‘Görünmeyen O İplik’

-Birbirine gönülden bağlı olanların bağını koparamazsınız, çünkü gönüllerin birbirine nereden bağlı olduğunu asla bilemezsiniz.- İsmet Özel8 dakika


Bir inanışa göre, parmağımızda görünmeyen bir kırmızı ip bağlıdır. Bu kırmızı ipin diğer bir ucu ise bizim diğer yarımız olduğu düşünülen kişinin parmağında bağlıdır. Kişiler nereye giderse gitsin, birbirinden ne kadar uzaklaşırlarsa uzaklaşsın o ip kopmazmış. İnanış o ya, zamanı geldiğinde o ipler bir araya gelirmiş. Siz isterseniz buna ruh ikizini bulmak, isterseniz hayatın tatlı tesadüfü, isterseniz de kaderin cilvesi diyin, hayat bir şekilde yolunu bulurmuş.

 Aslında bu inanış Çin ve Japon kültürünün ürünüdür. Toplumdan topluma, zamandan zamana bir şeyler değişse de, değişmeyen tek şey birbirine bağlı olan eller. Çin mitolojisinde ayak bileklerine bağlı olan ip inancı, Japon mitolojisinde kendini serçe parmağına bırakmıştır. İnanışa göre; kime aşık olursan ol, hangi yollardan geçersen geç ; günün birinde o ip, düğüm bile olsa  yolunu bulup birleşirler. İplik sonsuza kadar uzanır ancak asla kopmaz. 

Bu inanışın ürünü olan bir çok dizi ve film yapılmıştır. Bu inanış günümüz dünyasına ‘karma’ olarak nüfus eder.  Karma, insan eylemlerinden türeyen görünmez ve  ölçülemez bir enerjidir. Karma yasalarına göre,  birbirini takip eden reekarnasyonların her biri önceki  yaşamlarda  yapılanlar tarafından şartlandırılacak olan ‘kaderin’ eş anlamlısı olarak kullanılmıştır. Günümüz dünyasında insanlar buna ‘ruh eşini’ bulma da diyebilir. Aradığın şeyleri bulamadığın dünyada, belki de seni bekleyen şeylerin varlığı bunun kanıtıdır.

Dark dizisinde aslında bu durumun çok güzel bir örneği vardır. Martha rolündeki kadın, bir tiyatro oyunu oynamaktaydı ve tiyatronun ismi  Ariadne’ydi.“Ari” + “Adnos” (kutsal) birleşiminden türeme Ariadne “en kutsal” anlamına gelmektedir. Mitolojik kurguyla süslenmiş oyunda Ariadne’nin ipinden de bahseder. Hatta yakından incelendiğinde kadının sahnelediği o anda, elinde kırmızı bir ip yumağı vardır. Bu hikayedeki ipin rolü biraz daha farklı olsa da, üstlendiği görev bakımından yol göstericidir. Başka bir deyişle hayat denen bu labirentte herkes yolunu bulmaya çalışır ve ilerlememiz için ihtiyaç duyduğumuz şeyin Ariadne’nin ipi olduğunu söyler.Tiyatrodan bir alıntıyla da bunu görünür kılmak istiyorum.

”Hiçbir şeyin değişmediğini böylece anladım. Her şey eskisi gibi kalırdı. Tekerlek bir çember içinde döndükçe dönerdi. Bir yazgı diğerine bağlıydı. Bir ip, kan gibi kırmızı, bütün amellerimizi birbirine bağlayan. Bu düğüm açılamaz. Ama kesilebilir. O bizimkini kesti. En keskin bıçakla. Yine de kesilemeyen bir şey kaldı geriye: Görünmez bir bağ.” 
Martha Nielsen

Zamanın, mekanın bilinmezliğinde ilerlediğimiz bu dünyada; kalbimiz ne zaman çarpar, ne zaman güvende ve denge de hissederiz, ne zaman saf sevgiyle sarılırız bilinmez ama kalpten kalbe giden yolun varlığını unutmamak gerek. Hayattaki her şey biz insanlar için var, belki de bazen olanı olduğu gibi kabullenmek gerekir. Bir durumu, bir olayı, bir kişiyi değiştirmeye çalışmak onun mayasını bozmaktır belki de. 

Kalpten inandığın şeyler varsa hayatta, bunlar sana hep yol öğretici ve yönünü bulman için ışık olur. Yeter ki inanmasını bil; bu efsanenin sonu nereye çıkar bilinmez ama inandığın şeylerin arkasından gitmeyi bırakma.

Belki de bu yolda  çok şey öğrenirsin 🙂

Kalpten gelen sevgiyle kucaklıyorum…

'kırmızı'

'Belki de elinde tuttuğun yumak senin hikayendir ? '

Ne dersin ?


hoşçakal

sevgiyle kal 🙂
Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yaren Özgenalp<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF