İnsanlar Zombi’ye Dönüşebilir Mi ?

1 dakika


Zomileşmenin ne olduğundan kısaca bahsederek başlayalım. Canlılar, kimyasal bileşimlerine göre davranırlar çünkü kimyasal bileşimlerin milyarlarca yıldır bilindiği üzere varlığın yapısına işlenmiş iç güdüsel yönlendirmedir. Kimyasal bileşimde yapılan bir değişiklik bir varlığın davranışını direk olarak etkilemektedir.

Miami Üniversitesi Profösörleri günümüzde ki bazı virüsleri mutasyona uğratarak veya genetik kodlarını değiştirerek Zombi Virüsü elde edebileceklerini belirttiler.Mutasyona uğramış koku yoluyla bulaşacak bir virüs beynimizin bazı loblarını ele geçirerek bizi hep aç olan ve hiç doymayan bilinçsiz saldırgan varlıklara dönüştürebilir. Ve eğer böyle bir virüs dünyanın herhangi bir yerinde bir insanda görülürse diğer insanlara yayılması yalnızca 1-2 gün sürecektir.

Kimyasal bileşimde yapılan bir değişikliğin bir canlının davranışını nasıl etkilediğini bir örnekle anlatalın. Bir eşek arısı, bir örümceğin azına belli miktarda zehri aktarır hemde o anda gövdesine yumurtalarını aktarır. Zehrin etkisiyle bir süre baygınlaşan örümcek kendine geldiğinde artık zombileşmiş olur. Önceleri bildiğimiz şekilde ağ ören örümcek zombileştikten sonra arının larvalarının korunmasını sağlayacak koza şekilde ağ örer canlı normal davranışından sapmış olur. 

Başka bir örnekse kuduz. Birçok filmlerin de esinlendiği kuduz, Zombi virüsüne benzer nörotrofik bir virüs tipidir. Doğadaki tüm vahşi memeli hayvanlarda ve eğer aşılanmamışsa evcil hayvanlarda da görülür ve ısırmayla bulaşır. Virüse yakalanan hayvanlarda hırçınlık başta olmak üzere birçok anormal davranış görülmektedir.Beyinlerindeki merkezi sinir sistemi etkilenen ve bilinçleri giderek kaybolan virüslü hayvanlar karanlık yerlerde saklanmaya başlarlar ve her önlerine geleni ısırmaya başlarlar. Mesela Hindistan’da virüse yakalanmış bir köpeğin, bir kaplanı ısırdığı görülmüştür. Kuduz bir hayvan tarafından ısırılan insanda virüs beyne doğru ilerlemeye başlar, beyne ulaşması bazen günler bazense aylar sürse de virüs artık beyne ulaştıysa hastalık belirtileri açığa çıkmaya başlar. Hastada ilk zamanlarda iştahsızlık, halsizlik hali ilerleyen zamanda ağızdan salya akması ve aile bireyleri de dahil olmak üzere herkese saldırganlık haline dönüşür.Bilinci git gide kapanan hasta ilerleyen günlerde felçler geçirir ve ölür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Esma<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF