Herkesin Bir Bayramı Var

5 dakika


‘Herkesin Bir Bayramı Var’

Bayram denilince bize öğretilen klasik anlamda bayram şekerleri ile mutluluktan koşuşan çocuklar, akraba ziyaretlerinde eşsiz muhabbetler, küslerin barıştığı, zenginlerin fakirlere yardım ettiği günler…

Bayramın diğer yüzünü görür gibiyim. En çok bayram ritüelini yoksul dert ederken, en çok bayram ritüelinden eksik kalan aynı sınıf oluyor. Kurban telaşına düşen adamların kurbana yetecek parasının çıkmaması… 

Bayram günlerinin tatil edilmesi ve en çok bayramlarda çalışanların çocuklar oluşu. “Bugün bayram erken kalkın çocuklar” diyen Barış Manço’da elbet bunları biliyordur. Bu yüzyılın savaşı bitmedi. Bu savaşın çocukları bayramın neresindedir?

Sokak çocuklarına bayramı soralım mı? 

Bugün dini veya milli bayramların gösterişi içinde gölgelenen bir grup iken evrensel bir bayram var mı? Soru soruyu doğurur iken kültür kültürü ezer iken biz bakalım şeker kâsesindeki lokumların tadına. Biraz limon kokusu, belki yolumuz Yalıkavak’a düşer. Marinadan geçerken mutsuz insanların bayram tatilindeki kronik mutsuzluğu devam ediyor. 

Mutsuzluk ve doyumsuzluk almış başımızı sarhoşuz bayramlarda. Bir yudum ile olmadık bu uçurumlar bizi, benliğimizi aldı. Ruh ve sinir hastalıklarına yakın oturmak iyi fikir oldu. Bir şehrin rengini aldık. İçine bayram koyduk. Çocukları salmadık sokaklara ve şeker kâseleri büyüdü.

O şeker zaten kaç milyon yolculuktan sonra geldi. Bayram gününü buldu merak ettim. Tarladan alınan ve eklenen endüstri maddeleri oldu. Paket ve ambalaj işlemleri derken yola çıkmaya hazır oldu. Fabrikadan çıkarken nakliye departmanı işçileri kaç bayram şekerden tiksindi? Büyüyen sanayinin kaç çalışanı bayramı ibadet gördü. 

Devrim bayramlarından bahsedelim mi? Aslanların yazmadığı tarihin bayramı ne zaman olur? Her taptığımız düşünce şahlanınca bir grubun bayramı olur. Peki hepimizin bayramı ne zaman? Kişinin kedisinin dışında beklentisiz ve bağlantısız olduğu insanların acılarına ortak olmanın, anlayabilmenin insan olmanın bayram günüdür. 

Varoluşsal sancılar içerisinde sızım sızım sızlayan bu yüzyılın insanları bayramı hiç görmediler. Galiba biz hiç bayram görmedik. Hiçbir bayram içinde mücadele etmedik. 

Mustafa SÜZEN


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

mustafa süzen<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF