İstanbul’da Suruç Katliamı’nın Anma Etkinliğinde Gözaltına Alınan Gençler 48 Saat Tutuldu

Gençlik Örgütleri'nin çağrısıyla bugün Kartal Anadolu Adalet Sarayı önünde saat 14.00'de basın açıklaması yapıldı.1 dakika


20 Temmuz günü İstanbul’da Suruç Katliamı’nın beşinci yıldönümünde Gençlik Örgütleri’nin çağrısıyla yapılacak anma etkinliğine polis saldırısı gerçekleşmişti ve 55 kişi darp ve işkenceyle gözaltına alınmıştı. Gençlik Örgütleri’nin çağrısıyla bugün Kartal Anadolu Adalet Sarayı önünde saat 14.00’de basın açıklaması yapıldı.

Gençler "Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet" Dediler.

20 Temmuz'da Gençlik Örgütleri tarafından Kadıköy'de Süreyya Operası önünde yapılmak istenen Suruç katliamının anmasında darp ve işkenceyle gözaltına alınan 48 kişinin bugün Anadolu Adalet Sarayı'nda savcı karşısına çıkması bekleniyordu.
Savcılık ifadesi için akşam saatlerine kadar bekletilen gençler, savcı karşısına çıkarılmadı. Ancak, mahkemenin dosya üzerinden aldığı kararla 47 kişi yurt dışı yasağı şartı uygulanarak serbest bırakıldı ve bir kişi de başka bir dosya gerekçesiyle tutuluyor.

Ayrıca, bugün adliye çıkışı yaşanan tartışmada polisin bir kadını itmesi üzerine gençler duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine polis gençlere cop ve biber gazıyla saldırıldı.

33 Düş Yolcusu İçin Gençlik Örgütleri'nin 20 Temmuz'daki Çağrısı

Ne olmuştu?

İstanbul'da 20 Temmuz günü Kadıköy Süreyya Operası önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na yürümek isteyen Gençlik Örgütleri'ne izin vermedi.
Polis, kitlenin Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası’na çıkmasına izin vermedi ve barikat kurdu. Ara sokaktan Bahariye’ye ulaşmak isteyen kitle ile polis arasında çatışma çıktı.

Polis plastik mermi ve biber gazı ile kitleye saldırdı. Polis saldırısının ardından ara sokaklara çekilen gençlik örgütlerinden üniversiteliler darp edilerek işkenceyle gözaltına alındı.

Gençlik örgütleri gözaltıların ardından bir araya gelerek Kadıköy Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu şubenin önünde toplanarak saat 20.00'de basın açıklaması yaptılar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Derya Saadet<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF