KAMPÜSTE ÇADIR VAR

Üniversite öğrencileri nerede barınacak ?9 dakika


1.5 yıldır öğrencilerin dört gözle beklediği okul yolu nihayet açılıyor. Okul yolu açılıyor açılmasına da okul yolu oldukça engebeli ve taşlı çıktı. 

Her yıl fazladan fazladan açılan yeni üniversiteler ya da üniversitelere açılan bölümler, sürekli açılan vakıf üniversiteleri varken öğrenciye yönelik en ufak bir yardımın olmaması ne acı. Öğrenciler okula yerleşebilsin diye düşürülen baraj var ama yurt çıkmayan öğrencenin nerede kalacağı meçhul.

Okullar online devam ederken biz nereden ekmek yiyeceğiz diye isyan eden esnaflar var bu ülkede. Öğrenciyi geleceğe yön veren gençler olarak değil de ekmek teknesi, kazanç makinesi olarak görüldüğü için yıllardır bir arpa boyu yol alamıyoruz. 

Okullar açılsın da öğrenciler arkadaşlık kurmayı, kendi kendine geçinmeyi öğrensin demek yerine öğrenciler gelsin de kapısı bacası olmayan evlerin kiralarını iki katına çıkaralım demeyi tercih ediyorlar. Ne acı!

Öğrenciye dost olmak için değil  de öğrenciyi sömürmek ona düşman olmak için var olmuşlar sanki!

Öğrencilerin kıyafetinden, yediğinden, içtiğinden tutunda kullandığı telefona kadar karışıyorsunuz ve üstelik bunlara sahip oldukları için onları nankör olmakla yargılıyorsunuz. Güzel bir kıyafet giymek, şık bir takı takmak sanki çok sansasyonel bir olaymış gibi tepkiler veriyorsunuz. Neymiş sizin zamanınızda yokmuş. Hz. Ali’nin güzel bir sözü vardır sayın büyüklerim; “çocuğunuzu sizin çağınıza göre değil, onların çağına göre yetiştirin” demiştir. Hz. Muhammed (sav)’in güvenip kızını emanet ettiği damadım dediği Hz. Ali’nin bu sözünü neden yabana atıyorsunuz? 

Bu çağın neslinin yurt dışında yaşayan yaşıtları özgürce istediği gibi tatile gidebilirken, sinema, tiyatro gibi aktiviteleri sakınmadan rahatça yapıp bunları yayınlayabilirken benim ülkemin çocuğu bu hayatları görüp özendiği için suçlu oluyor öyle mi ? 

Unutmayın bugün sürünmesine vesile olduğunuz her genç yarının geleceği ve sizin onlara yatırım yapmanız gerekirken siz onları kendinize yatırım aracı olarak görüyorsunuz. Bunun gibi daha neler yapıyorsunuz ve üstelik vicdanınızda sızlamıyor. Biz ülke ve insanlık olarak çoktan ölmüşüz de sadece üstümüze toprak atan yok.  Öğrenciden 5-10 kuruş fazla alacağız uyanıklık yapacağız diye girmediğiniz şekilsizlik yok. Kalıpsız insanlar olmuşsunuz.

Farkında olmadan kendinize kötülük yapıyorsunuz. Şuan elinden tutmadığınız, yardım etmediğiniz her genç ilerinin doktorları, mühendisleri, kuaförleri, bilim insanları belki de çok kıymetli çiftçileri olacak ama siz onları şimdiden yok sayıp üstünden para kazanmaya, onları kazıklamaya çalışıyorsunuz ve üstelik kimse de buna ses çıkarmıyor. Herkes sanki bu duruma alkış tutuyor. Bir yetkili biz bu öğrencilere bunu neden reva görüyoruz demedi, demiyor. 

Ülkemin çocuğuna, gencine sahip çıkın. Yarınlarımızı yok etmeyin! Gelecekteki umut ışığımız hiç sönmesin. Lütfen hepiniz biraz öğrenci dostu olmaya gayret gösterin. Sizlerden bedava hayat istemiyoruz sadece biraz elimizden tutun ve yardım edin bütün isteğimiz bu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Meltem Germen<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF