Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesini Uygula!

İstanbul Kadıköy'de buluşan kadınlar "Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesini Uygula!" dedi. #İstanbulSözleşmesiYaşatır #İstanbulSözleşmesineDokunmaUygula11 dakika


Bugün (5 Ağustos) kadınlar İstanbul Kadıköy'de Beşiktaş İskelesi önünde "İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz!" demek için toplandı. "İstanbul Sözleşmesi'ni Uygula!" yazan maskeleriyle kadınlar alanı doldurdu.

Bugün AKP MYK'sı toplanacak ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili karar verecekti. Toplantının 13 Ağustos'a ertelendiği belirtiliyor. Yani 13 Ağustos'ta bir siyasi parti, kendi MYK'sında ülkedeki tüm kadınların hayatları üzerine tartışacak. Bugün Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar "İstanbul Sözleşmesi'ni iptal etmeye kalkanlara karşı geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!" dedi.

Kadınlar Kadıköy'de basın açıklaması öncesinde açık kürsü ile kadınları konuşmaya davet ettiler. Kadınlar "Bugün biz konuşacağız, birbirimize İstanbul Sözleşmesi'nin neden önemli olduğunu anlatacağız. Çünkü kadınlar birlikte güçlü! Bizim adımıza erkeklerin konuşmasından, karar vermesinden bıktık usandık. Kadınların sesini duyacaksınız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" dediler.

Bu sırada İzmir Alsancak'ta 16 kadının darp ile gözaltına alındığı bilgisi geldi. İstanbul'dan kadınlar İzmir'e selam gönderip "Kadınları değil erkek şiddetini engelle!" dedi.

Açık kürsünün ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında "Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi uygulansın! İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin karalama kampanyalarına göz yumanlar, bizzat bu kampanyalara sözcülük yapar hale gelenler, kadınların, LGBTİ’lerin, göçmenlerin, mültecilerin, engellilerin, yaşlıların, çocukların haklarını tarikat ve cemaat çevreleriyle pazarlık konusu haline getirenler kadın cinayetlerinin, nefret cinayetlerinin, çocuk istismarlarının, göçmen, mülteci kadınlara dönük saldırıların suç ortağıdır…" denildi.

Ayrıca kadınlar madde madde bu haklarımızın yerine getirilmesini istiyoruz dediler.

– İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara derhal son verilsin, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın uygulanmasındaki eksiklikler giderilsin, kadına yönelik şiddete karşı acil önlem planı yapılsın.
– Kadınların 7/24 ulaşabileceği, farklı dillerde hizmet, ücretsiz, sadece kadın yönelik şiddet alanında çalışan ayrı bir Alo Şiddet Hattı kurulsun.
– Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle ilgili bağımsız bir veri toplama yöntemi geliştirilsin ve kamuoyuna düzenli olarak bu veriler açıklansın.  
– Devletin tüm kademelerinde eşitliği sağlayacak, ayrımcılığa son verecek düzenlemeler yapılsın. Eşit yurttaşlığın tüm gereklerini sağlamak için acilen somut adımlar atılsın.  
– Cinsel şiddetle mücadele koordinasyon ve kriz merkezleri kurulsun.
– Dijital şiddet ve ısrarlı takip yasalarda tanımlansın ve cezası belirlensin.
– Toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitimin her kademesinde zorunlu ders olarak müfredata eklensin.
– İstanbul Sözleşmesi’nin de hükme bağladığı üzere, ülkemizde mülteci ve sığınmacı olarak yaşayan bütün kadın ve çocukların şiddete karşı korunmasında eşit haklara sahip olması için açık ve net düzenlemeler yapılsın.
– Her mahallede kolay ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve 24 saat hizmet verebilecek kreşler açılsın.
– Kadınların rahatça 7/24 ulaşabileceği kadın danışma merkezleri ve yeterli sayıda sığınak açılsın.  
– Nafaka tartışmalarına, boşanma süreçlerinde arabuluculuk vs uygulamalarına, boşanma süreçlerinin zorlaştırılmasına kısacası kadınların kazanılmış haklarına yönelik tüm tartışmalara bir son verilsin. Boşanma süreçlerinde kadınlara istihdam, barınma, sağlık ve eğitim olanakları sağlansın. Kadınları şiddete karşı güçlendirecek politikalar hayata geçirilsin.  
– Kadın / Toplumsal Cinsiyet Bakanlığı kurulsun.

Basın açıklamasının ardından kadınlar sloganlarla ve danslarla eylemi sonlandırdı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Derya Saadet<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF