İstanbul Depreminde Hayatta Kal

8 dakika


Büyük İstanbul Depremi

Yerküre her an hareket halinde! 

1999 depremini İstanbul’da yaşamış bir çocuktum. O gün kristal avizenin nasıl sallandığını hatırlıyorum! Ve kaçırılan çocukları, ailesini kaybedenleri, çökmüş telefon hatlarını ve artçılar anında evlere tek kişinin nasıl girmesini organize ettiğimiz anları! 

Yakın zamanda bir AFAD eğitimine katıldım. Sivil savunma kulüplerinde sıkça görev aldığım okul döneminde öğrendiklerimi, hayatta kalma ile ilgili bağzı önemli bilgileri burada paylaşmaya çalışacağım! Öncelikle herkesi, doğada temiz su sağlama yolları içeren, temel ilk yardım anlatan  YouTube videolarına bakmaya davet ediyorum! 

DEPREM OLUYOR! 

Öncelikle yatağının yanında mutlaka bir terlik bulundurmalısın, deprem sonrası kaçarken, kırılan eşyalar ile yaralanmanı önleyecek birinci öncelik! 

ÇÖK KAPAN TUTUN! 

Deprem çantasından, deprem anında koşmaktan ve diğer her şeyden daha önemli olan bu kuralı benimsemelisiniz! 

Deprem anında yere çöküp, yatağınız, koltuk vb ağır bir eşyaya tutunup kafanızı dizlerinize kadar yaklaştıracak şekilde kapanın! 

BATTANİYE/HALI

Hafif olmak koşuluyla, battaniye ya da kiliminizi, olası yangından kendinizi koruyacak şekilde sarınarak çıkma ihtimaliniz için yakınınızda tutun!

DEPREM ÇANTASI

Yıkılma olması durumunda, çantaya ulaşmak zor olabilir; fakat çıkışa yakınsa kolay! Yıkıntı olduğunda da, sizi hayatta tutabilecek olanlar çantanızda bulunmalı. 48 saatlik organizasyon süresi içinde hayatta kalmanız için; 

Öncelikle 

1) Düzenli kullandığınız ilaçlarınız / gözlük / ayakkabı

2) Su / dezenfektan / kolonya

3) Radyo/ fener / düdük

4) Basit ilk yardım kiti 

5) Battaniye

6) Atıştırmalık 

7) Bir miktar para ve kimlik

Hafif olması gerekiyor çantanızın! Çocuklar da varsa, kucağınızda taşımanız gerekebilir. Bu sebeple sırt çantası içinde kısa süre sizi hayatta tutacak bir KİT hazırladığınızı hatırlayarak çantanızı çıkışta tutun! Sırt çantası idealdir.

MÜHİM UYARILAR

*Deprem anında, cam önü, balkon, asansör kullanımları, hayat kaybı riskini arttırır! 

*Merdivenler yıkılmış olabilir, çıkış yolu için mantıklı bir yol bulmanız gerekebilir, acele karar vermemek için planları önceden yapın! Kaldığınız yerin toplanma alanını öğrenin! İlk destekler oraya gidecek.

*Ciddi bir kent yapısı sorunumuz var! İmar konusunda çok eksiğiz. Eğer mümkünse yangın merdivenli, deprem toplanma alanlı, DASK yapılmış bir binada oturmayı seçin! 

*Sakin kalmak zor fakat, hayat kurtarır! 

Hazır ve güçlü, hayatta ve sağlıklı kaldığımız günlere…

Bilmek endişeyi azaltır, konuya dair okumak ve Japonya’da 8 üzeri şiddette depremlerde hasar almayan sistemler olduğunu hatırlamak gerek. 

Yıllardır ayda minimum verdiğimiz 2 milyar 46 milyon ile doyuramadığımız devletimiz, henüz yapılaşmanın güvenli yolunu sağlayacak güçte olmadığından, hepinizden ben özür dilerim!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF