İşsizlik Sorun Olmaya Devam Ediyor

Kalkınmanın temel unsuru olan insanın, onuruna yaraşır bir biçimde yaşam sürdürebilmesini sağlayacak geliri elde edebilmesinde istihdamın rolü büyüktür.(Gülgör )8 dakika


  İşsizlik, ülkemizde büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Peki işsizlik kavramı tam olarak nedir? Kimleri işsiz olarak adlandırabiliriz? Gençler gerçekten de söylendiği gibi iş beğenmiyor mu? 

   İşsizlik, Türkiye İşsizlik Kurumu (TÜİK’e) göre; referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan, (kâr karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiçbir işte çalışmamış ve böyle hiçbir işle bağlantısı olmayan) kişilerden son 3 ay içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve iki hafta içinde iş başı yapabilecek durumda olan tüm işsiz kişiler, işsiz nüfusa dahil edilmiştir. Ülkemizde 1950’den bu yana süren işsizlik artarak devam etmektedir. Son zamanlarda işsizlik, orta yaşlı kesime göre genç eğitimli nüfusta daha sık görülüyor. Tüm Dünya’da eğitim aldıkça iş imkanı artarken, Türkiye’de durum tam tersi işliyor. Eğitimli ve kendini geliştirmeye çalışan gençlerin iş hayatına atılamaması ülkemiz için bir verimlilik kaybı oluşturuyor. Genel olarak zaten işsizlik varken son zamanlarda pandemi sebebiyle bu sorun iyice artmış durumda. Mezun olan gençler sadece hakkının, emeğinin ve uykusuz olarak geçirdiği gecelerin hakkını almak istiyor. Değer görerek çalışacağı bir yer hayal ediyor. Ancak günümüz iş verenleri buna hiç sıcak bakmıyor. 22 yaşında gençlerden 4-5 yıl deneyim isteniyor. Kendi işinin haricinde birçok beklentiye giriliyor. Hakkını yedirmek istemeyip işe başlamayan gençler de “hiçbir işi beğenmiyorsun, oturduğun yerden iş sana gelmez” gibi cümlelerle karşılaşıyor. Halbuki sorun öyle bir hal aldı ki, iki dil bilen gençlerimiz kasiyerlik yapıyor. Burada yanlış anlaşılmayı asla istemem. Meslek küçüksemek olarak algılanmasın. Tam tersine pandemi süresinde biz evimizdeyken onlar markette bizim için beklediler. Hepsine minnettarız. Fakat gecesini gündüzüne katmış, iyi bir iş hayali kurup kendini geliştirmeye devam etmiş ve bulunduğu konuma gelebilmek için birçok şeyden fedakarlık yapmış gençlerin hayal ettiği işte çalışması bu kadar mı zor, bu kadar mı uzak bir hayal? Yeni mezun birinden kaç yıl tecrübe istemek nasıl bir mantık. Sen şans vermezsen, o şans vermezse nasıl deneyim kazanacaklar. 

      Peki Çözümü Var mıdır? 

İşsizlik, maddi olarak başlı başına büyük bir sorundur. Hayatın ne kadar pahalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir şekilde ekonomik anlamda rahatlamak istemek herkesin hakkı. Bu yeterliliği sağlayamayan kişiler de maddi problemlerin haricinde, manevi tahribata da sebep oluyor. Yetenekleri kabul görmeyen, çevre tarafından sürekli eleştirilen gençlerin özgüven kaybı yaşadığı görülüyor. Kendini yetersiz hissediyor. İstediği kitabı alıp okuyamıyor, müze gezemiyor. Sosyal hayattan soyutlanıyor.
    Bunun için daha fazla üniversite açmak yerine mevcut olan üniversitelerde nitelikli öğrenci yetiştirmek temel amaç olmalıdır. Gençlerdeki işsizliğe yönelik, gelişmiş ülkelerdeki politikalar örnek alınmalı ve beyin göçünün önüne geçilmelidir. İş verenlere yeni mezun olanların işe alınması konusunda bilgi verilmeli ve düzenli kontrol yapılmalıdır. İşsizlik ve iş konusundaki haklarımız için danışmanlık kurulmalı ve bilgilendirici seminerler verilmelidir. Belki hemen çözülmesi mümkün olan bir konu değil ama istikrarlı olduğumuz sürece yol alacağımıza inanıyorum. Umarım en kısa zamanda bu yolda adımlar atıldığını görürüz. 

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/797240


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mihriban Pekgöz<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF