Kara Delikler

Kara delik nasıl oluşur? Kara delik nedir? Neden kara delik olarak adlandırılır? Bir kara deliğin içine girseniz ne olur? gibi soruların cevabı için tıklayın.1 dakika


Kara Delikler

Kara delik nasıl oluşur? Kara delik nedir? Neden kara delik olarak adlandırılır? Bir kara deliğin içine girseniz ne olur? gibi soruların cevabı için tıklayın.


Diğer ‘Ufuk Açıcı‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Kara delik nasıl oluşur?

Karadelikler birkaç farklı şekilde oluşabilir. Bu yollardan birincisi yıldızların çökmesidir. Bir yıldızın iç basıncı kendi kütleçekimini yenemediği durumda yıldız çökmeye başlar. Eğer yıldızın kütlesi belirli bir değerin üzerindeyse çökmeyi durdurabilecek, bilinen bir mekanizma yoktur. Bu durumda yıldızın çökmesi karadelik oluşumuyla sonuçlanır.

İçinde yaşadığımız çağda, karadeliklerin oluşmasına sebep olabilecek yüksek yoğunluklar sadece yıldızlarda mevcuttur. Fakat Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra evrenin çeşitli bölgelerindeki yüksek madde yoğunlukları da karadeliklerin oluşmasına sebep olmuş olabilir. Evrenin ilk zamanlarındaki koşulları kullanarak yapılan tahminler bu şekilde oluşabilecek karadeliklerin kütlelerinin, Planck kütlesi (yaklaşık 2x10-8 kilogram) ile Güneş'in kütlesinin (yaklaşık 2x1030 kilogram) binlerce katı arasında değişebileceğini gösteriyor.

Bunlara ek olarak kütlesi Planck kütlesinden daha küçük karadeliklerin, parçacıkların yüksek enerjili çarpışmaları sırasında oluşabileceği öne sürülmüştür. Fakat henüz geliştirilme aşamasında olan bazı kuramlara dayanarak yapılan bu çıkarımların doğruluğu üzerinde bir uzlaşma yoktur. 

Peki kara delik nedir? Neden kara delik olarak adlandırılır?

Öncelike kara deliklerin karanlık bir madde olmasının sebebi yüksek çekip gücü ile ışığın bile kaçamadığı gökcismi olmasıdır. Kara delik görünmezdir ancak karadeliğin etrafında oluşturduğu ışık kırılması sebebi ile fark edilebilir. Kara delikler başta da söylediğimiz gibi yüksek yoğunluklu gökcisimleridir. Bu yoğunluğu size şöyle açıklayalım dünya büyüklüğünde bir kara deliğin 100 bin adet güneş kütlesinde olduğu belirtiliyor. Böyle bir kütlenin bu kadar küçük bir cisme dönüşmesi inanılmaz bir olay. Bu durum kara deliğin ışık hızına yakın bir hızla kendi etrafında dönmesinden oluştuğu belirtiliyor. Ancak bu sadece bir teoridir gerçeklik payı tartışılır ve araştırılabilir. Bir kara deliğin içine girseniz ne olur?

Teknik olarak imkansız olan bu olay teorik olarak düşünüldüğü zaman yaşanıcak olaylar sırasıyla şöyledir:

  • Kara deliğe doğru yaklaşırken hızlanıcaksınız ve zaman artık yavaş geçmeye başlayacak.
  • Bir süre sonra hızınız artıcak ve sizin yaşadığınız 1 dakika evrende günler edecektir.
  • Artık ışık hızına ulaşmak üzeresiniz, 
  • Evrenin başlangıcından bitişine kadar olan olaylar film şeridi gibi gözünüzün önüne gelecektir.
  • Işık hızına ulanştığınız anda etraf kararacaktır.
  • Işın ile aynı hızda olduğunuzdan dolayı birşey göremeyeceksiniz.
  • Ardından atomların bile parçalandığı kara deliğe atom kadar etki yaparak yok olacaksınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Çağrı Çimen<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF