Kadavra Yazar Ömer Seyfettin

7 dakika


Kadavra yazar Ömer Seyfettin


Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Türk edebiyatının önde gelen ve günümüze kadar bir çok eser bırakmış isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin dünyaya gözlerini 1884 yılında Balıkesir’in gönen ilçesinde açmıştır. Millî Edebiyat’ın kurucularından olan Ömer Seyfettin Balkan savaşları’nda Sırp ve daha sonra Yunan cephelerinde savaşmıştır. İlerleyen zamanlarda askerliği bırakmış ve tamamen edebiyata yönelmiş olan Ömer Seyfettin Türk kısa hikayeciliğinin kurucusu olmuştur.

Ömer Seyfettin ve Edebiyat

Yaşadığı dönemde Türkçülük akımının savunucularından olan Ömer Seyfettin  aynı zamanda Milli Edebiyat Döneminin dil anlayışı olan Yeni lisan görüşü ve Yeni lisan görüşü adlı makalenin sahibidir. Ömer Seyfettin aynı zamanda dilde sadeliği savunmuş ve hikayelerinde kendinden yola çıkmıştır. Kurucusu olduğu Türk Kısa Hikayeciliğine 140 adet eser kazandırmıştır. Hikayelerinin bir diğer özelliğide hikayelerin beklenmedik şekilde sonuçlanmış olmasıdır. Ömer Seyfettin hikayelerini Genç Kalemler ve Türk Yurdu Dergilerinde yayınlamış ve edebiyatımızda Maupassant hikayeciliğinin Türk Edebiyatındaki önemli temsilcilerinden biri haline gelmiştir. Realizm akımından da etkilenen Ömer seyfettin hikayelerinde gözleme yer vermiş olup Hikaye türü dışında Roman yazmıştır. En önemli romanı ise Efruz Bey adlı romanı olup Batı kültürünü yanlış değerlendiren insanları konu almış ve her döneme ayak uyduran, sahte aydınların durumunu insanlara aktarmıştır. Toplumun aksayan yönlerini ele almış olan Ömer Seyfettin Batı hayranlığını eleştirmiştir.

Ömer Seyfettinin ölümü

Yıllar 1920 olduğunda ise Şeker hastalığı gerekçesiyle Haydarpaşa Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılmış olan ömer seyfettin gittikçe zayıflıyor ve kilo veriyordu aynı zamanda o yıllarda şeker hasalığının ne olduğu bilinmiyordu. Gittikçe durumu kötü hale gelen Ömer Seyfettin hastaneye kaldırıldıktan 2 hafta sonra ise hayata gözlerini yumdu.

Ömer Seyfettinin ölümünün ardından

Cansız bedeni Sahipsiz olarak değerlendirilen Ömer Seyfettin’in cansız bedeni Tıp öğrencileri tarafından eğitim amaçlı olarak kadavra yapıldı Hastane hademesi eşliğinde hatıra fotoğrafı çekildi ve daha sonra karnı yarılıp, başı kesildi. Türk Edebiyatınının önemli isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin’i tanıyanlar ise hastaneye akın etmiştir.

Mahmut Baba haziresine gömülen Ömer seyfettin’in çilesi burada da bitmemişti mezarı üzerinden yol geçeceği için Mezarı kaldırıldı ve 1939 yılında Zincirlikuyu mezarlığına nakledildi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Metin Arslanhan<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF