Cyberpunk 2077: İnsanlar Neden Bu Kadar Beğendi?

1 dakika


Cyberpunk 2077: İnsanlar Neden Bu Kadar Beğendi?


‘Toplam 500 TL Değerindeki Oyunlar ÜCRETSİZ!’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Teknoloji‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Merak ediyorum da bu oyun hangi ara bu kadar yüksek beklentiye çıktı da insanlar kör oldu. 7 belki de 8 senelik bir oyun var önümüzde. Reklamlar, sponsorlu içerikler ve hatta henüz oyun piyasaya çıkmadan oyuna özel çıkan teknolojik aletler. Sayamayacağımız kadar fazla reklamı yapılan bu oyunun gelin daha objektif bir bakış açısıyla, iyisiyle kötüsüyle değerlendirelim ve ortaya bir puanlama sunalım.

RPG Oyunu Ama RPG Değil?!

Evet gelelim oyunumuzun genel incelemesine. Öncelikle oyunu 20 saat kadar oynayabildiğimi belirtmeliyim. Daha doğrusu sabredebildim. Bir RPG oyununda doğal olarak seçimlerimizin oyuna etki ettiğini ve diğer tetiklenecek unsurları değiştirmesini isteriz. Ancak Cyberpunk 2077'de bu his oyuncuya hiçbir şekilde verilmemiş. Çünkü oyuna ciddi anlamda bir etkisi olmuyor. Yaptığımız diyalog seçenekleri ya bize olay hakkında birkaç cümle daha detaylı bilgi veriyor ya da zaten tetiklenecek o tek yola dümdüz değil de lafı dolandırarak götürüyor. Ayrıca oyuna başlarken bize 3 farklı başlangıç sunacağını söyleyen oyunumuz, yarım saatlik bir dilim dışında hiçbir farklılık olmadığını da açıkça ortaya koyuyor. Anlayacağınız gibi durum böyle olunca oyun RPG kategorisinden çıkıyor ve tek oyunculu hikayesi olan bir shooter oyununa dönüşüyor. Peki oyunun bu yönü nasıl diye soracak olursanız tek kelimeyle diyebilirim ki vasat. Düşmanlarımıza vurduğumuzda çıkan verilen hasar sayıları da olmasa oyunda hiçbir şekilde düşmana vuruş hissi yok. Çünkü göremiyoruz. Silahların optikleri o kadar dar bir perspektifte ki silahın sekmesiyle birlikte çıkan dumanlar görüşünüzü neredeyse sıfırlıyor. Vurabildiğimizi ancak çıkan sayılardan görüyoruz. Bir RPG oyununda da olmazsa olmazımız tabii ki yetenek-beceri ağacımızdır. Ancak oyun bize o kadar bu becerileri pasif bir şekilde vermiş ki neredeyse hiçbir işe yaramıyor. Şöyle açıklamak gerekirse; 2. bir karakterle oyuna sıfırdan başladığımızda hiçbir şekilde yeteneklerinizi dağıtmayın ve oyuna boyunca da kazandığınız yetenekleri harcamayın. Oyunun temel mekaniklerinden hiçbir şekilde uzak kalmadığınızı fark edeceksiniz. Oyuna yedirilmemiş bir yetenek ağacı söz konusu. Ayrıca hikayedeki kopukluklar, detayların hiç önemsenmemiş olması da cabası. Yatağımıza neden yan yatıyoruz? Neden soyunmadan duş alıyoruz? Evin oturma düzeniyle diğer eşyalar neden çok farklı? Örneğin televizyon duvardayken oturup izleyeceğimiz koltuk ters. Herkesle etkileşime geçip konuşabileceğimizi söyleyen oyunumuzda rastgele biriyle konuşamıyoruz. Sadece karşı npc bize birkaç cümle söylüyor ve içimizden geçerek devam ediyor. Ayrıca sık sık etkileşime geçerken npc'lerin T pose moduna geçip oyunun içine girmekten çok iten hatalar da oldukça can sıkıcı bir hal alıyor. Her şey bu kadar kötüyken iyi yanlarını da saymazsak olmaz. Oyunun atmosferi ve grafiklerin detayları oldukça başarılı ve isminin hakkını çok iyi veriyor. Ancak söylediğimiz gibi oyunun yazılımsal kısmı gerçekten berbat. En basit olarak oyunun ana menü, haritabile tam çalışmıyor. Haritada gidebileceğimiz yerlerin solda listesi var ve bu listeyi farenin tekerleğiyle aşağı yukarı yaptığımızda harita yakınlaşıp uzaklaşıyor. Bunu bile birbirinden ayırmayan yapımcılar ya da testini iyi yapamayan oyuncular. Her oyuna girişte değişen dil ve daha niceleri...

 Her şey bu kadar yarım ve berbatken oyunculardan 100, 90 gibi tam notlar alması gerçekleri bu kadar görememeleri beni inanılmaz şoka uğrattı doğrusu. Cyberpunk 2077 tam anlamıyla 7 senedir geliştirilen ve üzerinde düşünülmüş bir oyun olsa da bunu hiç başarılı bir şekilde uygulayamamış. Özetle diyeceğim odur ki bu oyun tam bir hayal kırıklığı. Oyun 100 üzerinden benden alacağı en fazla puan 50'dir. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Akın Tuğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF