Kapadokya Balon Turları Yeniden Başladı!

1 dakika


Kapadokya Balon Turları Yeniden Başladı!


Tenet Sonunda Geliyor! adlı yazım için tıklayın…

Diğer Gündem içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Ülkemizin yıllardır yerli ve yabancı en çok turist ağırlayan destinasyonlarından olan Kapadokya ve onun rengarenk balonları. Pandemi nedeniyle 5 ay gibi bir süredir kullanıma kapalı olan balonlar, tekrardan uçuşlara başladı.

Tarih Boyu Kapadokya

Yüzyıllar boyu birçok uygarlığa ev sahibi olan Kapadokya’nın tarihi, M.Ö. 1700’lere dayanıyor. Kapadokya’nın doğa harikalarından olan peri bacaları, lav tabakalarının rüzgar ve yağmurla aşınması sonucu oluştu ve peri bacalarının yanı sıra yeraltı şehirleri, kiliseleri, eşsiz gün batımı ve uçan balonlarıyla da dünya çapında bir üne sahip. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Kapadokya, adını Farsça “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Katpuka’dan almıştır. 

Merkezi Nevşehir olan Kapadokya, aynı zamanda Kırşehir, Aksaray, Kayseri ve Niğde sınırları içerisinde de bulunan bölgeleri kaplayan bir alana sahip.

Uçmak İçin En Doğru Zaman!

Uçuşlar için pandemi durumu gibi ekstra olayların olmaması dışında normal şartlarda gerekli olan tek şey doğru rüzgar. Bu sebeple ilkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleştirilmesinin daha uygun olduğu söylenmekte.

Tabi ki keyfi olarak bir balon almanız ve uçurmanız mümkün değil; Sivil Havacılık tarafından verilen bir sertifikaya sahip kişiler tarafından kullanılabilirler. Yoğun zamanlarda da gökyüzünde 100’e yakın balon görmeniz mümkün!

Yeniden Kullanıma Açılıyor

Pandemi sebebiyle çoğu sektör gibi bu sektörde de ara verme yaşandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce verilen ilk karar 1 Temmuz 2020 tarihinde açılmasıydı. Fakat dış hat uçuşlarının yeteri kadar gerçekleştirilmeye daha başlanmamış olması, balonlarda da sosyal mesafenin mecburen belli bir düzeye kadar olması ve gerekli tedbirlerin sağlanması açısından 22 Ağustos 2020 tarihine ertelendi. Bu tarihten itibaren de uçuşlar resmi olarak başladı!


Deneyim ve Bedeli

Tur şirketleri ile gerçekleştirilen uçuşlarda özel turlar da ayarlanabilmekte. Fakat genel olarak saat sabah 5 sularında güneşin doğuşuyla başlayan uçuşlar 1 saat sürmekte. Tur şirketlerinin sabah otelinizden alıp, kahvaltı ve çeşitli ikramlarla devam eden yolculuk, 1 saatlik uçuşun ardından otele geri bırakılarak son buluyor. Fiyatı ise biraz tuzlu; ortalama kişi başı 100-150 Euro civarında. 

Dünya çapında üne ve ilgiye sahip olan Kapadokya; eşsiz gün batımı, doğa harikaları ve rengarenk balonlarıyla bunu hak ediyor. Manzarasıyla bir ressamın kusursuz bir tablosuna benzeyen Kapadokya, ölmeden önce kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF