Japon Resim Sanatı Ukiyo-e

6 dakika


Ukiyo-e japonyada ,Edo döneminde ortaya çıkan resim sanatıdır. Tiyatro, edebiyat, şiir, efsaneler ve din gibi bir çok temaya sahip olan Ukiyo-e çağına göre modern resim” sanatı olarakta öne çıkmaktadır.

Ukiyo-e günlük yaşamdan kesitler, şehir hayatı ve romatik manzaralar gibi konuları ele almış olan Japon ahşap baskı sanatıdır. Kentsel yaşamın duyusal zevklerini ve dünyevi lezzetlerin geçici doğasına dair acı ve tatlı hatırlatmalar sunar. El ile yapılmış  Ukiyo-e baskıları  makine ile yakanalamayacak net hatlara, keskin geçişlere ve harika tonlara ve efektlere sahip olmuştur.

Ukiyo-e aynı zamanda kağıt rulolara  fırça ile yapılan Nikuhitsuga” adlı türe sahiptir. Bazı Nikuhitsuga sanatçılarının yaptığı eserler döneminin soylu ve zengin insanlarına çok yüksek fiyattan satılmıştır. Edo döneminin sonlarına doğru ise fiyatları oldukça düşmüş ve çok ucuz fiyatlara muntazam bir Ukiyo-e resmine sahip olmak mümkünleşmiştir.

 36 Fuji Dağı Manzarası adlı sanat eseri serisi ise Japon ressam Katsushika Hokusai tarafından yapılmış olan Ukiyo-e resim serisidir. Seride Fuji Dağı farklı mevsimler, hava şartları, çeşitli yerler ve uzaklıktan resmedilmiştir.

Bir diğer sanatçılardan birisi olan Utagawa Hiroshige ise resmettiği manzaralar, seçtiği konular itibari ile daha şiirsel, romantik bir stil benimsemiştir. Hiroshige sadece japonya değil Batı dünyasındada özgün yaklaşımının etkisini hissettirmiştir. Batı dünyası ise Ukiyo-e ile 1865 yılında olmuştur. Fransız ressam Blackmon japonyadan çömlek sipariş etmiştir, japonyadan gelen çömleğin ambalajı sayesinde Ukiyo-e ile tanışmıştır. Blockmon bu ambalajı bir çok arkadaşına da göstererek Ukiyo-e ile tanıştırmıştır. Japonyada basit bir ambalaj kağıdı olarak üretilen Ukiyo-e Avrupa da yüksek fiyatlara satılmış ve Fransada ki izlenimcilik akımı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur.

Ukiyo-e’nin batı resmindeki izinin en belirgin olduğu eser ise Van Gogh’a ait olan pere Tanguy’un portresidir. Van Gogh her ne kadar basit ve ilkel bulmuşsada Ukiyo-e den etkilenmiştir.

 Bazı Ukiyo-e resim örnekleri ;


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Metin Arslanhan<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF