Hemen İşe Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

https://hbr.org/amp/2020/12/5-tips-to-help-you-get-hired-right-now 1 dakika


Hemen İşe Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu makalesi, Harvard Business Review sitesine Ann Howell tarafından yazılmıştır.

1) "Hayalinizdeki İşin" Gerçek Olmadığını Kabul Edin

Bu bazı insanlar için zor bir gerçektir, ancak kabul etmek önemlidir. Bir rolün sizin için mükemmel olduğunu düşünmenizin birkaç nedeni olsa da (parlak avantajlar, şirketin itibarı veya hemen gözünüze çarpan bir iş tanımı) her işin iyi ve korkunç yanları vardır. İyi bir yöneticiniz, destekleyici meslektaşlarınız veya düzgün bir şirket kültürünüz yoksa, “hayalinizdeki iş” olarak etiketleyebileceğiniz şey (bir listeye dayalı olarak) bir kabusa dönüşebilir.

Bunu kabul etmek, mükemmel rol arayışınızdan baskıyı azaltacaktır. Endişe ve hayal kırıklığına uğramak yerine, başvurduğunuz her işin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirmeyi daha kolay bulacaksınız ve muhtemelen daha fazlasına başvuracaksınız. Bu önemlidir, çünkü erişiminizi genişlettiğinizde, zevk alacağınız bir fırsata ulaşma şansınızı artırırsınız.

İş arama süreci bir huni gibidir. Üstteki geniş açıklık, aramanız sırasında yapmanız gereken her şeyi temsil eder: ağ oluşturma, açıklıklar bulma ve başvuru gönderme. Aktiviteniz, üç ila dört görüşme ile sonuçlanır ve daha sonra bir veya iki iş teklifine dönüşür.

İşin püf noktası, huninin üst kısmının şu anda kontrol edebileceğiniz tek bölüm olmasıdır. Bu salgın gibi zor zamanlarda, fırsatların kıt olduğu zamanlarda aktif olmalısınız. Yeni fırsatlara açık kalın - her biri hakkında% 100 emin olmasanız bile. Aramanızda yaratıcı olun: Becerilerinizle veya ilgi alanlarınızla ilgili anahtar kelimeler yazın. Belki uygun olduğunu düşünmediğiniz sektörlerde bile fırsatlar bulabilirsiniz.

2) İş İlanında Yazan Her Şeye İnanmayın

İş arayan çoğu kişi bir ilanı okur ve bunların mükemmel bir uyum olduğunu düşünür. Ama gerçekte bunu bilmenin bir yolu yok. Hiçbir iş tanımı % 100 doğru değildir.

Bazı ilanlar kötü yazılır, her 5 ila 10 yılda bir güncellenir ve bir rolde zaman içinde yapılan değişiklikleri yansıtmaz. Diğerleri, bir işin teknik gereksinimlerini anlamayan işe alım görevlileri veya hala tam olarak ne istediklerini anlamaya çalışan bir yönetici tarafından yazılır.

Belirli bir başlık seçmek, aramanız için en iyi yol değildir. Çoğu zaman, şirketler deneyim ve ücret açısından çok farklı roller olduğu ortaya çıkan işler için aynı iş unvanlarını kullanırlar. Örneğin, bir startupta kıdemli bir veri analisti stratejik planlamadan, haftalık raporlar oluşturmaktan ve ekip toplantıları düzenlemekten sorumlu olabilir. Daha büyük bir şirkette, aynı unvana sahip biri yalnızca bir görevden sorumlu olabilir.

İş tanımını bir rehber olarak değerlendirin. Hedef iş unvanınız olan ve benzer ancak farklı seviyelerde olan (analist ve kıdemli analist gibi) işleri arayın. İşte bir püf noktası: Deneyiminizi ve bilginizi gereken becerilerle karşılaştırın ve bu gereksinimlerin% 75'ini karşılıyorsanız başvurun. Benzer bir iş yaptınız mı? Daha önceden deneyiminiz olmasa bile bir sorumluluk alabileceğinizden emin misiniz? Unutma, hepsini bilmene gerek yok. Yöneticiler heyecanlı ve öğrenmeye istekli insanlar isterler.

Son olarak, mülakat sırasında, kendinizi neyin içine sokacağınıza dair daha iyi bir fikir edinmek için şu soruları sorun:

  • İlk altı ayda patron bu rolden ne bekliyor?
  • Rol hiyerarşiye nasıl uyuyor ve kararları nasıl etkiliyor?
  • Rolün ne kadarı stratejik karşısında rutin (planlama ve ileriye bakmak)?
  • Bu rolün birlikte çalışacağı başlıca kişiler kimlerdir?

Bunun gibi soruların yanıtları, işin gerçek rollerini ve sorumluluklarını ve bunun sizin için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

3) Kariyer Sitelerinde "Mevcut" Olanların Ötesine Bakın

İnternetteki iş ilanlarına dikkat edin. LinkedIn dahil pek çok iş portalı, yüzlerce şirketten fırsatları bir araya getirerek harika bir hizmet sunar. Ancak bazen bilgiler tamamen yanlış olabilir.

Bir keresinde bir iş panosunda "yeni" olarak listelenmiş bir iş görmüştüm. Bağlantıya tıkladığımda, beni şirketin web sitesinde koyu kırmızı yanıp sönen bir sayfaya yönlendirdi: İŞ YOK! Görünüşe göre, iş panosu aylardır siteden otomatik olarak metin çekiyor, yanlış bir şekilde bir rolü açık olarak listeliyor ve şirketi hayal kırıklığına uğramış iş arayanlarla başa çıkmaya zorluyordu.

Bunun da ötesinde, birçok büyük şirket, şeffaflık politikası nedeniyle, her açık pozisyonu ilan ederler. Ancak bu görevlerin bazıları için, bir iç adaya zaten iş sözü verilmiştir ve harici adaylar dikkate alınmayabilir.

Bir iş ilanını genellikle şirketin web sitesinde de listelenip listelenmediğini kontrol ederek doğrulayabilirsiniz. LinkedIn gibi sitelerde, yayınlandığı tarihi kontrol edin. "6 ay önce gönderildi" yazıyorsa, muhtemelen pozisyon artık açık değildir.

Bununla birlikte, bir başvuru sahibi olarak, bir iş ilanının durumunu bilemeyeceğiniz zamanlar olacaktır. "Sahte" ilanların belirli bir yüzdesini bekleyin. Emin değilseniz, şansınızı deneyin ve başvurun. Unutmayın: Dönüşüm hunisinin üst kısmında daha fazla aktivite olması iyidir - artık mevcut olmayan fırsatları telafi eder.

4) Özgeçmişinizi Güncelleyin. Her Zaman

Büyük şirketler her yıl binlerce kişiyi işe alıyor. Çevrimiçi bir başvuru gönderdiğinizde, bu başvuru, işe alım görevlisi tarafından taranan bir havuza girer. Araştırmalar, işe alım görevlisinin özgeçmişinizi çöpe atmadan veya takip etmeden önce başvurunuzda yedi saniye veya daha az zaman harcadığını gösteriyor.

İşe alım görevlileri, aldıkları çok sayıda özgeçmiş arasından dikkatlerini hemen çekeni arıyor. Özgeçmişiniz herkes gibi olursa ve dikkatlerini çabucak çekemezse, onlar sizi daha tanımadan reddedilecektir.

Özgeçmişinizin öne çıktığından emin olmak için, başvurduğunuz rol ve şirkete göre uyarlayın. Özgeçmişiniz; kariyer ilerlemenizi vurgulamalı, iş tanımında bulunan becerileri ve anahtar kelimeleri içermeli ve rol için "olmazsa olmazlar" olarak listelenen başarıları sergilemelidir.

Son olarak, mümkün olduğunda başarıları niceliksel terimlerle tanımlayın (satılan birimler, tasarruf edilen para, işlenen veri miktarı veya teslim edilen proje sayısı gibi). Ve yazım denetimi yapmayı unutmayın - mükemmel olmasını istersiniz.

İlk taramadan geçmenin en iyi yolunun, özgeçmişinizin şirketteki başka bir çalışan aracılığıyla işe alım müdürüne ulaşmasını sağlamak olduğunu görüyorum. Kapıya adım atmanıza yardımcı olabilecek birini tanıyıp tanımadığınızı görmek için LinkedIn'i, mezunlar grubunuzu ve diğer ağ platformlarını tarayın.

5) Ön Yazıyı Unutma

Çevrimiçi işlere başvururken, üç aşamalı bir uygulamanın yapışkan ağına düşmek kolaydır. Bir iş bulun, önceden doldurulmuş özgeçmişinizi ekleyin ve gönder düğmesine basın. Ancak işe alım görevlileri yalnızca başarılarınızı değil, sizi tanımak isterler. Bunu ön yazınızla yapabilirler ve en az özgeçmişiniz kadar önemlidir.

Bir keresinde aradığım becerileri veya deneyimi vurgulamakta başarısız olan bir özgeçmişi gözden geçirmiştim. Başvuranın ön yazısını gördüğümde, son derece anlamlı kelimelerle, önceki çalışmalarının onu iş için nasıl mükemmel hale getirdiğini okudum. Bu ön yazı, ona bir işe ve harika bir kariyere dönüşen bir mülakat kazandırdı.

Benzersiz kişiliğinizi gösteren, becerilerinizin pozisyona nasıl uygulanacağını açıklayan ve yaptığınız işin belirli sonuçlarını açıklayan bir ön yazı yazın. Yeni başlıyorsanız, stajlardan ve üniversite liderliği rollerinden bahsedebilirsiniz. Ayrıca organizasyonun sizi neden heyecanlandırdığını da konuşmalısınız. Belki ürünlerini, misyonlarını seviyorsunuz ya da başkalarından çalışma kültürleri hakkında harika şeyler duymuşsunuzdur.

En azından, bir ön yazı, bir tane yazmaya zaman ayıracak kadar yatırım yaptığınızı gösterir. Bu yüzden, düşünceli bir mesaj yazmak için zaman ayırın. Size mülakat aşamasına geçmek için ihtiyacınız olan avantajı sağlayabilir.


İş aramak zordur, özellikle de çoğu insan fırsat bulmakta zorlanırken. Sürecin çoğu sizin kontrolünüzde olmasa da, hazırlanarak, birçok farklı seçeneği keşfederek ve açık fikirli kalarak ne yapabileceğinizi kontrol edin. Ve reddedilirseniz kişisel olarak almayın. Herkes için sürecin sadece bir parçası.

İyi şanslar!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Uğur Kılıç<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF