Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi Nedir?

Çoğu ülkede hala hayvanlar acımasız şekilde katledilirken ceza yaptırımlarının olmaması ya da caydırıcı cezaların uygulanmaması sebebiyle hayvan hakları eziliyor.8 dakika


Hayvan Hakları bildirgesi ilk olarak 15 Ekim 1978 tarihinde UNESCO Merkezinde ilan edilmiştir. Ancak tekrar bu metin 14 madde ile hala günümüzde geçerliliği olan Hayvan Hakları Bildirgesi 1989 yılında Hayvan Hakları Federasyonu tarafından tekrar düzenlenerek 1990 yılında UNESCO’ya sunulmuş ve 1990 yılında tekrar yayınlanmıştır.

Peki neden Hayvan Hakları Bildirgesine ihtiyaç duyduk?

Bu bildirge tam anlamıyla insan dışındaki diğer bir canlı olan hayvanlarında hakları olduğunu belirtmek adına ihtiyaç duyularak yazılmış ve dünya halklarına sunulmuştur. Bu bildirge hayvanlara karşı yapılan ‘eziyetlerin’ önüne geçmek ve hayvanların yaşam kalitelerini yükseltmek için önerilen bir ülkeler arası anlaşmadır.

Aynı toprakları paylaştığımız hayvanların tıbbı, kozmetik ve giysi vb. deneylerde kullanılması hatta öldürülmesi, eğlence amaçlı hobi olarak yapılan avlanarak öldürülmeleri ya da insanları eğlendirmek için bir sirk gibi yerlerde kötü koşullarda yaşatılmaları ve hayvan pazarlarının uygun olmayan biçimlerde hayvanların katledilmelerinin önüne geçmek için hayvan aktivistlerin başlattığı mücadele dayanışması ve hak arayışıyla birlikte Hayvan Hakları Beyannamesi yayınlanmıştır.

Ancak çoğu ülkede hala hayvanlar acımasız şekilde katledilirken ceza yaptırımlarının olmaması ya da caydırıcı cezaların uygulanmaması sebebiyle hayvan hakları eziliyor.

Peki bu 14 madde ne?

1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremezler. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız bir davranıştır.

7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaktır.

14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükûmet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Boran Mergen<span class="bp-unverified-badge"></span>

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Keşke gerçekten geçerliliği olsa, keşke gerçekten uygulansa. Hergün binlerce hayvan öldürülüyor yasalar, kanunlar, genelgeler var ama pek işe yaramıyor gibi. Bir okuyucu olarak bu tarz daha fazla bilinçlendirici yazı gönderirseniz bilinçlenecek daha fazla insan olacaktır. Emeğinize sağlık..

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF