Hollanda’da Görme Engelliler

https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/rechten-van-mensen-met-een-handicap , https://www.google.nl/amp/s/www.bbc.com/turkce/haberler/2015/11/151 11 dakika


Dikkat bu içerik sayısal veriler, yapılan çalışmalar , konu hakkında hayata geçmiş projeler ve biraz da tefekkür içerir.

Göz, hayatımızdaki en kritik organımız. Onunla birlikte gelen görmek eylemi ise paha biçilmez. Aslinda insanoglu elindeki nimetlerin varlığını unutup kiymet bilmiyor taa ki basimiza gelen musibetlerden dolayı sihhatimizi kaybedene dek. 

Düşünelim sabah uyandın ve bir şekliyle gözünün göremediğini, başından kaza geçirdiğini, gözün kanlar içinde hastaneye kaldırıldığını ya da en sevdiğin çocuğunun âmâ doğduğunu ya da sevdiklerinin gözünü kaybettigini.

Neden bunu konuşuyorum şimdi? Başlıkta ne yazıyor sen ne diyorsun diyenler olacak aranızda elbette, ki de haklılar ama kısmen. Eğer bunları zihin dünyamızda tahayyül etmez isek, aşağıdaki bilgilerin sadece düz yazi olarak yazılmış ve okunmuş olacağını biliyorum. Bu da sözün zayi olmasina sebebiyet verebilir. Duygulara geçmeyen samimiyetsiz sözleri yazmak ve okumak için ne benim buna zamanım ve  enerjim var ne de sizin. 

Peki Türkiyedeki insanlarin bu bilgilere neden ihtiyacı olsun ki ?  Aslında bunun bir çok sebebi var ama ben bir kaç tanesini ele alacağım.

Birincisi ben Hollanda’da yaşıyorum, bu konuyu yazmak da benim sorumluluğumda.

İkincisi Avrupa’da yaşamak isteyen Türklerin oranı her yil artıyor.

Üçüncüsü ise bilginin nakit oldugu çağda yaşıyoruz.

Dördüncü ve en önemlisi cok iyi biliyoruz ki her an dünyadaki afetler, savaşlar, zulümler, kendi başımıza gelebilir. Ülke değiştirmek zorunda kalabilir, göç etmek durumunda olabiliriz. 

Sözü çok uzattım gelin birlikte Hollanda’nin verilerine, sayılarına, haklarina göz atalım ama öncesinde engelli ne demek onun öğrenelim. Bunu  bilmeyenler olabilir, bilenler de bilmeyenlere iletsin lütfen. Çünkü iyilik (b)ulaşıdir.

Engelli, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi). Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir.  

Hollanda’da 2 milyon insanın bir sakatlığı var. Kısmen görebiliyorlar, kör ya da sağır, psikolojik sorunları, fiziksel ya da zihinsel engelleri var. Engelli kisiler engel türleri  derecesi,şiddeti  ile biribinden ayrilmaktadirEngellilerin topluma basitçe katılma hakları vardır. BM sakatlık sözleşmesi bu konuda yardımcı oluyor. 

Hollanda’da Görme Engellileri olarak once eğitimden başlayayım. 

Hollanda’da  engellilerin gittiği  okullar derecesine göre, agir ve hafif derece diye ikiye ayrılır. Ağır derecede olanlarin okullari ayri sadece ağır engellilerin bulunduğu devlet okullarına gider. Sabahlari evinden alınır akşam da evine bırakılır. Hafif engelliler ise normal okullara giderler. Bu sayede toplumdan dışlanmasini önüne geçiyor, yaşıtlarınin küçük yaşta birlikte yaşama  bilinci aşılamış oluyorlar. Bu öğrenciler sınıfın en önünde özel dizayn edilmiş sıralarda otururlar. Eğitim ücretleri devlet tarafından karşılanır . Okul yönetimi her 5 öğrenciye 1 rehber öğrenci bulundurmak zorundadırlar. 

Toplumda ise Görme  engelliler icin asistan atıyorlar.

İş yerleri icin de devlet belli sayidaki personelin  en az 2 kişisi engelli olmak zorunda şeklinde yasa çıkardılar. Maaşlarının yarısını devlet diğer yarısını işveren karşılıyor.

Toplum taşıma için hizmetleri ise; tren iistasyonlarında önceden bilgilendirilen görevliler tekerlekli sandalyeye oözel olu olan aparat yerleştiriyorlar. Trenin içinde ise onlara özel  bir bölüm bulunuyor. 

Toplumunun refah seviyesinden engellilerin de yararlanmalari için sürekli yenilenebilir sistem gelistirmisler. 

Engelli maaşları için hastanedenalınan  raporla aynigün  maas alabiliyorsunuz. 3 ay toplu maaşları  alip işinizi halledebilirsiniz.

İş  yeri açmak isteyenler açmak istediği branş ile ilgili devlet engelli girişimciye 1 sene ücretsiz eğitim veriyor. Daha sonra vaizsiz, vadesiz kredi vermektedir. 

Evlenmke isteyenleri de tüm  ücretleri belediye karşılamaktadır.Engelli bireylerin çocugu tamamen devlet himayesinde bakilmaktadir. 

Saglik  masraflari ile birlikte psikolog alanındaki rehabiltasyon hizmeti de dahil hayatının sonuna kadar ücretsiz verilmektedir.

Görme engellilerin günlük hayatta hangi zorluklarla karşılaştığı, Hollanda’da açılan bir simülasyon merkezi sayesinde, normal insanlar tarafından da yaşayarak anlaşılabilecek. Merkezde, kılavuz köpeklerin görme engelilerin yaşamını nasıl kolaylaştırdığı da görebilen insanlar tarafından tecrübe edilebilecek. Hollanda’nın Amsterdam kentindeki bir köpek eğitim vakfı (KNGF) bünyesinde kurulan simülasyon merkezi, dünyadaki ilk örnek. Kral Willem – Alexander’in açılışını yaptığı merkez, görme engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları, görebilen insanlara yaşayarak anlatacak.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

mert çakır<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mert Bey konuya girişiniz empati yapmamı kolaylaştırdı, teşekkür ederim. Daha uzun bir yazı olmasını ve sonucunu bir yerlere bağlamanızı bekliyordum ama çabucak bitti yazı, yine de emeğinize sağlık

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF