İstanbul’un En Eski Sinemaları

İstanbul'un en eski sinema salonları bizi tarihte kısa bir yolculuğa çıkarırken aynı zamanda eski fotoğraflarla gülümsetiyor.4 dakika


  • Pathé Sineması: İstanbul'un ilk sineması 1908 yılında Tepebaşı'nda açıldı. Sigmund Weinberg tarafında açılan Pathé Sineması dönemin ilk yerleşik sinemasıdır.

  • Şehzadebaşı Sineması (Milli Sinema): 1914 yılında Cemal ve Murat Boyer kardeşler tarafından Şehzadebaşında açılan "Milli Sinema", Beyoğlu'ndaki sinemalardan esinlenerek faaliyete geçmiştir. 
  • Erenköy Sineması: Kadıköy ilçesinin ilk sineması olarak açılan Erenköy Sineması 1914 yılında kuruldu. Yazlık sinema olarak faaliyete geçen Erenköy Sineması, yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelmişti.
  • Yeldeğirmeni Sineması (Merkez Sineması): Kadıköy'ün en eski sinema salonlarından "Yeldeğirmeni Sineması" 1915 yılında faatliyete başlamıştır. Anlatılanlara göre geceleri Duatepe Sokağı'nın tren yoluna bitişik kenarında tüm sokağı aydınlatan ışıklarla birlikte film gösterimleri yapılırdı. 
  • Cine Magic Sineması: İstanbul'da ilk sinema binası olarak inşa edilen Cine Magic Sineması, 1920 yılında faaliyete girmiştir. Giolio Mongeri bu binananır mimarıdır ve bu eşsiz mimarlık harikası hakkında dönemin insanları “Doğunun en büyük ve en lüks salonu” olarak anlatmışlardır.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Sinem Durmaz<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF