gözaltına alınıyorsunuz. Grupların bu turu yaratma amaçları da insanları caydırmak ve farkındalık yaratmak. Turun finalinde oldukça değişik ve eğlenceli bir deneyim yaşadığınızı düşünüyorsunuz fakat aslında işin gerçeği şu.. Bu yaşananlar gerçek göçmenler için hiç de eğlenceli değil. 

            Dünya’nın birçok şehri Kara Turizm İçin oldukça olgun koşullar sunuyor bizlere. Dünyadaki Kara Turizm noktalarını keşfedecek ve değişik bir Kara Turist serüveni yaşamaya devam edeceğiz. Kara Turizm serimizin bir sonraki uğrak noktası sizce hangi ülke olacak?

Modernizmin Doğuşuyla Mahremiyetin Yitimi: POSTMODERNİZMİN FİZİBİLİTESİ adlı yazıma BURADAN ulaşabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Asena Tekin<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF