İlk Öğretmenim

11 dk


İlk Öğretmenim


Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi adlı yazım için tıklayın…

Diğer Gündem içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Sabah kalktım 7.30, ufaklık hâlâ uyuyor. Yumurtaların üretimiyle ilgili çok şey okudum. İçlerinde enfeksiyon durumunda antibiyotik direncine sebep olacak kadar yüksek kimyasallar barınıyor. Tek şans, test ettiremeyecek olmama rağmen organik olanı seçmek. Sebze ağırlıklı yemekler yedirmeden önce onları sirkeli suda bekletip yıkıyorum, tarım kimyasalları çok daha tehlikeli… Tarım kimyasalı kullanmamak için uyguladıkları GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR ÇALIŞMALARI DA CİNSEL KİMLİK BOZUP bir çeşit kısırlığın ve kısır olmasan da kanserin önünü açıyor. Sabah 7.30da uyanıp bunları okuyorum. Süt içmesi gerekiyor çünkü çocuk bu, kalsiyum yüksek sebzeleri yeterince tüketmiyor… İki yıl boyunca kendimden, kemiklerimden süzüp ona süt yaptım, helal olsun… Doğduktan sonra korkmuştum, yetmemişti sütüm. Süt yetmediğinde hijyeni için cam biberonlar, damağında yaralar çıkmasın diye özel emzikler ile formül mamalarla destekledim onu, kilo almalı, büyümeliydi… aşı dönemleri ona aşının sebebini anlattığım saatler… çok uzun saatler sonunda ağlamıyordu bile.

Şimdi, her anım birlikte geçen , iki yıl kemiklerimden süzüp süt yaparak emzirdiğim bebeğim okul öncesi zamanda. O iyi bir öğretmene denk gelsin diye dualar ediyorum.

Süt , ben anne halimle biliyordum kemiklerimden yavrum için süzdüğüm şifayı… inekler peki? Damızlık boğalarla çiftleşip buzağı doğuruyor sonra yavrularınının ememedikleri sütü ben çocuğuma organikse 9 liraya , şişede organikse 11 liraya alıyorum. değeri o kadar mı? Her sabah içsin diye uğraşım. Peki o annesinden çalınan buzağı? Soya sütü yaparım sanıyorum… Hergün ceviz badem soya alıp kaynatıp ona süt yapsam… Hayvansal protein eksikliğinden sorun yaşarsak eğer onu elimden alıp yurtta binlerce çocukla büyütürler.

Çünkü ihmal ve kazalardan sorumlu olan da benim.

Sabah kalktım, günaydın gün ışığım ,dedim, öptük sevdik birbirimizi… Eller ve yüz yıkandı. Hazırlandık, kahvaltı ettik.Dişlerimizi fırçaladık,sonra 2 kilometre beraber okula geldik. Elbet bahçe zamanı onu görebiliyorum. Bir gün herkes çocuğunu telefonundan her an izleyebilecek. Bunu çok istiyorum. 

Ona önce güveni; koynumda huzur vererek, sonra sevgiyi ihtiyaçlarını karşılayarak ve en son yürümeyi öğrettim. Konuşurken ben onunla uzun uzun ; konuşmayı öğrendi. Kedileri sevmeyi , incitmemeyi, beslemeyi öğrendi. Köpeklerden korkmamayı, onların tanımak için koklaması gerektiğini öğrendi… Özgür atlarla beraber , gezdi adalarda.

3 yaşına kadar televizyon izletmedim, arada beraber telefondan bir şeyler izliyorduk , misafirlikte televizyonda çizgi film gördü ve bizim de televizyonda çizgi film sürecimiz başladı.

Yine de o , ne zaman çizgi film için yükselse zararlarını anlattım artık reklamların ona oyuncak aldırmaya çalıştığını biliyor .

Okula başlamadan önce  onunla bir sürü tohum ektik, hepsi filizlendi , büyüdü…

O da büyüyor.

Dans ettik, canlı müzik dinlemeye gittik, tarihi antik yerleri gezdik… 8 aylıktı ilk kamp yaptığımızda. 

“Lütfen, özür dilerim, teşekkür ediyorum ve seni seviyorum”dedik birbirimize her gerektiğinde.

İlk öğretmeniyim…

Kaka yapıp beni çağırıp ; kakanın her halinden bahsederken “bu normal “ “bu gerçek” diyorum artık. Eskiden zordu… Bu durum benim için ;duyulması dahi mide bulandırıcıydı ; artık normal.

Ben ne yaparsam onu yapıyor, selam verirsem selam veriyor, teşekkür edersem teşekkür ediyor, özür dilersen özür diliyor.SEVERSEM SEVİYOR.

Sokakta kedi köpek besliyoruz her gün. Güzel olan her şeyi seviyor , estetik algısı gelişiyor.

Masal dinletiyordum, şimdi o masalları bana anlatıyor. Bende ona kendi masalını anlatıyorum, anılarımızdaki babasını, onu ne kadar çok sevdiğimi, nasıl dünyaya geldiğini…

Şimdiden,Atatürk kimdir? Biliyor.

Şimdiden , benimle kendi istekleri için düşünüp çözüm bulabiliyor, şimdiden seviyor ve herkes de onu.

Ve tabi ki öğrenirken bazen bağırış çağırış içinde kalıyoruz. Aynı hatayı, defalarca yaptığında onu uyarmanın her yolu bittiğinde devreye giren “korkunç ses” . 

Çok zor…

Öğretmek öyle zor ki…

Kendinden ,kemiklerimden süzüp verdiğim sütü vermekten daha zor. Her anım ,onun öğrenmesi için , oyunu ve sağlıklı beslenmesi için ayrılmış durumda.

Öğretmeni öğretmen yapan annesinin ellerinden öperim.

İlk öğretmen başarısız dahi olsa, bizim tek ailemiz doğduğumuz aile değildir. Sonra bir öğretmenin ailesine dahil oluruz., O aile , geniş, şefkatli … o ailede şanslıysak, doğduğumuz ailede yaşadıklarımız “kötü dahi olsa “çok derinlere gömülüp bizi iyi bir insan yapabilir.

Dünya’ya zihni güçlü, kalbi merhametli, çalışkanlığı baki nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Duyguyu o kadar güzel vermişsiniz ki, okurken ne kadar çok etkilendiğimi anlatamam. Kaleminize, samimiyetinize sağlık hanımefendi..

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF