Genel

Herkesin Bilmesi Gereken Cinsellikle İlgili Doğrular

1 dakika


Herkesin Bilmesi Gereken Cinsellikle İlgili Doğrular


Hayatınızda Cinselliği Arttırmanız İçin 10 Neden’ adlı yazım için tıklayın.

Diğer Sağlık içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Günümüzde hemen herkesin cinsellikle ilgili merak ettiği ancak doktoruna bile sormaya çekindiği bazı sorular vardır. İşte o çok sorulan soruların bir kısmının cevapları…

1. Mastürbasyon yapmak zararlı mı?

Mastürbasyon: Cinsellik içgüdüsünden kaynaklı olarak gerçekleştirilen bir davranıştır, ikili ilişkinin mümkün olmadığı durumlarda kadın veya erkek hemen her bireyin, ender ya da sıklıkla uyguladığı bir eylemdir.


Mastürbasyon erkeklerde ve bazen kadınlarda da çok uygulandığı zaman genital bölgede tahriş oluşmasına neden olabiliyor.

Erkeklerde mastürbasyonla beraber her boşalmada bir sonraki menide sperm sayısı azalır. Ancak bu kalıcı veya sürekli bir durum değildir, zira erkeklerde sperm hücreleri 60-70 yaşına kadar sürekli olarak üretilmeye devam eder. Yani mastürbasyon "kısırlığa" neden olmaz. Bu durum kadınlar için de geçerlidir. Sanıldığı gibi, mastürbasyon "güçsüz bırakan" bir olay da değildir, mastürbasyon sonrası "yorgunluk" ve uyku durumu orgazm esnasında beyinde artan endorfin hormonunun "gevşetici", "sakinleştirici" ve "keyif verici" özellikleri nedeniyledir.

Mastürbasyonda aşırıya kaçıldığının en önemli göstergelerinden biri, mastürbasyonu gerçek cinsel ilişkiye tercih etmek ve toplumdan, sosyal aktivitelerden uzaklaşmaktır. 

Mastürbasyon için harcanan süre yeni arkadaşlıklar edinmek için harcanmıyorsa, bu durumda mastürbasyon beraberinde sosyal ve psikolojik sorunları getirecektir. Bazı durumlarda "aşırı mastürbasyon" aslında gizli kalmış bir sosyal fobinin de belirtisi olabilir. Böyle bir birey hayallerinde kurduğu ilişkileri gerçek hayatta kurmayı başaramaz ve bunun için efor sarfetmenin yersiz olduğunu düşünerek, toplumdan uzaklaşmaya başlar.

Toparlayacak olursak, mastürbasyon sosyal hayatınızı etkilemiyorsa sizi hayattan kopartmıyorsa hiçbir zararı yoktur.

2. İdeal Penis Uzunluğu Nedir?

İdeal penis uzunluğu şeklinde bir kavram veya tek bir doğru yoktur. Yapısal özelliklere bağlı olarak erkeklerin ereksiyon halindeki penis uzunlukları oldukça farklı olabilir. Penis uzunluğu boyla direkt olarak ilişkili olmakla beraber, her zaman uzunluğun boy uzunluğu ile doğru orantılı olması gerekmez. Penis uzunluğu ile penisin işlevleri arasında da bir bağlantı yoktur. 

Ortalama olarak penis uzunluğunun ereksiyon (sertleşme) halinde 16-17 cm. olduğu kabul edilmekle beraber bu, 12 cm'den 22 cm'ye kadar değişebilir.

3. Hymen (Kızlık Zarı) Bozulmadan Hamile Kalınabilir Mi?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma durumu mümkündür. Özellikle vajina'nın girişine yakın olan bir bölgede gerçekleşen "boşalma", kadının günü de "uygunsa" spermler hızla kızlık zarının doğal açıklığından içeriye girebilir. Güçlü ve hızlı hareketlerle vajinadan yukarıya çıkarak gebeliği başlatabilir.

4. Erkeklerde Erken Boşalma Sorunu

"Erken boşalma" çoğu bilinenin aksine ender görülen ciddi bir durumdur. Erkeklerin önemli bir kısmı orgazmı özellikle, bilinçli olarak geciktirmedikleri sürece bir dakika içinde bile orgazm olabilirler. Zira erkeklerde orgazm birincil olarak dokunma ve basınç gibi mekanik uyaranlarla gerçekleşir. Çoğu erkek cinselliği mastürbasyon ya da gerçek cinsel ilişki yoluyla yaşadıkça orgazmını geciktirmesini öğrenir ve bu süreyi 20 dakika ve daha da uzun sürelere taşıyabilir. Erken boşalma ise, cinsel uyaran objesinin algılanmasıyla hemen hemen aynı anda gerçekleşen bir durumdur ve çoğu durumda ürolojik ve psikiyatrik incelemeler gerektirir. (Örnek vermek gerekirse erken boşalma sorunu yaşayan erkekler vajinaya henüz girmeden önce, ya da girdikten hemen sonra orgazm olduklarından sperm sayısı kadının gebe kalabilmesi için yetersiz olur ve bu nedenle evliliklerinde çocuk sahibi olamama sorunu yaşayabilirler.)Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Berrin Kaya<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF