Hayranlıkla Okuyacağınız 5 Kitap Tavsiyesi

Kitaplar da dost gibidir, az fakat iyi seçilmiş olmalıdır. Jonerianna6 dakika


1- CHRISTY BROWN – SOL AYAĞIM

Yazarın otobiyografi türünde yazdığı bir eserdir. Christy doğuştan zihinsel engelli bir çocuktur. Bu engeline rağmen sol ayağı ile inanılmaz başarılara imza atar. Hayatında büyük zorluklarla karşılaşır, yeri gelir içine kapanır yeri gelir çok ilginç başarılar elde eder. Annesi ve ailesi ile başından geçen hayat hikayeside kitabın önemli bir bölümünü oluşturur. 16 bölümden oluşan bu başyapıt kesinlikle okumanız gereken eserlerin başında yer almalı.

2- CENGİZ AYTMATOV – BEYAZ GEMİ

Roman alanında adeta öncü bir kitap olan Beyaz Gemi, 5-6 yaşlarında bir çocuğun hayat hikayesini konu alır. Sadece dedesi tarafından sevilen ve hayal dünyasını adeta aklımızda canlandıran mükemmel yapıt, çocuğun psikolojisini ve çevresindeki bireylerin hayatını, davranışlarını okuyuculara yorumlatacak şekilde sunar. 

3- STEFAN ZWEIG – MECBURİYET

Kurgu olarak yazılan bu kitap, Ferdinand adlı ikilem yaşayan bir bireyi ve yardımcı karakter olarak karısı Paula‘yı ele alır. Savaş zamanında ülkesini terk edip İsviçre’ye gelen aile, bir gün evlerine gelen postayla sarsılır. Ferdinand’ın savaşa çağırıldığı mektup ailede dengeleri alt üst eder. Kesinlikle okumanız gereken bu hikaye sonunda baya şaşıracağınızdan eminim.

4- PAULO COELHO – SİMYACI 

Macera dolu ve felsefi yönüyle adeta okuyucuları büyüleyen bu eser, Santiago adlı gencin çobanlıktan başlayarak yaşadıklarını anlatır. Sürükleyici olması ve merak duygusunu okuyucuda fazlasıyla uyandıran bu eserin sonuna geldiğinizde şaşkınlık duygunuzu engelleyemeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bunların yanı sıra okuyucuya hayata dair birçok şey öğreten ve kısa kısa dersler de veren bu kitap kesinlikle baş ucu kitabınız olmaya aday diyebilirim.

5- JOSE MAURO DE VASCONCELOS – ŞEKER PORTAKALI ( GÜNEŞİ UYANDIRALIM – DELİFİŞEK )

Şeker Portakalı adlı eseriyle tanıdığım Vasconselos adlı yazar beni en çok etkileyen yazarların en başında geliyor diyebilirim. Çocuklarla alakalı ilerde nasıl olmam gerektiğini bir çocuk aracılığıyla öğrendim diyebilirim bu kitapta. Muhteşem bir yapıt olan bu kitap 3 seri halindedir. Şeker Portakalı’nda Zeze adlı bir çocuğun yaşam öyküsü ve başından geçen olaylar konu alınırken, Güneşi Uyandıralım adlı eserde ise Zeze’nin hayal dünyasında canlandırdığı kahramanları ile birlikte yine yaşadığı hayat anlatılır. Delifişek adlı 3. ve son kitapta ise Zeze‘nin büyüklüğü ve yetişkinlerle yaşadığı sorunlar ele alınır. Yazarın kendi hayatından da kesitlerin yer aldığı bu seri kesinlikle okumanız gereken kitapların başında geliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF