KAHRAMANIM O BENİM…

Hülya Sezgin Cebeci 'ye ithafen...9 dk


KAHRAMANIM O BENİM…

Hülya Sezgin Cebeci 'ye ithafen…


DÜNYADA HER 10 ÇOCUKTAN 1’İ İŞÇİ! NEREDESİNİZ? adlı yazım için tıklayın…

Diğer Gündem içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


  Bir kahramanız var mı? Bugün kafamı bu soru kurcaladı. Kahraman neydi? Nasıl biri olmalıydı? TDK ve birçok kaynak ‘‘Savaşta veya tehlikeli bir durumda yararlık gösteren (kimse), alp, yiğit’’ olarak tanımlıyor. Peki, illaki de pelerini olması, savaşması ya da süper gücü olması mı gerekiyordu. İsterseniz ben size kahramanımı anlatayım beraber karar verelim. Belki siz de bana kahramanınızı anlatırsınız. 

  Hayatınızda bazı anlar vardır, fotoğraf kareleri gibi duran… Mesela bu karedeki an. İlk karne günü ve ben matematikten kaç aldığıma bakıyordum. Zaten hiç bir zaman iyi olmadı. Başka ilk ve nadir bir an, bir matematik sorusu çözdüğüm an. Çözenler parmak kaldırıyor. Öğretmenimiz doğru ise yıldız atıyor. Ama beni görmedi ve tahtaya dönüp soruyu çözdü. O andaki hayal kırıklığı bir kare… Devamın da üzüntümü gören arkadaşımın söylemesiyle, o yıldızı aldığım gurur ve sevgi de bir fotoğraf karesi bende. Giremeyeceğim gösteriye girmek için 1 günde ezberlediğim ve sahneye çıktığım doktor monologu bir kare… Çocuk iken annem olmasını istemem de bir kare… İkinci döneme kalmamak için üç günde okuma-yazmayı öğrenmem de bir kare… S harfini yapamamam ve dolayısıyla adımı yazamam, sonrasında kahramanın fikri ile c harfinden s harfini öğrenmem de bir kare… Ve ne kadar düşersem düşeyim,  ayağa kalkmamı sağlayan birçok kare…

  Bazı mekanlar ,bazı insanlar vardır hayatınızda iz bırakan… Benim kahramanım savaşa hiç katılmadı. Beyaz bir önlüğü saymazsak, pelerini de yok. Işınlanmak, uçmak gibi güçleri yok.  Ama düştüğümde, ağladığımda, ilk harfimde, çocuksu heyecanlarımda, ben bunu yapabilirlerimde, tüm fikirlerimde ve nicelerinde oradaydı. Bir mühendisin ilk harfini yarattığında ordaydı. Bir başka öğretmenin… Bir yazarın… Bir hemşirenin… Bir bankacının… O bir nesli yeniden şekillendirdi. Şimdi tekrar düşünün kahramanların pelerine ihtiyacı var mıdır?

                                       

 Nerede küçük bir çocuk görsem ''Bir dikili ağacı olmalı insanın yaşamak ve yaşatmak için…'' sözünü hatırlarım. Kim bilir hangi fedakar öğretmenin izi vardır çünkü. Ben hiç bir zaman çok başarılı,kusursuz bir insan olamadım. Ve yine çok iyi biliyorum. Bütün başarısızlıklarım bana ait, başarılarımın arkasında çok değerli insanlar var. Sonsuz teşekkür ve minnet borçlu olduğum…İşin "Ali ata bak''ın dan başlamak gerektiğine inanarak 🙂 Mustafa Kemal Atatürk'ün, ilk öğretmenimin ve hayatımızda iz bırakan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

                                                                                          Minnet ve şükranlarımızla…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

SERAY YILMAZ<span class="bp-verified-badge"></span>

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF