HAARP Projesi

6 dk


Yüksek Frekanslı Aktif Aurorasal Araştırma Programı adıyla bilinen HAARP İstasyonu 1993 yılında faaliyete geçmiş olup 250 milyon dolarlık bir bütçe ile faliyete geçmiştir. Projenin temel amacı izleme, radyo iletişim ve navigasyon için teknolojik iyileştirme potansiyelini araştırmaktır. Alaska bölgesinde Amerikan Hava üslerinde kurulmuş olan bu istasyonun en önemli ve en meşhur cihaz IRI'dır. Bu cihaz yüksek frekans değerlerinde çalışan yüksek güçlü bir radyo vericisidir. IRI ile iyonosferin( atmosferin elektromanyetik dalgaları yansıtacak miktarda iyonların ve serbest elektronların bulunduğu 70 km ile 400 km lik kısmı.) limitli bir bölgesi uyarılabilir.

 Merkezde yüksek frekans bandında radyo sinyali yayınlayabilen toplam 180 adet anten bulunmaktadır.

Peki HAARP silah mı?

Nicola Tesla'nın öne sürdüğü bilimsel araştırmayı faaliyete geçiren Amerikan Hava Ordusu, bu projenin bir silah olduğunu söylemese de komplo teorisyenleri bunun bir silah olduğunu ve deprem, tusunami gibi doğa olaylarını  tetikleyip silah olarak kullanıldığı iddasında. Geçtiğimiz günlerde İran'da yaşanan deprem HAARP projesinin silah olarak kullanılıp depremi tektiklediği iddasıyla gündeme geldi. Ancak bu yanlızca komplo teorisidir. Henüz bir araştırma sonucu kanıtlanmış bilgi değildir.

Stanford Üniversitesi profesörü, Türk bilim insanı Umran İnan yaptığı bir açıklamada ''Tamamen yanlış bilgiye dayanılan bu proje o kadar güçlü değil. Dünya gezegeninin meteorolojik sistemlerini ne yapsak bozamayız. Her ne kadar HAARP'ın yaydığı radyasyon çok büyük de olsa, bir şimşeğin gücü ile kıyaslandığında çok küçüktür ve tüm dünyada saniyede 50 ila 100 şimşek çakmaktadır. HAARP bunu yapabilecek kadar güçlü değil.'' dedi.

Sonuç olarak Dünya'mızın doğa faaliyetlerini değiştirme, tetikleme gibi olayları aslında yapamayacak olan bu proje izleme, radyo iletişim ve navigasyon için teknolojik iyileştirmelerde kullanıldığı ve yanlızca yüksek güçlü bir radyo vericisi olarak tanımlanmaktadır.

Nesli 10 Milyar Yıl Yaşayan Canlı : Tardigrad adlı yazım için tıklayın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Çağrı Çimen

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF