Galatasaray – Antalyaspor Maç Analizi

1 dk


Galatasaray, geçen hafta aldığı Trabzonspor galibiyetinin moraliyle bu maça çıktı. Antalyaspor tarafında ise işler iyi gitmiyordu. Henüz üç gün önce Hatayspor karşısında alınan 6-0’lık ağır yenilgiyi unutturmak için bu maça çıktılar.

Maç kadrolarına baktığımızda Fatih Terim’in geçen hafta kazanan takımı zorunluluklar hariç bozmadığını söyleyebiliriz. Trabzonspor maçında, bir nevi forvetsiz de diyebileceğimiz Oğulcan Çağlayanlı taktik, bu maçta da korundu. Yine hücum hattının neredeyse tüm oyuncularının hareketliliği ve forvetle de bağlantılı şekilde hücum varyasyonlarını denemek istediler. Ancak maç başlar başlamaz bu taktiğin pek işlemeyeceği belli oldu. 

Birkaç gün önceki ağır yenilgiyi unutturmak isteyen Antalyaspor, top Galatasaray’dayken adeta 6-3-1 olarak topun arkasında dizildi. Ana hedefleri rakibi dar alanda sıkıştırıp, hızlı oyuncularıyla kontradan bir gol bulmak olan Antalyaspor, bu taktiğinden rakibi durdurma kısmından tüm ilk yarı boyunca müthiş verim aldı. Galatasaray’ın tek başına topa sahip olduğu ilk yarıda hiçbir tehlikeli pozisyon yaşanmadı. Özellikle maçın ilk bölümünde sıkışan oyunu açmak için rakip defansın arkasına uzun toplar deneyen Fatih Terim’in öğrencileri, birçok kez ofsayta yakalanırken tehlike üretmekten de oldukça uzaktı. 30-45 arası, oyunun yönünü değiştiren uzun paslarla iki bekini defansın arkasında topla buluşturmalarına rağmen bunlardan da bir pozisyon çıkmadı.

İkinci yarıya başlarken, bu forvetsiz oyunun bu maç özelinde işe yaramadığını fark eden Galatasaray, uzun sakatlık döneminden sonra ilk kez Falcao’yu oyuna sürdü. İlk yarıya oranla çok daha istekli başladığı görünen ekibi yıkan durum ise 51. dakikada gereksiz sert bir müdahale yapan Emre Kılınç’ın oyundan atılmasıydı. Hala pozisyon üretmekte zorlanan Galatasaray bir de 10 kişi kalınca iyice tıkandı. Bu kötü haberler yetmezmiş gibi Falcao oyuna girdikten 30 dakika sonra sakatlanarak oyundan alındı. Oynadığı anlarda bir üretim veya katkı yapamasa da taraftarı bir kez daha hayal kırıklığına uğratarak sahayı terk etti. 

Maçın son 20 dakikası Galatasaray’ın oyun kurmaya çalışırken bolca top kaybı yaptığı, Antalyaspor’un da kaptığı toplarda bir türlü tehlike yaratamadığı bir şekilde devam etti. Maçın çok az bir kısmını izleseniz bile bu maçta en fazla bir duran top golü geleceğini, onun haricinde iki ekibin de gol atamayacağını tahmin etmeniz yeterliydi. Nitekim maç da bu tahminleri yanıltmadan başladığı gibi 0-0 sonuçlandı.

6-0’lık ağır bir yenilgi sonrasında, takımın motivasyonunu iyice yerle bir etmemek adına, tamamen savunma yapmak için sahaya çıkan Ersun Yanal’ın ekibi amacına ulaştı. Şampiyonluk yolunda rahatlıkla 3 puan yazılabilecek bir rakip karşısında 1 puana razı olan Galatasaray için ise 2021 iyi başlamadı diyebiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Uğur Kılıç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF