GÜZELLİĞİYLE SAVAŞLARA NEDEN OLAN KADIN: TRUVALI HELEN

1 dakika


Gözleri zümrüt yeşili ve altın sarısı saçları olan, Yunanlar için güzellik örneği, İlyada şiirlerinin başlıca kahramanlarından güzeller güzeli Truvalı Helen…

Mitoloji de Az Tanınan 13 Tanrı adlı yazım için tıklayın…

(LEDA İLE KUĞU KILIĞINA GİRMİŞ ZEUS)

Sparta Kraliçesi Leda ile kuğu kılığına girmiş Zeus’un(Tanrıların ve insanların babası) kaçamağından doğan kızıdır. Zeus kuğu kılığına girdiği için kızının teninin pamuk gibi bembeyaz, zarif, nazik yapılı alımlı bir kadındır.

Helen, Küçük bir kız çocuğuyken bile güzelliği bir savaşa neden olmuştur. Yunan Kralı Theseus ve yakın arkadaşı Peirithous Helen ile evlenmek istediklerinden dolayı iddiaya girmişler, Theseus kazanmıştır ve Sparta’ya gidip kızı kaçırmışlarıdır. Helen evlenilecek yaşta olmadığı için Theseus onu annesi Aethra’nın yanına Aphidnae’ya gönderir. Fakat Dioscuri(Kastor ve Polydeukes kardeşler) Helen’i kurtatırır ve Aethra’yı da rehin alırlar. 

Helen evlenecek yaşa geldiğinde Yunanistan’daki tüm kuvvetli ve nüfus bakımından güçlü savaşçılar, krallar onun peşine düşer, türlü çeşit hediyeler gönderirler. Tyndareos’un (Leda’nın kocası, Helen’in babası) korkusu vardı;  seçim yapıldıktan sonra geriye kalan adayların kalplerini kırmak ve felakete yol açmak..

(Helen ile Menelaos)

Taliplerden olan Odisseas diğer taliplilerin çokluğundan korkup Helen’den vazgeçmiştir. Tyndareos’un kız kardeşiyle evlenmek şartıyla bir fikrinin olduğunu söylemiş ve Tyndareos kabul etmiştir. Odisseas’ın fikri ise şudur: Helen kocasını kendi seçsin fakat kimi seçerse seçsin diğer tüm talipliler bunu sorun etmeyecek ve Helen’in kendisine seçtiği kocaya her zaman destek çıkmaya, evliliğini ve mutluluğunu korumaya ant içecekti. Tyndareos bu fikri beğendi ve seçimi kızına bıraktı. İkarios, Odisseas dâhil herkesi yemin etmeye çağırdı.

(menelaos ve Helen’in kızları Hermione )

Dünyanın en güzel kızı Helen, Miken KralıAgamemnon’un kardeşi Menelaos’u (Sparta kralı) seçti. 10 yıl kadar süren bu mutlu evlilikten Hermione adında bir kız çocukları olur.

(Paris, Kızıl Elma Ve Üç Güzeller)

Menelaos ve Helen’in bir kızları olsa da tanrıçalar (Aphrodite, Athena, Hera) arasındaki güzellik yarışmasında hakemlik yapan Paris, kendisine Helen’i sunan Aphrodite’i seçmiştir. Ve bir gün Helen’in eşi Sparta Kralı Menelaos hiç beklenmedik biçimde Troya’ya(Truva) gelir. Troya’ya gelme sebebi ise Sparta’yı kasıp kavuran veba salgınının tek çaresi olarak kâhinlerin söylemiş olduğu ve Troya’da bulunan Lykos ve Khimairos’un mezarlarına kurbanlar sunmaktır. Menelaos’u dostça karşılayan Paris de oyuncak bir kılıçla Antenor’un oğlu Antheus’un ölümüne neden olduğundan dolayı günahlarından arınmak için Sparta’ya geldiğinde kendisini kabul etmesini rica eder. Menelaos’un bunu kabul etmesiyle birlikte Paris bir donanma inşa edilmesini ister ve gemisinin pruvasında ise Eros’un minyatürünü elinde tutan Aphrodite olmasına karar verilir. 

(Paris ve sevgilisi Oinone)

Paris’in İda Dağı’nda bir çobanken sevgili olduğu Oinone, Paris’i büyük yıkım ve ölümlere sebep verecek bu yolculuktan alı koymak istese de Paris sevgilisini dinlemez. Oinone yine de ona “Eğer yaralanırsan hemen yanıma gel. Seni benden başka hiç kimse iyileştiremez” diyerek veda eder.

(Helen ve Paris)

Sparta’ya ulaşan Paris’i Menelaos dostça karşılar ve dokuz gün boyunca cömertçe ağırlar. Bir ziyafet sırasında Paris Troya’dan getirdiği hediyeleri Helen’e sunarken cüretkâr bakışları, hareketler ve sözleriyle genç kadının yüzünün kızarmasına neden olur.Daha da ileri giden Paris, Helen’in içkisini kaldırdığında kadehi tutarak genç kadının kadehteki dudak izlerini öper. Paris’in “Seni seviyorum” sözlerini işittiğinde ise kocası Menelous’un olan bitenden şüpheleneceğinden korkan Helen, Paris’e cesaret vermeyi göze alamaz.

(Helen ve Paris kaçarken)

Ancak kocası bir davete katılmak zorunda olduğundan Girit’e doğru yelken açtığında (başka bir söylenceye göre  Paris  Menelaos'un Sparta'da konuk olmuş şerefine verilen ziyafette herkesin sarhoş olmasından yararlanarak Heleni kaçırır) , Helen Paris’le kaçar(Çeşitli söylencelerde Helen’in aşık olduğu için gönüllü veya zorla Paris’le kaçtığı iddia edilse de Helen kaçarken tüm değerli eşyaları ve kölelerini de beraber götürdüğü kesindir.). Ve kendisini uğradıkları ilk liman olan Kranai’de aşığına sunar. Paris ve Helen donanmayla Troya’ya yaklaştığında ise Hera’nın çıkardığı kuvvetli fırtınalar gemilerin Kıbrıs’a yönelmesine neden olur. Menelous’un kendilerini takip edeceğinden korkan Paris ve Helen, birkaç ay boyunca Phoinikia, Kıbrıs ve Mısır’da kalmaya karar verirler ancak en sonunda Troya’ya ulaştıklarında evlenirler. Troyalılar genç kadının güzelliği karşısında büyülenirler ve onu hemen saraya davet ederler. Helen’in güzelliği karşısında etkilenen Kral Priamos da gelinini geri göndermeyeceğine dair yeminler eder. (Helen ile Paris’in çok fazla çocukları olsa da tümü bebekken ölmüştür.)

(Menelaos, Paris ve Helen)

Kendilerine hakaret edildiğine inanan Yunanlar, Menelaus ve kardeşi Miken Kralı Agamemnon önderliğinde Aka ordusunu toplar ve Truva'ya bir sefer düzenler. Helen'in iade edilmesi ve kendilerine tazminat ödenmesi tekliflerine olumlu yanıt vermeyen Truvalılar ile uzun ve zorlu bir savaşa girerler. Savaşın 10. yılı olmasına rağmen devam eder. Kurnaz Odysseus Truva atı fikri neticesinde Truva şehrine girerler ve şehri ateşe verirler. Paris Heleni korumak isterken Akhilleus'un oğlu Neoptolemos tarafından öldürülür. Paris'in ölümünden sonra Priamos tarafından Helen; Paris’in kardeşi Deiphobos ile evlendirildi. Eski kocası Menelaos, Deiphobus’u öldürdükten sonra Helen’i öldürmek istemiştir. Eski karısını yarı çıplak gören Menelaos’un aşkı depreşmiş ve beraber Sparta’ya dönmüşlerdir. Menelaus ölene dek çift hiçbir şey olmamış gibi mutlu yaşamıştır. 


Dul kalınca Menelaos'un evlilik dışı çocukları Megapenthes ve Nikostratos tarafından kovuldu ve Rodos’a sığınmak zorunda kaldı.

Orada Kral Tlepolemos'un karısı Argoslu Polykso Heleni öldürttü. Başka bir inanışa göre Zeus (Helen'in gerçek babası) ölen Helen'i tanrıların katına çıkardı ve onu yıldız yaptı. Helen'e birçok ülkede tapıldı. Ağzından çıkan son kelimelerin Paris, Baba (Baba olarak Zeus) olduğu rivayet edilir. 

Aslen Spartalı olmasına rağmen o hep Truvalı Helen olarak anılmak istemiştir. Ve bugün Truvalı Helen olarak bilinir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Büşra Delibaş<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF