Gerçekten Kavuk Yok Mu?

5 dakika


Aslında kavuk yok mu? 

Güldürü sanatı nişanesi, nesilden nesile geleneksel Türk tiyatrosu komiğine devredilen kavuk. Kel Hasan Efendi'nin kavuğu. Yılardır süregelen hikayedir bir yerde mutlaka duyarsınız.
Kel Hasan Efendi İsmail Dümbüllü'ye devretmiş aslında. Sonrasından Dümbüllü "Hiç çıkar çıkmadı, kavuğa sahip olacak komik yok" diyerek kavuğu devretmemiş. Kavuk şu an emin ellerde ve Dümbüllü ailesindeymiş.
Peki bahsi geçen, Şevket Çoruh'a devredilecek kavuğun aslı nedir?

Şöyle ki; İsmail Dümbüllü kavuğu devretmediği için şu an aslında İsmail Dümbüllü tarafından verilen Pişekar tekkelerinden birisiymiş. Münir Özkul Ferhan Şensoy'a, Ferhan Şensoy ise Rasim Öztekin'e devretmişti. Şu an ise kavuk Şevket Çoruh'a devredildi. Tabi kavuk olayıyla ilgili söylenenler tamamen bir iddia. 

Geleneksel Türk tiyatrosunda 'Kavuklu Komik' diye bir tabir var. Güldürü ustalarından çıraklarına aktarılır. Usta-çırak ilişkisi yani. Bu tabi uzun bir zaman ve emek demektir. Ferhan Şensoy, Münir Özkul'dan kavuğu teslim aldıktan ve fazlaca yaşlandıktan sonra bir röportajında Münir Özkul'u da anarak şöyle söyler; "kavuğu komik, muhalif bir kişiye devretmem gerek. Şu an komik, muhalif bir kimse yok ben bu kavuğu ne yapacağım Münir abi?" Sonrasında kavuğu Rasim Öztekin'e devreder.

Rasim Öztekin yaşadağı rahatsızlıklar sebebi ile tiyatrodan malulen emekliye ayrıldı. Bir açıklama yaparak ise kavuğu Şevket Çoruh'a devrettiğini açıkladı. Uzun yıllardır süre gelen bu gelenek devam etmiş oldu.

Şevket Çoruh, birkaç yıl önce Baba Sahne isimli tiyatrosunu kurmuş, tüm zorluklar ve sıkıntılardan rağmen devam ettirmişti. Türk tiyatrosu için ise hayırlı olsun demek düşer.

Elbette diğer iddialar ise devam etmekte. Gerçek kavuk kimde bilmem ama Kavuklu Komik artık Şevket Çoruh. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Serkan Tutal<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF