Hayata Değer Katan Unsur: Emek

Hayat, uğruna savaş verilmiş güzelliklerin tadını çıkardığımız yerdir. -Anıl PAKOĞLU9 dakika


Değerli olan güzellikler, uğruna emek verilmiş olan güzelliklerdir…

Bu söz aklıma ilk geldiğinde öncelikle biraz durdum ve sorguladım. İnsanın hayatına girecek güzellikler ona altın tepside sunulsa kabul eder mi yoksa elinin tersi ile geri mi çevirir diye düşündüm. Mesela hiç emek verilmeden kazanılmış para, uğruna fedakarlık yapılmamış, emek verilmemiş aşk, ya da acı tatlı anıları olmayan bir dostluk…

Sanırım verdiğim örneklerden bir kısmınız belki para konusunda bana katılmayabilir. İnsanın nefsi kör sonuçta, emek falan gözü görmeden önüne sunulan milyonlarca lirayı geri çevirmeyebilir. Peki ya bu parayı tadını çıkararak harcayabilir mi? Ya da sadece adı aşk olan emeksiz bir ilişkide insan mutluluğu bulabilir mi? İşte asıl düşünmemiz gereken nokta burası. Hayattan lezzet almak için çaba mı harcamalayız yoksa her hedefe ulaşacağımızı düşündüğümüz yerde en kısa yolu mu tercih etmeliyiz? Sorular böyle böyle daha da uzayıp gidebilir fakat bahsettiğim konunun sınırları içinde kalacak olursak hayat uğruna savaş verilmiş güzelliklerin tadını çıkardığımız yerdir. Uğruna kafa yormadığımız, yeri geldiğinde zorlanmadığımız, savaşmadığımız her olay lezzetini bir zaman sonra yitirir ve anlamsızlaşır, değeri unutulur. Oysa olmasını çok istediğimiz bir şey için sonuna kadar uğraşmak o şeyin hayatımızda anlam kazanmasını da sağlar. 

Örnek verecek olursak iki insanı kıyaslayalım. X kişisi kolay yoldan helal haram gözetmeksizin bir şekilde para kazanıyor. Y kişisi ise adeta ekmeğini taştan çıkarıyor. X kişisi akşam olup eve gittiğinde eğer bir ailesi varsa huzuru bulamıyor çünkü ne kendisi yetinmeyi biliyor ne de ailesi aza kanaat ediyor. Haksız da sayılmazlar değil mi? Nasıl olsa para bir şekilde kazanılıyor. Ona şükredip sevinecek halleri yok nihayetinde. Y kişisi ise akşam eve gittiğinde belki ailesine o akşam aldığı küçük bir şeyle bile mutlu olabiliyor çünkü o kişi ve ailesi olaya para yönünden değil emek yönünden düşünce yönünden bakıyor. Alınan o ufacık şey bile onları mutlu etmeye yetiyor. 

Aşkta da buna benzer bir durum var. İlişkiye emek vermeyen iki insan ne büyük bir sadakat ile birbirine bağlanabiliyor ne de mutlu olabiliyor. Bütün samimiyeti ile birbirine bağlanan ve her koşulda birbirini kabul edecek iki insan ise bir ömür geçirebiliyor. Çünkü zorluklar onları bıktırmıyor aksine ilişkilerini pekiştirmelerinde bir aracı oluyor. 

Hayat bir şekilde yaşanır gider. Önemli olan, yaşamın doğrularına hayatımızda ne kadar yer verebildiğimizdir. Bu yüzden hayatı kısa yoldan devam ettiren, hayata değer vermeyen, her şeyi her yoldan emeksizce halledebilen insanlarla yola çıkmayın. Bir zaman sonra o insan hem sizi hem de hayatınızı anlamsızlaştırabilir. Size ve sizin hayatınızdakilere değer katan, değer veren ve en önemlisi yaşadığınız ilişkiye, hayata emek veren insanlarla hayatınızı yaşayın. Eğer böyle bir hayatı sürdürmeyi başarabilirseniz en küçük bir şey bile size parayla alınmayacak güzellikte mutluluklar getirebilir. Hayat, emek ve değer vermesini bilene güzeldir. En önemlisi, hayat emek veren insanlar için cennettir…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF