Galileo Kimdir?

"Felsefe onunla beslenmesini bilenler için gerçek bir besin kaynağı oluşturur."10 dakika


Galileo Kimdir?

“Felsefe onunla beslenmesini bilenler için gerçek bir besin kaynağı oluşturur.”


İyilik Kavramı Hakkında Konuşalım Mı?’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın.


Sadece felsefe üzerindeki katkıları değil, astronom ve fizik alanındaki başarılarıyla da kendinden söz ettiren Galileo, 8 Ocak 1642’de dünyadan ayrıldı. Birçok alanda başarılı olması ve hiç kimsenin cesaret edemediği alanlarda araştırma yapmasıyla ona, “gözlemsel astronominin babası” lakabı takılmıştır. 

Yeni keşifler konusundan kendinden çokça söz ettiren Galileo, Jüpiter’in en büyük dört uydusunun keşfini de başarmıştır. ( “Galileo’nun uyduları” adı verilmiştir. ) Galileo, teleskobik gözlem kitabı yazmıştır. 1610 Yılında “Sidereus Nuncius” adlı ilk teleskobik gözlem kitabının içinde, birçok buluşa yer vermiştir. İlk olarak Galileo Uyduları, ikinci olarak ayın yüzeyinin pürüzsüzlüğü, üçüncü olarak gözle görülmeyen birçok yıldızın bulunması, dördüncü olarak gezegenlerle yıldızların görünüşündeki farklar… Bu konular, alanında başarılı bir bilim insanı olmasını sağlamıştır. Galileo, geliştirmiş olduğu teleskop ile Ay, Orion kümesi, Jüpiter, Satürn, Venüs ve Güneş’i gözlemlemiştir. Bu gözlemlerin önemi, gelenekleşmiş birçok kabulün ortadan kalkmasına ve bilimde yeni bir dönemin başlamasına yol açmalarıdır. 

Bu konuda diğer birçok fizikçiden farklı olarak, kendi dalının dışına çıkmıştır ve askeri pusula gibi aletler icat etmiş, aynı zamanda güneş lekelerinin gözlem analizini de yapmıştır. Sadece astronomi değil aynı zamanda modern fizik alanında da ona lakap koyulmuş ve “modern fiziğin babası” denmiştir. Stephen Hawking araştırmaları sonucunda, Galileo’nun modern bilimin doğmasına katkısının, Einstein’dan daha fazla etkisi olduğunu söylemiştir. Yaptığı gözlemler sonucunda Kopernik teorisi ile ilgili bilgileri de kullanarak modern bilimsel yöntemin temellerini atmıştır. Galileo, evrenin merkezinin Dünya olmadığını söylemiştir. Dünya’nın Güneş etrafında döndüğü sonucu varmıştır. 

Günümüzdeki bilimsel verilere göre, Güneş’in evrenin merkezinde olmadığı hatta evrenin bir merkezinin olmadığı anlaşılmaktadır. Güneş Samanyolu’nun merkezinde yer almaktadır. Evrendeki tüm cisimler kendi kütleleriyle orantılı olarak birbirinden uzaklaşmaktadır. Bu genişlemenin herhangi bir noktasının olmaması evrenin herhangi bir merkezinin olmadığı anlamına gelmektedir. 

GALİLEO İLE FELSEFE 

Galileo Galilei’nin gerçekleştirdiği çalışmalarında izlediği yöntemin başarılı sonuçlar almasında önemli bir rolü olduğu açıktır: Bu yöntem deney ve gözlem yöntemidir. Her ne kadar felsefede deney ve gözlem çok az uygulanan bir yöntem olsa da, doğayı açıklamak için çok büyük bir fırsat olmuştur. Doğa olayları gözlenmişti ve sonuçlar deneylerle doğrulanmıştı. Bu yöntemde olguların dili matematik-geometri dili olarak açıklanmaktaydı ve matematik formülleriyle dile getirilmişti.  

Aristoteles ile Galileo arasında bir uyuşmazlık vardı o da Aristoteles’in fiziksel olguların konusundaki düşüncesiydi. Fiziksel olguların, genelde nesnelerdeki nitelik değişiminden başka bir şey olmadığını düşünen Aristoteles, “nitelik fiziği” olarak açıkladığı yöntem konusunda eksik kalmıştı. Aristoteles’e göre, nitelikler matematiksel bir dille ifade edilemezlerdi. Oysa Galileo’ya göre, “Doğa matematik dille yazılmış bir kitaptı.” Bu nedenle doğanın şifrelerini ancak matematik dili kullanan bir yöntemsel yaklaşımla çözümlemek gerekirdi. 

Galileo’nun icatları ve yöntemleri çok geç anlaşılsa da şu anda, birçok alanda yöntemleri kullanılmaktadır. Galileo’nun teleskopla yaptığı ilk gökyüzü gözleminin 400. Yıldönümü olması nedeniyle, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) 2009 yılını, Galileo Galilei’nin “Dünya Astronomi Yılı” olarak ilan etti. UNESCO ve Birleşmiş Milletler de bu çağrıya ortak oldu ve 2009 senesini Dünya Astronomi Yılı ( DAY 2009 ) olarak kabul etti. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna Kaba<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF